Producent wiatraków uruchomi ultraszybkie ładowarki z magazynem energii

Producent wiatraków uruchomi ultraszybkie ładowarki z magazynem energii
Fot. Enercon
REKLAMA

Producent elektrowni wiatrowych Enercon wchodzi w obszar elektromobilności. Niemiecka firma uruchomiła swoją pierwszą ładowarkę samochodów elektrycznych o rekordowej mocy, której integralnym komponentem jest magazyn energii. Idea stojąca za tym rozwiązaniem to zoptymalizowanie wykorzystania energii odnawialnej produkowanej z wiatraków do ładownia EV.

Skupiająca się dotąd wyłącznie na produkcji lądowych elektrowni wiatrowych firma uruchomiła w swoim centrum badawczym w Aurich ultraszybką ładowarkę samochodów elektrycznych o mocy wynoszącej aż 350 kW.

Enercon informuje, że do jej skonstruowania wykorzystał rozwiązania wypracowane w obszarze współpracy turbin wiatrowych i magazynów energii z siecią elektroenergetyczną.

Kluczowym elementem stacji ładowania jest magazyn energii, dzięki czemu jej operator będzie mógł również świadczyć usługi sieciowe, polegające np. na regulacji częstotliwości, a instalacja będzie mogła przyjmować z sieci nadmiar energii. Dodatkowo wykorzystanie magazynu energii w stacji ładowania zmniejszy obciążenie sieci, potencjalnie zmniejszając potrzebę jej modernizacji w celu dostarczenia dużych mocy wykorzystywanych w procesie ładowania samochodów elektrycznych.

Zastosowane przez Enercon rozwiązania mają pozwolić na przyłączanie do sieci stacji ładowania mogących zawierać nawet kilka ładowarek, z których każda będzie mogła osiągnąć moc 350 kW.

Ponadto stacje ładowania Enercona mają być kompatybilne z funkcją vehicle-to-grid umożliwiającą oddawanie do sieci energii zgromadzonej w samochodach elektrycznych, co otworzy nowe możliwości w zakresie wspomagania systemu elektroenergetycznego i generowania na tym zysków przez właścicieli EV.

Ultraszybkie ładowarki Enercona mają być dostępne komercyjnie w Niemczech i innych europejskich krajach wiosną tego roku. Obecnie są prowadzone uzgodnienia m.in. z operatorami stacji benzynowych, na których zostaną zainstalowane pierwsze urządzenia.
 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
X |
Super. W połączeniu z elektrownią wiatrową będzie można zaoferować konkurencyjne stawki za ładowanie samochodów elektrycznych. Szansa dla wiatraków przy drogach szybkiego ruchu i zjazdach z autostrady.

Giełda OZE

Dzierżawa działki pod fotowoltaikę

Wydzierżawię działkę 3,5 ha pod farmę fotowoltaiczną. Działka zlokalizowana ok 100 km od Warszawy, w czytaj dalej...

Generalny wykonawca farm fotowoltaicznych

Jesteśmy wykonawcą dużych farm fotowoltaicznych. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w budowie dużyc czytaj dalej...

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie. Otwarty dziennik budowy. Zapraszam czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farmy PV 2MW

proszę o podanie ceny (+-) i terminu realizacji na w/w adres czytaj dalej...