Chińczycy będą produkować w UE elektryki w cenie od 65 tys. zł

Chińczycy będą produkować w UE elektryki w cenie od 65 tys. zł
Fot. Zhi Dou
REKLAMA

Chińska spółka ZhiDou otworzy fabrykę samochodów elektrycznych w Rumunii lub na Słowacji. Pierwotnie jako lokalizację nowego zakładu brano pod uwagę również Polskę, Słowenię oraz Węgry. ZhiDou planuje zainwestować w fabrykę 400 mln euro. Zakład będzie produkował 3 tys. samochodów miesięcznie informuje Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych.

ZhiDou należy do koncernu Zhejiang Geely Holding Group, będącego właścicielem m.in. takich firm jak Volvo Cars, Polestar czy Lotus. Geely posiada również udziały w Daimlerze oraz Volvo Trucks.

Według doniesień słowackiej prasy, decyzja co do ostatecznej lokalizacji nowego zakładu zapadnie najpóźniej jesienią tego roku. Rumunia zapewnia 50 proc. dofinansowania inwestycji, podczas gdy Słowacja 35 proc. Za wyborem Rumunii przemawiają ponadto znacznie niższe koszty zatrudnienia.

ZhiDou zamierza uruchomić fabrykę w 2020 r. Zakład zapewni ok. 500 nowych miejsc pracy.

Chińska spółka produkuje jedne z najtańszych samochodów całkowicie elektrycznych na świecie. Przykładowo, model D1 jest dostępny na słowackim rynku za 15 490 euro, czyli ok. 65 tys. zł. Pojazd waży łącznie z baterią 690 kg i rozpędza się maksymalnie do 85 km/h. Według danych ZhiDou, zasięg D1 przy średniej prędkości 45 km/h wynosi 145 km.

Samochody elektryczne na Słowacji zamierza produkować Grupa PSA. EV będą powstawać w fabryce zlokalizowanej w Trnawie, 45 km na wschód od Bratysławy.

Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
elo |
W Rumunii znacznie niższe kosztu zatrudnienia tylko nie ma wystarczającej liczby wykwalifikowanych pracowników :) z tego powodu wycofał się np. Varroc i przenosi do... Polski. Nie straszcie ludzi takimi tendencyjnymi artykulami. Jeśli dana firma chce u nas zainwestować to fajnie, jeśli nie to droga wolna, mamy co robić dość. Zresztą prawda jest taka, że ktoś kto nie szanuje wysoko wykwalifikowanych pracowników będzie wolał inne kraje do inwestowania, również z powodu wysokich kosztów pracy i ZUS. Pozdrawiam

Giełda OZE

Kupię projekt elektrowni fotowoltaicznej z PNB i wygraną aukcją.

Kupię projekt elektrowni fotowoltaicznej z PNB i wygraną aukcją. Zainteresowani sprzedażą proszę pod czytaj dalej...

Firma poszukuje działek pod projekty PV

Firma KRD Global Group poszukuje działek do wydzierżawienia pod projekty fotowoltaiczne w całej Pols czytaj dalej...

V80/ 2 MW

Vestasy V-80, 2MW, sprzedamy czytaj dalej...

Micon 500+600kW+750kW

Micony 500, 600kW, DeWind 500kW, Wind World 750kW, do sprzedazy i demontazu do stycznia 2019 czytaj dalej...