Dzisiaj wchodzi w życie ustawa o elektromobilności

Dzisiaj wchodzi w życie ustawa o elektromobilności
Fot. Gramwzielone.pl (C)
REKLAMA

Po błyskawicznym procedowaniu w parlamencie i podpisie prezydenta ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych wchodzi dzisiaj w życie. Nowe prawo ma wspierać popularyzację samochodów elektrycznych i umożliwić rozwój infrastruktury do ich ładowania. Niektóre zapisy nowej ustawy mogą jednak mieć skutek wręcz odwrotnyw postaci zamknięcia już zbudowanych w Polsce stacji ładowania.

Ustawa o elektromobilności została przeprocedowana w parlamencie zaledwie w kilka dni. Po ekspresowym przyjęciu jej przez Sejm, praktycznie bez zgłaszania poprawek, senatorowie przyjęli ją bez żadnych uwag.

Szybkie procedowanie tej ustawy było uzasadniane przez rząd i posłów PiS ryzykiem nałożenia na Polskę kar w związku z niewdrożeniem do naszego prawa regulacji dotyczących wspierania rynku pojazdów z alternatywnym napędem. Marszałek Sejmu Marek Kuchciński przekonywał, że kary mogłyby zostać nałożone już od 1 lutego.

Natomiast Ministerstwo Energii, które przygotowało projekt tej ustawy, zapewniało, że jej opracowaniu towarzyszyły szerokie i długie konsultacje społeczne.

Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych przewiduje korzyści dla użytkowników pojazdów o napędzie alternatywnym, takie jak zwolnienie z akcyzy, zwiększony odpis amortyzacyjny, darmowe parkowanie czy możliwość korzystania z buspasów. W ustawie nie znajdziemy natomiast większych zachęt finansowych przy zakupie samochodów elektrycznych, które są stosowane w wielu krajach Unii Europejskiej.

Ustawa przewiduje także m.in. zniesienie obowiązku posiadania koncesji w celu uruchomienia stacji ładowania samochodów elektrycznych. Jednak urzędnicy ME nie uwzględnili postulatów zgłaszanych przez powstającą w Polsce branżę elektrycznej motoryzacji, która wskazywała m.in., że zaproponowane regulacje mogą doprowadzić do zamknięcia uruchomionych dotychczas stacji ładowania samochodów elektrycznych.

Więcej na ten temat w wywiadzie z Rafałem Czyżewskim, prezesem spółki Greenway Infrastructure Poland: R. Czyżewski: jest ryzyko, że ustawa o elektromobilności zahamuje rozwój stacji ładowania EV.

Wiceminister energii Michał Kurtyka, który odpowiadał za projekt ustawy o elektromobilności, już po jej przyjęciu przez parlament zapewniał, że rząd jest gotowy do dialogu i poprawienia przyjętych regulacji.

 Ten rynek rozwija się bardzo szybko i cały czas będziemy się starać zmieniać czy uzupełniać regulacje, będziemy w dialogu z sektorem, by wychwytywać te elementy, które wymagają interpretacji czy sprecyzowania – Polska Agencja Prasowa cytowała Michała Kurtykę.

O ile większość regulacji wpisanych do ustawy o elektromobilności wchodzi w życie dzisiaj, o tyle kilka wpisanych do niej regulacji zacznie obowiązywać później, nawet w roku 2028 – w tym przypadku chodzi o obowiązkowy, przynajmniej 30-procentowy udział samochodów elektrycznych we flocie jednostek samorządu terytorialnego, z wyłączeniem gmin i powiatów posiadających mniej niż 50 tys. mieszkańców.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (4)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
ProfZbieraczZnaczków |
Ustawkę mamy, teraz jeszcze trzeba zrobić auto;-)
Zielona pyra |
Nazistowska bryka dla "ciemnego ludu"?
aa |
No i własnie dzisiaj zlikwidowałem ogólnie dostępną stację ładowania.Mam w nosie odbiory UDT itp fanaberie.
Kryspin |
Jeśli stacja ładowania nie spełnia wymagań i może stanowić zagrożenie to nie powinna być ogónodostępna. Sieć to sieć - musi trzymać jakiś standard tak aby każde auto mogło się podładować. Dlatego sam w sumie zawsze ląduje na Greenway'u bo maja chyba jako nieliczni trzy złącza do podładowania każdego modelu auta a nie dedykowane pod dany model. Dbajmy o standardy bo jesli to ma się u nas rozhulać to start musi byc odpowiedni

Giełda OZE

WindWorld WW 750/52 Kompletna Gondola -Części

Na sprzedaż kompletna gondola WW 750/52 dolne szafy,skrzydła czytaj dalej...

Kupię projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie

Kupimy projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie rozwoju czytaj dalej...

Działka pod fotowoltaikę

Mam do sprzedania lub wydzierżawienia działkę 1,3 ha pod farmę fotowoltaiczną .Działka jest zklokali czytaj dalej...

Nawiążemy współpracę z instalatorami PV

Nawiążemy współpracę z instalatorami na terenie całej Polski. Oprócz instalacji mamy do zaoferowania czytaj dalej...