Do ceny paliwa doliczana będzie „opłata emisyjna”

Do ceny paliwa doliczana będzie „opłata emisyjna”
Fot. faungg, flickr cc-by
REKLAMA

Rząd chce wprowadzić nową opłatę doliczaną do każdego litra benzyny i oleju napędowego. Wyniesie 8 gr. netto i zasili nowotworzony Fundusz Niskoemisyjnego Transportu wynika z informacji portalu WysokieNapiecie.pl. Ma wspierać m.in. rozwój transportu wodorowego i elektrycznego. Przeforsowanie nowej opłaty będzie sprawdzianem dla rządu Morawieckiego.

Opłata paliwowa ma wejść w życie pół roku po uchwaleniu ustawy, którą jutro zajmie się rządowa komisja prawnicza. W praktyce będzie to początek 2019 roku. Oprócz niej nowotworzony Fundusz Niskoemisyjnego Transportu  oraz istniejący od lat Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) zasilić mają też odpisy z akcyzy nałożonej na paliwa transportowe, wpłaty od Polskich Sieci Elektroenergetycznych (0,1 proc. zwrotu z zainwestowanego kapitału) oraz opłaty zastępcze od producentów i handlarzy paliwem za brak odpowiedniego udziału biokomponentów.

Rachunek za paliwo o 2 proc. w górę, za prąd bez zmian

Dla przeciętnego posiadacza samochodu benzynowego nowa opłata będzie oznaczać wzrost miesięcznych wydatków na paliwo o 2 proc. O ile dzisiaj tankuje za 307 zł miesięcznie, to po wejściu w życie nowej opłaty na paliwo wyda 313 zł, a więc o nieco ponad 6 zł więcej.

Wzrost cen energii elektrycznej będzie natomiast praktycznie nieodczuwalny. Z szacunków WysokieNapiecie.pl wynika, że dla przeciętnej rodziny wyniesie mniej niż 1 grosz miesięcznie.

Bez wpływu na kieszeń Kowalskiego będą 1,5 proc. odpisy z akcyzy naliczanej już dziś od paliw transportowych. Z pozyskiwanego w ten sposób ok. 0,5 mld zł rocznie 85 proc. popłynie do NFOŚiGW, a pozostała część zasili Fundusz Niskoemisyjnego Transportu, także zarządzany przez NFOŚiGW.

Pieniądze na walkę ze smogiem komunikacyjnym

Ministerstwo Energii szacuje, że już w przyszłym roku oba rządowe fundusze pozyskają w ten sposób 1,7 mld zł, z czego jedną trzecią zapłacą ze swojej kieszeni osoby prywatne, a dwie trzecie firmy.

Do kogo będą trafiać pieniądze z "opłaty emisyjnej"? O tym w dokończeniu artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl.

Bartłomiej Derski, WysokieNapiecie.pl

Zobacz również

Komentarze (9)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Aldebaran |
"Ministerstwo Energii szacuje, że już w przyszłym roku oba rządowe fundusze pozyskają w ten sposób 1,7 mld zł, z czego jedną trzecią zapłacą ze swojej kieszeni osoby prywatne, a dwie trzecie firmy."-- Czyli tak naprawdę zapłaci każdy z nas, bo firmy nie są instytucjami wolontariackimi, nie są też finansowymi prerpetuum mobile (może z wyjątkiem przemysłu finansowego).
kspt |
Niech tak kombinują dalej. Zobaczymy co będzie po wyborach. Jak będą zaskoczeni. I nagle obecny rząd będzie krzyczał, że wybory były sfałszowane. Wszyscy politycy są siebie warci.
olik74 |
NFOŚiGW to ten co dotuje Toruń i jedynie słuszne fundacje?
Light |
NFOŚiGW dotuje głównie wymianę piecy węglowych tzw. kopciuchów na nowe kopciuchy z certyfikatem kopciucha. Taki sprytny interesik na zasadzie jak dać ciemnemu ludowi dotację, żeby kupił sobie nowy piec o wartości 5000zł za 14000zł.
TobiSHOW |
to k*** złodziejskie.
TT |
@kspt- A po wyborach będzie to samo i nie ważne kto na stołku. Kto kieruje się rozumem zawsze jest krok przed nimi.
sol |
@Aldebaran. 100/100. Dodam tylko, że firmy VAT sobie od tego odliczą, bo przecież to będzie opłata netto.
Gaz tylko do kuchenek ? |
A ja sobie na elpidżi pojeżdżę
Agat |
Ha, ha, ha, ha !!! Już to widzę, że 1,7 mld PLN nierząd wyciągnie z innych kieszeni, niż Kowalskiego! No proszę!!!

Giełda OZE

Kancelaria kupi projekty dla klienta- dużej korporacji PV

Kupimy projekty PV o mocy od 0.8-1 MW tylko (!) po aukcji . Oferty przyjmujemy tylko od właścicieli czytaj dalej...

Sprzedam projekty pV

Posiadamy projekty pV w różnej fazie rozwoju, poszukujemy inwestora zainteresowanego nawiązaniem wsp czytaj dalej...

Poszukujemy inwestorów do współpracy przy realizacji projektówPV

Poszukujemy inwestorów chcących uczestniczyć w realizacji projektów PV na aukcje w roku 2019-2020 po czytaj dalej...

Finansowanie farm PV oraz wiatrowych z wygranymi aukcjami.

Katana Konsulting zaprasza Inwestorów kupujących gotowe projekty OZE z wygranymi aukcjami do aplikow czytaj dalej...