PARP daje 10 mln zł na technologie związane z elektromobilnością

PARP daje 10 mln zł na technologie związane z elektromobilnością
Fot. Gramwzielone.pl (C)
REKLAMA

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości wybrała akcelerator, który we współpracy z firmami z branży elektromobilności oraz startupami wypracuje innowacyjne projekty dla rozwoju rynku pojazdów elektrycznych. Otrzyma on na ten cel 10 milionów złotych dofinansowania z Agencji i rozpocznie swoją działalność jeszcze w tym miesiącu.

Program Elektro ScaleUp ma zwiększyć podaż startupów, które pracują nad rozwiązaniami w zakresie elektromobilności. Jak zauważa PARP, najbardziej istotnymi wyzwaniami w rozwoju tego rynku są obecnie bariery technologiczne, zwłaszcza dotyczące baterii i infrastruktury ładowania.

Panel ekspertów, w  skład którego weszli przedstawiciele PARP, Ministerstwa Energii i PFR Ventures, wybrał najlepszą koncepcję realizacji przedsięwzięcia. Projekt "Pilot Maker Electro" będzie realizowany przez techBrainers sp. z o.o.

Jak zaznacza PARP, zaproponowana koncepcja akceleracji opiera się na indywidualnym podejściu do każdego z uczestników programu oraz zapewnieniu wielokrotnego testowania produktu. Projekt zostanie zakończony w kwietniu 2020 r., a wśród zakładanych rezultatów przewidziano m.in. 23 pilotażowe wdrożenia.

Wartość projektu " Pilot Maker Electro" sięga 14,27 mln zł, a przyznane dofinansowanie wyniesie 9,99 mln zł.

W postępowaniu zgłoszono jeszcze tylko jeden projekt, który zaoferowała firma Fundingbox Accelerator Sp. z o.o. Ten projekt miał kosztować 11,15 mln zł przy wnioskowanym dofinansowaniu 9,99 mln zł.

Wiemy, że akceleracja przy udziale dużych firm to istotny element pomocy dla przedsiębiorstw na wczesnych etapach ich rozwoju. Chcemy z tego mechanizmu korzystać m.in. przy wspieraniu perspektywicznych sektorów naszej gospodarki, takich jak elektromobilność. Branża ta ma szansę stać się przykładem budowania w Polsce przemysłu przyszłości. Dlatego pilotaż oparty jest właśnie o ten model współpracy – podkreśla Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.

Jak informuje PARP, na program akceleracyjny złoży się kilka elementów. Pierwszym będzie wsparcie młodych firm przez mentorów, ekspertów biznesowych i technologicznych. Drugim – zapewnienie dostępu do polskich liderów rynku elektromobilności. Trzecim – dofinansowanie dla najlepszych startupów w wysokości od 100 do 500 tys. zł na rozwój technologii i przygotowanie jej do wdrożenia.

 

Zależy nam na tym, żeby Elektro ScaleUp przyniósł konkretny efekt dla rozwoju branży, a startupy, które wezmą w nim udział otrzymały pierwsze zlecenia. Dlatego założenia programu wypracowaliśmy we współpracy ze wszystkimi interesariuszami tego sektora, tj. startupami, akceleratorami, średnimi i dużymi przedsiębiorstwami, jednostkami naukowymi oraz jednostkami samorządu terytorialnego odpowiedzialnymi za zakup taboru transportu publicznego. Tworząc ten program, czerpaliśmy także z doświadczeń realizowanego przez PARP programu ScaleUp, który skutecznie połączył duże firmy ze startupami – wyjaśnia Patrycja Klarecka, prezes PARP.

Pilotaż Elektro ScaleUp jest finansowany z pieniędzy unijnych z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, poddziałanie 2.4.1 Centrum analiz i pilotaży nowych instrumentów inno_LAB.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (4)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Jacek Soplica |
Ja cię kręce, toż teraz przegonim wszystkich i liderem budziem. Dziesięć baniaków no nejm, będziem stołki akceterować. Elektromobilne stołki prezesa i podnóżki jego sekretarek. Tymczasem takie Chiny przeznaczyły już w tym roku 60 mld dolarów na elektromobilność. Może dlatego, że tam więcej prezesów?!. No, mocium Panie, zawżdy jest w tym jakiś pomyślunek, rozmach, odwaga cywilna i niepociotkowa. Sukces będzie, bo mało mamy urzędasów, jenerałów, prezesów.
Jacek Soplica |
Prezesów ci u nas doststek ale i te dwa zydle akceleracyjne przyjmniem na znak naszego rychłego zwycięstwa.
Jacek Soplica |
Toć walka toczy się o to czy będziem produkować coś więcej niż alceleratory stolców prezesowskich czy raczej konsumować będziem na miarę skansenu bez środków wytwórczych, technologii, know- how. Kończcie Waszeci bo wstyd i poruta...
Jacek Soplica |
A może był ja żem ino tak wykoncypował, że ten heroiczny gest porównywalny z porodem mrówki przez słonia, to akcelerator stołka presesowskiego w tymże akleleratorze, który ma akcelerować przez parę lat, no właśnie co można wyakcelerować za 10 baniek może poza kilkoma szczęśliwymi znajomymi królika (nowa wyprawionej króliczej spółki, nazwa to alcelerator)? Ale jest git? Kto kiep ten zaprzeczy?

Giełda OZE

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...

KUPIMY projekty elektrowni fotowoltaicznych z PNB i wygraną aukcją

Jako firma specjalizująca się w rozwoju projektów PV na terenie Polski poszukujemy gotowych projektó czytaj dalej...

Działka GDAŃSK ul.Poleska 5036m.kw OZE

SPRZEDAM działkę w GDAŃSK dzielnica śródmieście ul. Poleska 5036 m.kw , możliwe warunki zabudowy mie czytaj dalej...

Zlece opracowania karty informacyinej

Karta info. do decyzji środowiskowej do pozwolenia na budowe farmy fotowoltaiczej lokalizacja połudn czytaj dalej...