Największe w Europie zamówienie na autobusy wodorowe

Największe w Europie zamówienie na autobusy wodorowe
Fot. Van Hool
REKLAMA

Belgijska spółka Van Hool podpisała kontrakt na dostawę 40 autobusów wodorowych (FCEV) z niemieckimi przewoźnikami RVK Köln oraz WSW Wuppertal. Na mocy umowy, 30 pojazdów na ogniwa paliwowe trafi do Kolonii, zaś pozostałe 10 – do Wuppertal. To największe jak do tej pory zamówienie na autobusy zasilane wodorem w Europie – informuje Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych.

Pojazdy będą produkowane w fabryce zlokalizowanej w belgijskiej miejscowości Koningshooikt. Dostawy rozpoczną się wiosną 2019 r.

Do Niemiec trafią zeroemisyjne, dwuosiowe autobusy 12 metrowe, wyposażone zarówno w ogniwa paliwowe dostarczone przez kanadyjską firmę Ballard, jak i baterie. Za napęd pojazdów będzie odpowiadał elektryczny silnik Siemensa o mocy 286 KM (210 kW). Pojazdy zapewnią 29 miejsc siedzących, a także 46 (Kolonia) lub 49 (Wuppertal) stojących.

Zbiorniki wodoru, mogące pomieścić 38,2 kg tego paliwa, pozwolą z nawiązką na wypełnienie całodziennego rozkładu jazdy autobusów. przewidzianego na 350 km. Zużycie wodoru na 100 km wyniesie ok. 8 kg.

Spółka Van Hool została założona w 1947 r. Przedsiębiorstwo produkuje rocznie 1 400 autobusów i autokarów oraz 4 000 naczep i cystern. Belgijska firma zatrudnia ok. 4 500 pracowników. W ofercie spółki znajdują się pojazdy zasilane wodorem, olejem napędowym oraz energią elektryczną, w tym także trolejbusy i hybrydy. Oprócz fabryki w Koningshooikt, firma posiada zakłady w macedońskim Skopje.

Van Hool buduje autobusy wodorowe przeznaczone na rynek amerykański już od 2005 r., zaś na europejski – od 2007 r. Do tej pory belgijska spółka wyprodukowała łącznie 53 pojazdy tego rodzaju.

Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
edek |
Z tym wodorem to też ciekawie się robi! Ktoś ma dane ile trzeba włożyć energii w pozyskanie wodoru -jaki to jest koszt ?

Giełda OZE

Atrakcyjne finansowanie budowy farm fotowoltaicznych i wiatrowych

Pragnę przedstawić możliwość alternatywnego pozyskania finansowania z funduszy kapitałowych. Fundusz czytaj dalej...

Ekipy do montażu PV województwo kujawsko-pomorskie

Poszukuję ekip do montażu na cały październik, praca w województwie kujawsko-pomorskim. Projekt para czytaj dalej...

Oferta sprzedazy PV 1MW+wygrana aukcja 387 PLN/MW + grunt

Oferta sprzedazy PV☼1MW+wygrana aukcja 387 PLN/MW + grunt Sprzedamy 100% udziałów w spółce celowej, czytaj dalej...

Sprzedam projekt PV 1mw woj. podlaskie

Sprzedam projekt pv z pozwoleniem na budowę na terenie woj. podlaskiego o mocy 1 MW czytaj dalej...