Rząd wprowadzi specyfikacje techniczne dla punktów tankowania wodoru

Rząd wprowadzi specyfikacje techniczne dla punktów tankowania wodoru
Fot. Toyota
REKLAMA

Wykaz prac legislacyjnych rządu został uzupełniony o projekt zmian Krajowych Ram Polityki Rozwoju Infrastruktury Paliw Alternatywnychinformuje Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych.

Planowane zmiany zakładają wprowadzenie do Krajowych Ram specyfikacji technicznych dla punktów tankowania wodoru, zgodnie z treścią dyrektywy 2014/94/UE.  Krajowe Ramy zostaną także zaktualizowane o informację o uprawnieniach konsumentów w zakresie wyboru sprzedawcy energii elektrycznej służącej do ładowania pojazdów elektrycznych, innych niż dostawca energii elektrycznej dla gospodarstwa domowego. Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to II kwartał 2018 r.

Jak informuje rząd, w celu zapewnienia pełnej implementacji dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/94/UE z dnia 22 października 2014 r. w sprawie rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych, należy dokonać aktualizacji Krajowych Ram przez wprowadzenie standardów technicznych dla wodoru wykorzystywanego w transporcie, w związku z uwagami Komisji Europejskiej. Pomimo faktu, iż specyfikacje techniczne dotyczące wodoru określone w normach ISO mogą być stosowane bez konieczności dokonania implementacji, celowe jest wprowadzenie zmian w Krajowym Ramach.

Krajowe Ramy polityki rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych zostały przyjęte w dniu 29 marca 2017 r. uchwałą Rady Ministrów. Są one kluczowym dokumentem programowym dotyczącym wsparcia rozwoju rynku i infrastruktury paliw alternatywnych, w tym energii elektrycznej, gazu ziemnego w postaci CNG i LNG oraz wodoru, stosowanych w transporcie drogowym i wodnym.

W Polsce nie funkcjonują obecnie żadne stacje tankowania wodoru, ponadto na rynku nie są dostępne żadne modele samochodów zasilane ogniwami paliwowymi.

Pod względem rozbudowy publicznie dostępnej infrastruktury tankowania pojazdów wodorowych, w 2017 r. pierwsze miejsce na świecie zajmowała Japonia (91 stacji), drugie Niemcy (45), zaś trzecie – USA.

Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
tedeusz |
Chyba podczas majówki pszczoła ich w tyłek urządliła - skoro ,,już'' po czterech latach tak szybko zabierają się za implementację dyrektywy z 2014 roku...
Paw30 |
Wodór Europa przerabiała 10 lat temu, i widać, że wszyscy idą w elektryczność (dostępność także w domu, z solarów!) , ale Polska zawsze musi pod prąd rzeki.

Giełda OZE

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...

KUPIMY projekty elektrowni fotowoltaicznych z PNB i wygraną aukcją

Jako firma specjalizująca się w rozwoju projektów PV na terenie Polski poszukujemy gotowych projektó czytaj dalej...

Działka GDAŃSK ul.Poleska 5036m.kw OZE

SPRZEDAM działkę w GDAŃSK dzielnica śródmieście ul. Poleska 5036 m.kw , możliwe warunki zabudowy mie czytaj dalej...

Zlece opracowania karty informacyinej

Karta info. do decyzji środowiskowej do pozwolenia na budowe farmy fotowoltaiczej lokalizacja połudn czytaj dalej...