Pierwsza miejska wypożyczalnia elektryków. Jakie efekty?

Pierwsza miejska wypożyczalnia elektryków. Jakie efekty?
Fot. Vozilla
REKLAMA

Operator pierwszej w Polsce miejskiej wypożyczalni samochodów elektrycznych na minuty podsumował pierwsze pół roku działalności. Wyniki są bardzo obiecujące.

Miejska wypożyczalnia samochodów elektrycznych we Wrocławiu rozpoczęła swoja działalność na początku listopada ubiegłego roku. W jej ramach udostępniono 190 elektrycznych Nissanów Leaf oraz 10 vanów e-NV200.

Dla użytkowników systemu Vozilla miasto wydzieliło 200 dedykowanych miejsc parkingowych, które są bezpłatne. Oprócz wyłącznych miejsc postojowych miasto przewidziało inną preferencję. Użytkownicy elektrycznych Leafów mogą poruszać się po buspasach przeznaczonych dotąd tylko dla miejskiej komunikacji.

W tym miesiącu mija pół roku działalności wrocławskiej wypożyczalni samochodów elektrycznych. W tym czasie w systemie zarejestrowało się ponad 30 tys. użytkowników, którzy w trakcie 150 tysięcy wypożyczeń przejechali milion kilometrów. W sumie czas wszystkich wypożyczeń wyniósł 2,2 mln minut, czyli razem 4 lata.

Operator sieci Vozilla podaje, że w ruchu mieszanym we Wrocławiu bateria elektrycznego Leafa powinna wystarczyć na przejechanie ok. 150-160 km. 

Za minutę jazdy osoby korzystające z elektrycznego Nissana Leaf płacą 90 groszy, w przypadku vana 1 zł. Cena za minutę postoju wynosi 10 groszy.

Średni czas wypożyczeń wynosi 16 minut i są one realizowane najczęściej w godzinach między 15-18.

Najlepszy wynik operator systemu Vozilla odnotował w kwietniu. W dniach 14-15 kwietnia z elektrycznych pojazdów skorzystano aż 2780 razy, przejechano nimi 25 tys. km w ciągu 50 tys. minut.  

W najbliższym czasie w ramach usługi ma zostać wprowadzona oferta abonamentowa dla stałych użytkowników oraz program lojalnościowy.

Jak informuje teraz wrocławski magistrat, w 2019 r. w mieście ma się pojawić więcej punktów ładowania. – Z czasem, o ile tylko będzie taka możliwość, zamierzamy udostępniać elektryczne ładowarki do użytku prywatnych właścicieli naszych pojazdów. Będzie to kolejny duży krok w budowaniu wspólnej świadomości ekologicznej mieszkańców stolicy Dolnego Śląska – zapewnia Miłosz Franaszek, szef projektu Vozilla.

Operatorem miejskiej wypożyczalni samochodów elektrycznych Vozilla we Wrocławiu jest wyłoniona w przetargu firma Enigma, producent rozwiązań informatycznych, z którym wrocławski magistrat podpisał w lutym 2017 r. umowę o partnerstwie publiczno-prywatnym. Umowa z operatorem sieci Vozilla będzie obowiązywać przez 5 lat.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
m0rwen |
Jak ten sukces mierzyć? Skoro współdzielony samochód w ciągu doby jeździł średnio przez godzinę i pokonywał ze 30km. Podejrzewam, że ten wynik pobija dużo indywidualnych aut. Z drugiej strony jeśli samochodem nie robiłbym więcej jak kilka tysięcy km rocznie, to koszty wypożyczenia wyglądają bardzo dobrze.

Giełda OZE

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...

KUPIMY projekty elektrowni fotowoltaicznych z PNB i wygraną aukcją

Jako firma specjalizująca się w rozwoju projektów PV na terenie Polski poszukujemy gotowych projektó czytaj dalej...

Działka GDAŃSK ul.Poleska 5036m.kw OZE

SPRZEDAM działkę w GDAŃSK dzielnica śródmieście ul. Poleska 5036 m.kw , możliwe warunki zabudowy mie czytaj dalej...

Zlece opracowania karty informacyinej

Karta info. do decyzji środowiskowej do pozwolenia na budowe farmy fotowoltaiczej lokalizacja połudn czytaj dalej...