Flota największego producenta piwa zasilana wodorem z OZE

Flota największego producenta piwa zasilana wodorem z OZE
Fot. Nikola Motor
REKLAMA

Anheuser-Busch, największy na świecie koncern browarniczy, wcześniej zapowiedział przejście na zasilanie energią elektryczną pochodzącą wyłącznie ze źródeł odnawialnych, a teraz podjął decyzję, że zakupi kilkaset samochodów ciężarowych, które będą napędzane wodorem produkowanym z energii odnawialnej.

Przed rokiem Anheuser-Busch InBev NV zobowiązał się, że do 2025 r. cała konsumowana przez niego energia elektryczna – w skali roku to około 6 TWh – będzie pochodzić ze źródeł odnawialnych.

W tym przyjęto, że 1/4 konsumowanej energii odnawialnej Anheuser-Busch będzie produkować samemu m.in. dzięki dachowym instalacjom fotowoltaicznym, a pozostała energia zostanie zakupiona bezpośrednio od właścicieli farm wiatrowych i fotowoltaicznych – m.in. od hiszpańskiego koncernu Iberdrola, która ma zbudować specjalnie w tym celu w Meksyku farmę wiatrową o mocy 220 MW, z której energia zasili operacje Anheuser-Busch.

– Ten ruch nie ma żadnych politycznych konotacji. Po prostu uważamy, że jest to dobre dla naszego biznesu i dla środowiska – komentował wówczas Carlos Alves De Brito, CEO największego na świecie producenta piwa. 

Teraz Anheuser-Busch informuje o planie zakupu do 800 samochodów ciężarowych Nikola Motor, które będą napędzane wodorem produkowanym dzięki energii elektrycznej uzyskiwanej z OZE.

Wodorowe ciężarówki mają wejść do floty Anheuser-Busch począwszy od 2020 roku.

Nikola Motor zapewnia, że jego zasilane wodorem samochody ciężarowe będą mieć zasięg 500-1200 mil, czyli ok. 800-1930 km, a uzupełnienie wodoru ma zajmować jedynie około 20 minut.

Cena ciężarówek Nikola Motor ma wynosić przeciętnie około 400 tys. dolarów, a firma chwali się, że zebrała wcześniej zamówienia warte niemal 9 mld dolarów.

Plany firmy z Salt Lake City zakładają również budowę sieci stacji ładowania wodorem, która w 2028 r. ma obejmować ponad 700 lokalizacji w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

Anheuser-Busch zrobił rezerwację również na 40 elektrycznych ciężarówek Tesli, których dostawy mają się rozpocząć w przyszłym roku.

Samochody ciężarowe Tesli mają jeździć na jednym ładowaniu do 500 mil, a firma Elona Muska przyjęła na nie dotąd ponad 450 zamówień.

Obaj producenci pojazdów z alternatywnymi napędami spotkają się zresztą w sądzie. Nikola Motor pozwała Teslę, zapewniając, że ta wykorzystała niezgodnie z prawem jej patenty.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
ekspert |
Te samochody wykorzystują paliwo ekologiczne i można je nazwać w pełni ekologicznymi. Spalanie przez samochody paliwa pochodzącego ze spalania węgla ma niewiele wspólnego z ekologią.

Giełda OZE

Sprzedam projekty elektrowni wiatrowych do 2MW

Sprzedam projekty elektrowni wiatrowych do 2MW. Można stawiać turbiny nowe, lub używane. Krótkie pr czytaj dalej...

szukamy ekipy montaż instalacji PV pod Koninem

Szukamy doświadczonej ekipy do montażu mikro instalacji fotowoltaiki na terenie Konina między Poznan czytaj dalej...

szukamy podwykonawców instalacji fotowoltaliki

Szukamy doświadczonych samodzielnych ekip, podwykonawców instalacji PV najlepiej z okolic Łodzi, War czytaj dalej...

Poszukiwani dyrektorzy placówek bankowych do projektów OZE.

Katana Konsulting zaprasza do współpracy przy finansowaniu pomostowym projektów OZE dla naszych Klie czytaj dalej...