Te regulacje mogą oznaczać rewolucję w transporcie drogowym w UE

Te regulacje mogą oznaczać rewolucję w transporcie drogowym w UE
Fot. tiseb, flickr cc
REKLAMA

Zaproponowany przez Komisję Europejską cel na 2025 rok pozwoli właścicielom samochodów ciężarowych zaoszczędzić około 5 tys. euro rocznie na rachunkach za paliwo, wzmocni konkurencyjność producentów tego rodzaju aut i obniży emisję CO2 o miliony ton.

Komisja Europejska przedstawiła pierwsze w historii propozycje przepisów określające normy emisji CO2 dla ciężarówek. Cel na 2025 rok zakłada redukcję emisji o 15 proc., zaś na 2030 roku co najmniej o 30 proc. w stosunku do poziomu z 2019 r., który uznano za bazowy. Wprowadzenie propozycji Komisji w zakresie zwiększenia efektywności paliwowej wygenerowałoby oszczędności dla firm transportowych rzędu 25 000 tys. w ciągu zaledwie 5 lat.

By umożliwić dalszą redukcję CO2, Komisja zaproponowała ułatwienia w zakresie projektowania bardziej aerodynamicznych ciężarówek i poprawę zasad etykietowania opon. Ponadto, przedstawiono również kompleksowy plan działania dotyczący akumulatorów, który pomoże stworzyć konkurencyjny i zrównoważony „ekosystem” baterii w Europie.

Komisja zaproponowała również wprowadzenie tzw. superkredytów, mających zachęcać do produkcji aut zeroemisyjnych. Jak zwraca uwagę Koalicja Klimatyczna, ten zapis może jednak podważyć skuteczność normy. Według nowego mechanizmu elektryczne auta sprzedane przed 2025 rokiem zostaną podwójnie zaliczone do realizacji zobowiązań w zakresie redukcji emisji. Kredyty uzyskane z tego tytułu będzie można akumulować na potrzeby wypełnienia celu na 2025 rok, co w praktyce zmniejszy jego wysokość o prawie jedną piątą.

Propozycja Komisji wzbudza pewne obawy. Szczególnie dotyczy to mechanizmu tak zwanych „superkredytów”, który teoretycznie ma promować pojazdy niskoemisyjne, a w praktyce doprowadzi do zmniejszenia sprzedaży ciężarówek i autobusów elektrycznych ze względu na ich wielokrotne naliczanie do redukcji emisji. Zamiast wprowadzać mechanizm „superkredytów” należałoby wyznaczyć cel w zakresie sprzedaży zeroemisyjnych pojazdów ciężkich – podkreśla Piotr Skubisz z Instytutu Spraw Obywatelskich (INSPRO).

Polski biznes i organizacje pozarządowe zaapelowały do premiera Mateusza Morawieckiego o poparcie wniosku Komisji dotyczącego przyjęcia efektywnych kosztowo norm wydajności paliwowej dla samochodów ciężarowych.

Dla przedsiębiorców wykonujących międzynarodowe przewozy drogowe efektywność paliwowa jest bardzo ważnym elementem wpływającym na ich konkurencyjność. Koszty paliwa przedsiębiorstwa transportu drogowego stanowią około 40 proc. całych kosztów funkcjonowania, dlatego bardzo ważna jest możliwość ich zmniejszania, a zarazem zminimalizowania wpływu na środowisko naturalne. Branża oczekuje od Komisji Europejskiej i polskiego rządu odpowiednich decyzji – stwierdził Jan Buczek, prezes Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych.

Sygnatariusze listu podkreślają, że mając na względzie rosnące emisje CO2 z sektora transportu, opóźnienie byłoby niekorzystne i znacznie utrudniłoby realizację celów w zakresie ochrony klimatu.

Proponowane normy ograniczą naszą zależność od importowanej ropy i zmniejszą emisje spalin. Warto pamiętać, że transport odpowiada za blisko jedną czwartą europejskich emisji gazów cieplarnianych. Jednocześnie jest też jedną z głównych przyczyn zanieczyszczenia powietrza w miastach. Jeśli chcemy zrealizować cele unijnej polityki klimatycznej i przyczynić się do sukcesu Porozumienia Paryskiego, nie możemy dłużej zwlekać. Nasze potrzeby w zakresie mobilności wciąż rosną, a jednocześnie musimy jak najszybciej ograniczać emisje z transportu drogowego. Jednym z rozwiązań jest wprowadzenie, a następnie stopniowe zaostrzanie norm – podkreśla Urszula Stefanowicz, ekspert Koalicji Klimatycznej.

List został podpisany m.in. przez przedstawicieli biznesu, w tym międzynarodową korporację Ikea czy największe polskie stowarzyszenie z branży transportu, które skupia około 4,5 tys. przedsiębiorstw – Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych. Sygnatariuszami pisma zostały również organizacje pozarządowe, takie jak Instytut Spraw Obywatelskich (INSPRO), HEAL Polska, Polski Klub Ekologiczny Okręg Mazowiecki czy Koalicja Klimatyczna zrzeszająca 24 organizacje pozarządowe.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
alladyn-solar-batt |
,,Proponowane normy ograniczą naszą zależność od importowanej ropy i zmniejszą emisje spalin. " - rzeczywiście zwłaszcza to pierwsze zadanie winno być ,,oczkiem w głowie" Polskiego Rządu - to zaś bez względu na opcję polityczne winno być nadzorowane we wspólnych działaniach wszystkich resortów. Jednak - struktura Rządu to patologiczna gangrena ustroju gospodarczego Polski powodując,że zmniejszenie zapotrzebowania Polski na paliwa z importu przekłada się na zmniejszenie wpływów z akcyzy paliw sprzedanych przez krajowe rafinerie

Giełda OZE

Dzierżawa działki pod fotowoltaikę

Wydzierżawię działkę 3,5 ha pod farmę fotowoltaiczną. Działka zlokalizowana ok 100 km od Warszawy, w czytaj dalej...

Generalny wykonawca farm fotowoltaicznych

Jesteśmy wykonawcą dużych farm fotowoltaicznych. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w budowie dużyc czytaj dalej...

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie. Otwarty dziennik budowy. Zapraszam czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farmy PV 2MW

proszę o podanie ceny (+-) i terminu realizacji na w/w adres czytaj dalej...