GDDKiA ma plan stacji ładowania EV i tankowania wodorem

GDDKiA ma plan stacji ładowania EV i tankowania wodorem
Fot. Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych
REKLAMA

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad opracowała plan lokalizacji ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych oraz punktów tankowania wodoru i gazu ziemnego wzdłuż pozostających w jej zarządzie dróg sieci bazowej TEN-Tinformuje Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych.

Ruszyły konsultacje w tym zakresie z operatorami systemów dystrybucyjnych i dzierżawcami MOP-ów. 

Przy autostradach i drogach ekspresowych może powstać około 170 stacji. Podwoilibyśmy tym samym liczbę punktów działających obecnie na polskim rynku – mówi Maciej Mazur, dyrektor zarządzający Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych (PSPA), które na bieżąco monitoruje rozwój infrastruktury w Polsce.

GDDKiA wypełnia wynikające z ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych zobowiązania. Budowa punktów ładowania przy drogach szybkiego ruchu ma wyeliminować jedną z głównych barier rozwoju elektromobilności. GDDKiA będzie zbierać opinie operatorów i dystrybutorów przez dwa miesiące.

Od wyników konsultacji, zwłaszcza w zakresie możliwości posadowienia stacji oraz oceny technicznych i ekonomicznych warunków przyłączenia, zależy, jak docelowa mapa będzie wyglądać. PSPA także przekaże GDDKiA opinię na temat przedstawionego planu – mówi Maciej Mazur.

Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych

Zobacz również

Komentarze (9)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
oso |
Coż za świetny plan - w jednych obszarach az gesto, w innych zupelnie pustpo przez 200km... Ach ci nasi planiści od siedmiu boleści..
oo |
@oso, mam wrażenie, że GDDKiA nie planuje niczego na odcinkach koncesyjnych. Z tego powodu widzisz "dziury" na A1,A2,A4. Tak ogólnie można zauważyć, że plan sprowadza się do zaznaczenia wszystkich MOP'ów, a gaz na MOP'ach co są stacje benzynowe. Plan banalny, ale z drugiej strony jak inaczej to planować? pzdr
alladyn-solar-batt |
rozmieszczenie absurdalne i beznadziejne-wyznacznikiem winna być minimalizacja trasy /odległości/ dojazdu do najbliżej osiąganej stacji z dowolnie analizowanego punktu Polski..... bo to winno być usługowe wobec podróżnych. Tymczasem ,,GDDKiA będzie zbierać opinie operatorów i dystrybutorów przez dwa miesiące'' wskazuje, że społeczeństwo nie ma nic dopowiedzenia. To Oni sobie planują, dla ich wygody...Generalnie zapewne ,,spędziliby'' wszystkich mieszkańców Polski do jednego getta, w jedno miejsce i tam na powierzchni 1000 hektarów w ,,kupie''postawili wszystkie stacje paliwowe...Na prezentowanej mapie widzimy pięć takich rejonów,,koncentracyjnych'', takich drogowych gett.Tymczasem tradycyjnie cale wybrzeże aż po Bydgoszcz, cała ,,ściana wschodnia'' z Mazurami włącznie,całe,,widły'' w obszarze między traktami na Poznań a na Wrocław oraz olbrzymi obszar wokół dawnego Kieleckiego - to obszary zdradzieckiego wobec tamtejszych społeczności planowanego cywilizacyjnego wykluczenia /już obecnie/ - teraz pogłębianego ujawnionym ,,planowniem''....Szczerze - rzygać się chce dgy zdamy sobie sprawę, że robi się to dla wygody korporacji - zamiast dla ludzi i aktywizacji społeczności.
suma |
śmieszna mapa faktycznie potwierdzam Alladyn. jestem z lublina . ładuję sie w domu i chcę dojechać do Warszawy lub rzeszowa lub białegostoku. gdzie są stacje po drodze ? a to jest 0.25 polski. świetne planowanie . ciekawe kto jest odpowiedzialny? może by się podpisał.
Wykształciuch |
Słowa krytyki musiałby być poniżej mojego poziomu kultury, gdyby miały trafnie wyrażać zniesmaczenie po obejrzeniu mapki. Mam nadzieję, że będą na tyle elastyczni, by zweryfikować i zmienić ten plan.
oo |
@suma, z Lublina masz właśnie budowaną S17 do Wawy, jak będzie skończona i będą MOP'y, to będziesz miał tam stacje ładowania. Do Rzeszowa masz całą drogę S19 w przetargu lub z podpisaną umową, ale jeszcze projektowaną, więc jak powstanie, będziesz miał MOP'y i tam stacje ładowania. W kierunku Białegostoku, to realna budowa S19 w najbliższym czasie, to tylko odcinek do A2 i jak będą MOP'y to będziesz miał ładowarki. .. . .. Jak Wy sobie wyobrażacie, że GDDKiA ma organizować punkty ładowania inaczej niż na MOP'ach będącymi pod jej pieczą. Czy gdziekolwiek w Polsce GDDKiA ma stacje benzynowe (obsługiwane przez zwycięzców przetargów) w innym miejscu niż MOP??? .. .. Co Was skłania do pomysłu, że nagle GDDKiA ma się stać ORLEN'em prądu w całej Polsce?
AST |
To jakiś żart. Stacji benzynowych przy autostradach czy drogach szybkiego ruchu nie potrafili zaprojektować a teraz geniusze. Stacje tankowania wodorem. A może postawią w swoich biurach stacje tankowania mądrością dla personelu GDDKIA?!
SPS |
A ja na przekór przedpiścom powiem: dobry ruch, niech stawiają - od czegoś trzeba zacząć (bo 170 stacji to kropla w morzu).
Filtr |
Nareszcie jakieś sensowne kroki do uniezależnienia się od rosyjskiej ropy i większego dobrobytu

Giełda OZE

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...

KUPIMY projekty elektrowni fotowoltaicznych z PNB i wygraną aukcją

Jako firma specjalizująca się w rozwoju projektów PV na terenie Polski poszukujemy gotowych projektó czytaj dalej...

Działka GDAŃSK ul.Poleska 5036m.kw OZE

SPRZEDAM działkę w GDAŃSK dzielnica śródmieście ul. Poleska 5036 m.kw , możliwe warunki zabudowy mie czytaj dalej...

Zlece opracowania karty informacyinej

Karta info. do decyzji środowiskowej do pozwolenia na budowe farmy fotowoltaiczej lokalizacja połudn czytaj dalej...