Polska liderem elektromobilności? Jesteśmy przedostatni

Polska liderem elektromobilności? Jesteśmy przedostatni
Minister energii Krzysztof Tchórzewski. Fot. Ministerstwo Energii
REKLAMA

Minister Energii ocenił, że Polska staje się liderem elektromobilności w Europie. Z zestawienia przygotowanego przez WysokieNapiecie.pl wynika jednak, że w UE jesteśmy… przedostatni.

To jest pewien przełom, dzięki któremu stajemy się jako Polska w sprawach elektromobilności liderem w Europie – poinformował przed dwoma tygodniami minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Opublikowane 3 maja dane Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Pojazdów (ACEA) o rejestracji nowych samochodów osobowych są jednak dużo mniej optymistyczne. Wynika z nich, że w pierwszym kwartale 2018 roku w Polsce zarejestrowano po raz pierwszy zaledwie 152 całkowicie elektryczne samochody (plus 188 hybryd plug-in, umożliwiających ładowanie z gniazdka).

Daje nam to zaledwie cztery nowe w pełni elektryczne auta na każdy milion mieszkańców i oznacza przedostatnie miejsce Polski w Unii Europejskiej (dane ACEA nie uwzględniają Malty, Cypru, Chorwacji i Luksemburga). Gorzej (o połowę) wypadła jedynie Grecja. Blisko dwa razy lepiej od nas sytuują się najbiedniejsi członkowie UE – Bułgaria (7 nowych aut elektrycznych na 1 mln mieszkańców) i Rumunia (10 aut). W Czechach i Szwecji było to 13 aut, na Węgrzech i w Finlandii 32, w Portugalii 70, ponad 100 we Francji, Niemczech i Austrii oraz aż 231 (czyli prawie 60 razy więcej niż w Polsce) zarejestrowano w Holandii, która jest liderem zestawienia.

Sytuacja wygląda podobnie, gdy liczbę noworejestrowanych aut elektrycznych przyrówna się do pierwszych rejestracji samochodów z silnikami benzynowymi i Diesla. Tu także Polska okupuje przedostatnie miejsce w UE z zaledwie jednym całkowicie elektrycznym samochodem na każdy tysiąc nowych aut spalinowych. W Bułgarii jest ich 5 razy więcej, w Rumunii 7 razy, na Węgrzech i w Niemczech ponad 10, a w Holandii prawie 32.

Wypadamy jeszcze gorzej, gdy przyłoży się liczbę zarejestrowanych już aut elektrycznych do wszystkich samochodów w kraju, bo Polska jest jednym z państw z najmniejszą liczbą elektryków na drogach, za to przodujemy w liczbie samochodów na tysiąc mieszkańców. Mamy ich więcej (561 aut na 1000 mieszkańców) niż bogaci Niemcy, Szwajcarzy, Norwedzy, Holendrzy, Francuzi czy Brytyjczycy (u tych ostatnich wskaźnik wynosi 469 aut na 1000 mieszkańców).

A jak liczba stacji ładowania aut elektrycznych w Polsce wypada na tle Czech, Węgier i innych państwa Unii? O tym w dokończeniu artykułu na WysokieNapiecie.pl

Bartłomiej Derski, WysokieNapiecie.pl

Zobacz również

Komentarze (8)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Zawiedziony |
Ten gość ( Tchórzewski) to ma zawsze dobre samopoczucie. Owładnięty jest jakąś pisowską ideologią - czym gorzej , tym lepiej! To dziwne, że takiego niszczyciela OZE JESZCZE "NIE PRZEMIELONO W BAKUTILU"!!!
Zawiedziony |
Ten gość ( Tchórzewski) to ma zawsze dobre samopoczucie. Owładnięty jest jakąś pisowską ideologią - czym gorzej , tym lepiej! To dziwne, że takiego niszczyciela OZE JESZCZE "NIE PRZEMIELONO W BAKUTILU"!!!
Johny |
Tchórzewski to mój ulubiony polityk. Nie ma kręgosłupa, jaj ani serca. Możesz zamienić dupę z głową a i tak nikt nie pozna.
Rob |
W czasach PRLu władza przekonywała nas, że jesteśmy 11 gospodarka świata, teraz za czasów PiSu władza przekonuje nas, że "jesteśmy liderami w Europie" ..... Jak widać obecna władza traktuje ludzi z jeszcze większą pogardą niż robiły to komuchy.
zwęglona zielona pyra |
Polski narodowy samochód elektryczny ma mieć wydłużoną kabinę o pół metra bo nos premiera ciągle rośnie i się nie mieści(:-)))
IXI |
I po takich deklaracjach gross Polaków śmieje się z Tesli, że niby to firma-wydmuszka. A tak na prawdę, cała Polska to wydmuszka.
PolakiBiedakiCebulaki |
przedostatni z listy 1000, będa pierwszymi haha
Lidia |
Jeśteśmy liderem ale w produkcji cebuli, bo nic więcej nie mamy w polsce.

Giełda OZE

Kupię projekt elektrowni fotowoltaicznej z PNB i wygraną aukcją.

Kupię projekt elektrowni fotowoltaicznej z PNB i wygraną aukcją. Zainteresowani sprzedażą proszę pod czytaj dalej...

Firma poszukuje działek pod projekty PV

Firma KRD Global Group poszukuje działek do wydzierżawienia pod projekty fotowoltaiczne w całej Pols czytaj dalej...

V80/ 2 MW

Vestasy V-80, 2MW, sprzedamy czytaj dalej...

Micon 500+600kW+750kW

Micony 500, 600kW, DeWind 500kW, Wind World 750kW, do sprzedazy i demontazu do stycznia 2019 czytaj dalej...