Producent wiatraków uruchomi ultraszybkie ładowarki z magazynem energii

Producent wiatraków uruchomi ultraszybkie ładowarki z magazynem energii
Fot. Enercon
REKLAMA

Producent elektrowni wiatrowych Enercon wchodzi w obszar elektromobilności. Niemiecka firma uruchomiła swoją pierwszą ładowarkę samochodów elektrycznych o rekordowej mocy, której integralnym komponentem jest magazyn energii. Idea stojąca za tym rozwiązaniem to zoptymalizowanie wykorzystania energii odnawialnej produkowanej z wiatraków do ładownia EV.

Skupiająca się dotąd wyłącznie na produkcji lądowych elektrowni wiatrowych firma uruchomiła w swoim centrum badawczym w Aurich ultraszybką ładowarkę samochodów elektrycznych o mocy wynoszącej aż 350 kW.

Enercon informuje, że do jej skonstruowania wykorzystał rozwiązania wypracowane w obszarze współpracy turbin wiatrowych i magazynów energii z siecią elektroenergetyczną.

Kluczowym elementem stacji ładowania jest magazyn energii, dzięki czemu jej operator będzie mógł również świadczyć usługi sieciowe, polegające np. na regulacji częstotliwości, a instalacja będzie mogła przyjmować z sieci nadmiar energii. Dodatkowo wykorzystanie magazynu energii w stacji ładowania zmniejszy obciążenie sieci, potencjalnie zmniejszając potrzebę jej modernizacji w celu dostarczenia dużych mocy wykorzystywanych w procesie ładowania samochodów elektrycznych.

Zastosowane przez Enercon rozwiązania mają pozwolić na przyłączanie do sieci stacji ładowania mogących zawierać nawet kilka ładowarek, z których każda będzie mogła osiągnąć moc 350 kW.

Ponadto stacje ładowania Enercona mają być kompatybilne z funkcją vehicle-to-grid umożliwiającą oddawanie do sieci energii zgromadzonej w samochodach elektrycznych, co otworzy nowe możliwości w zakresie wspomagania systemu elektroenergetycznego i generowania na tym zysków przez właścicieli EV.

Ultraszybkie ładowarki Enercona mają być dostępne komercyjnie w Niemczech i innych europejskich krajach wiosną tego roku. Obecnie są prowadzone uzgodnienia m.in. z operatorami stacji benzynowych, na których zostaną zainstalowane pierwsze urządzenia.
 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
X |
Super. W połączeniu z elektrownią wiatrową będzie można zaoferować konkurencyjne stawki za ładowanie samochodów elektrycznych. Szansa dla wiatraków przy drogach szybkiego ruchu i zjazdach z autostrady.

Giełda OZE

Opolskie – pożyczka unijna do 1 mln zł dla inwestorów i instalatorów OZE.

Katana Konsulting zaprasza firmy mikro, małe i średnie do skorzystania z unijnych, więc preferencyjn czytaj dalej...

Dotacje do 90% na oświetlenie LED w firmach w 2019 roku.

Katana Konsulting do końca roku 2018 zaprasza przedsiębiorstwa z całej Polski o aplikowanie o bezzwr czytaj dalej...

FARMY FOTOWOLTAICZNE

Wydżierżawie ziemię 2ha: -kujawsko-pomorskie - miejscowość Brzoza - ziemia klasa 4,5 łąki -100% czytaj dalej...

Fotowoltaika z dotacją 85% Warmia i Mazury

Czas na instalację fotowoltaiczną w Twojej firmie ! Dotacja na Warmii i Mazurach nawet 85% !!! Nie w czytaj dalej...