GreenWay zbuduje nową sieć ładowania EV, ale ominie Polskę

GreenWay zbuduje nową sieć ładowania EV, ale ominie Polskę
Planowana sieć stacji ładowania w projekcie CEUC. Fot. GreenWay
REKLAMA

Central European Ultra Charging (CEUC) to projekt, którego celem jest zainstalowanie 118 ładowarek wysokiej mocy (UFC) w 7 krajach Unii Europejskiej. Dzięki wsparciu Komisji Europejskiej GreenWay wraz z partnerami zbudują w najbliższych latach sieć UFC w Austrii, Czechach, Bułgarii, Włoszech, Węgrzech, Słowacji oraz Rumunii.

W ciągu najbliższych kilku lat konsorcjum ma zbudować infrastrukturę ładowarek UFC wzdłuż korytarzy TEN-T oraz w ośrodkach miejskich, aby zapewnić kierowcom pojazdów elektrycznych sieć ładowania podczas pokonywania długich dystansów.

Partnerzy będą obsługiwać sieć ładowarek o mocy do 350 kW, zapewniając pokrycie w Austrii, Czechach, na Węgrzech, we Włoszech i Słowacji, a także w połączeniach transgranicznych z głównymi ośrodkami miejskimi w Rumunii i Bułgarii. 

Sieć budowana w ramach projektu Central European Ultra Charging ominie Polskę, jednak GreenWay zapewnia, że jego ultraszybkie ładowarki, które staną w Polsce, będą z nią komplementarne.

W Polsce zainstalujemy 10 ultraszybkich ładowarek w ramach innego europejskiego projektu, finansowanego w ramach tego samego instrumentu, i od strony technicznej zadbamy o to, by były uzupełnieniem tej oferty – mówi Rafał Czyżewski, prezes GreenWay Polska.

GreenWay zapewnia, że konsorcjum składające się z przedsiębiorstw energetycznych, właścicieli lokalizacji i operatorów sieci ładowania ma już duże doświadczenie w opracowywaniu i eksploatacji infrastruktury ładowania na poziomie europejskim, a nowa sieć UFC ma uzupełnić istniejącą i planowaną sieć szybkich i ultraszybkich ładowarek w regionie.

GreenWay Polska do 2020 roku planuje instalację 200 stacji ładowania samochodów elektrycznych, w tym 10 ultraszybkich i 135 szybkich. W miejscach o zwiększonym zapotrzebowaniu na usługi ładowania spółka chce postawić magazyny energii, które skrócą czas oczekiwania na ładowanie, a także zmniejszą obciążenie sieci energetycznej w godzinach szczytu. Cały projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach instrumentu Łącząc Europę.

Ostatnio GreenWay Polska podał stawki ładowania samochodów elektrycznych w ramach opłat, które wprowadzi 7 maja. Więcej na ten temat w artykule: GreenWay podał stawki ładowania samochodów elektrycznych.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (4)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Polska Radomiem Europy |
Jeszcze kogoś to dziwi, że caywilizowane firmy typu Tesla ito omijają Polskę szerokim łukiem i ten Bolszewicki rząd? :)
qba |
To gdzie nasz milion aut będzie ładowany, milion osób pojedzie do Czech? Fanatyzm kończy się izolacją.
Zdw |
Polska Radomiem Europy Nie obwiniałbym wszystkiego co złe samej Polski. W tym że jesteśmy słabsi interes ma kto inny, nie Polska i Polacy.
Bartoszewski |
Nasz zakładany milion przeciez i tak bedzie łądowany u nas - o to nie ma sie co martwic. Greenway zapowiada 200 nowych stacji do 2020 roku i w tym jeszcze te ultraszybkie, o ktorych bylo ostatnio glosno. Dla tego miliona to wystarczy. A jak sie temat elektromobili rozwinie to i moze Polske wrzuca wreszcie do takiej miedzynarodowej sieci. Duzo tez zalezy od nas...

Giełda OZE

Kupię projekty elektrowni wiatrowych, pracujące elektrownie

Kupię projekty elektrowni wiatrowych oraz pracujące elektrownie. czytaj dalej...

Opolskie – pożyczka unijna do 1 mln zł dla inwestorów i instalatorów OZE.

Katana Konsulting zaprasza firmy mikro, małe i średnie do skorzystania z unijnych, więc preferencyjn czytaj dalej...

Dotacje do 90% na oświetlenie LED w firmach w 2019 roku.

Katana Konsulting do końca roku 2018 zaprasza przedsiębiorstwa z całej Polski o aplikowanie o bezzwr czytaj dalej...

FARMY FOTOWOLTAICZNE

Wydżierżawie ziemię 2ha: -kujawsko-pomorskie - miejscowość Brzoza - ziemia klasa 4,5 łąki -100% czytaj dalej...