ABB: ładowanie auta elektrycznego w 8 minut

ABB: ładowanie auta elektrycznego w 8 minut
Fot. ABB
REKLAMA

Zaprezentowana przez ABB podczas tegorocznych targów Hannover Messe ładowarka Terra HP o mocy do 350 kW ma umożliwiać ładowanie samochodów elektrycznych w zaledwie 8 minut, gwarantując przy tym zasięg do 200 kilometrów.

Obecnie w 60 krajach dostępnych jest już ponad 6,5 tys. stacji ładowania ABB, co – jak ocenia firma – daje jej pozycję lidera w zakresie szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych prądem stałym (DC).

Ostatnio ładowarki szwajcarsko-szwedzkiego koncernu zostały wybrane przez Electrify America do realizacji największego dotychczas projektu budowy infrastruktury dla samochodów elektrycznych w Stanach Zjednoczonych, gdzie tylko w ubiegłym roku sprzedano ok. 200 tys. EV.

To przedsięwzięcie zakłada rozmieszczenie ładowarek wzdłuż amerykańskich autostrad w odległości nie większej niż 120 mil, czyli ok. 195 km.

ABB dostarczy na potrzeby tego projektu stacje Terra HP o rekodowej mocy ładowania do 350 kW, które mają umożliwiać naładowanie pojazdu elektrycznego do zasięgu około 200 mil (320 kilometrów) w czasie niewiele dłuższym niż potrzebny na zatankowanie tradycyjnego samochodu.

Ładowarki Terra HP są kompatybilne ze standardami szybkiego ładowania prądem stałym CCS i CHAdeMO.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

 

Zobacz również

Komentarze (10)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
No ja |
No to 200 mil czy 200 kilometrów?
oo |
Zakładając, że samochód zjada trochę mniej niż 20kWh, to uwzględniając straty na ładowaniu jedna minuta powinna dawać zasiąg ok 30 km. Więc 8 minut to mniej więcej w połowie pomiędzy 200 km i 200 mil :)
elo |
Ale bzdury. Czas ladowania jest funkcja pojemnosci baterii i rodzaju pojazdu. A ladowanie 350kW i tak nie bedzie wykorzytywane w pelni-to auto nie bedzie ladowane z moca maksymalna no ale reklama dziala ;) Dziwne tylko dlaczego tutaj merkelowa robi reklame obcej firmie ABB, jesli ich produkt stanowi konkurencje dla ... niemieckiego Ionity hahahaa. Niemcy kraj absurdow!
oo |
elo, masz rację, że dzisiejsze osobówki nie są w stanie tego przyjąć, ale nowe modele będą mogły. Z drugiej strony, już dzisiaj są budowane silniejsze ładowarki dla autobusów. Rozpoczyna się elektryfikacja transportu, w tym ciężarówek (Volvo, Merc itp). Podstawowe pakiety mają 200kWh, rozszerzone 300 kWh, ładowanie ich mocą 350kW, to około 1C, więc dość powolne tępo dla nowych aku. Więc, spoko, za czym te ładowarki będą powszechne to będą pojazdy mogące tak szybko się ładować. pzdr
ABBA |
@No ja 200 km w 8 minut, 200 mil "w czasie niewiele dłuższym niż potrzebny na zatankowanie tradycyjnego samochodu".
ABBA |
@elo czy Ionity nie wykorzystuje czasem ładowarek ABB?
oo |
@ABBA "@No ja 200 km w 8 minut, 200 mil" - to był post typu żart ;)
Ciekawski |
A do tego trzeba będzie również dodać dość spore przyłącze i moc zamówioną - złote czasy dla energetyki konwencjonalnej. No chyba że postawi się zasobnik obok takiej stacji i te szczyty będą pokrywane z niego.
Taka prawda |
Ciekawe czy ABB dokona wymiany na swój koszt baterii samochodowych zniszczonych poprzez zbyt szybki proces ładowania?
koń |
@Taka prawda - ładowanie odbywa się z taką mocą, na jaki pozwala i ładowarka i akumulator w aucie, więc nie ma opcji, że za mocna ładowarka rozwali baterię

Giełda OZE

Kupię projekt elektrowni fotowoltaicznej z PNB i wygraną aukcją.

Kupię projekt elektrowni fotowoltaicznej z PNB i wygraną aukcją. Zainteresowani sprzedażą proszę pod czytaj dalej...

Firma poszukuje działek pod projekty PV

Firma KRD Global Group poszukuje działek do wydzierżawienia pod projekty fotowoltaiczne w całej Pols czytaj dalej...

V80/ 2 MW

Vestasy V-80, 2MW, sprzedamy czytaj dalej...

Micon 500+600kW+750kW

Micony 500, 600kW, DeWind 500kW, Wind World 750kW, do sprzedazy i demontazu do stycznia 2019 czytaj dalej...