Dzisiaj wchodzi w życie ustawa o elektromobilności

Dzisiaj wchodzi w życie ustawa o elektromobilności
Fot. Gramwzielone.pl (C)
REKLAMA

Po błyskawicznym procedowaniu w parlamencie i podpisie prezydenta ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych wchodzi dzisiaj w życie. Nowe prawo ma wspierać popularyzację samochodów elektrycznych i umożliwić rozwój infrastruktury do ich ładowania. Niektóre zapisy nowej ustawy mogą jednak mieć skutek wręcz odwrotnyw postaci zamknięcia już zbudowanych w Polsce stacji ładowania.

Ustawa o elektromobilności została przeprocedowana w parlamencie zaledwie w kilka dni. Po ekspresowym przyjęciu jej przez Sejm, praktycznie bez zgłaszania poprawek, senatorowie przyjęli ją bez żadnych uwag.

Szybkie procedowanie tej ustawy było uzasadniane przez rząd i posłów PiS ryzykiem nałożenia na Polskę kar w związku z niewdrożeniem do naszego prawa regulacji dotyczących wspierania rynku pojazdów z alternatywnym napędem. Marszałek Sejmu Marek Kuchciński przekonywał, że kary mogłyby zostać nałożone już od 1 lutego.

Natomiast Ministerstwo Energii, które przygotowało projekt tej ustawy, zapewniało, że jej opracowaniu towarzyszyły szerokie i długie konsultacje społeczne.

Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych przewiduje korzyści dla użytkowników pojazdów o napędzie alternatywnym, takie jak zwolnienie z akcyzy, zwiększony odpis amortyzacyjny, darmowe parkowanie czy możliwość korzystania z buspasów. W ustawie nie znajdziemy natomiast większych zachęt finansowych przy zakupie samochodów elektrycznych, które są stosowane w wielu krajach Unii Europejskiej.

Ustawa przewiduje także m.in. zniesienie obowiązku posiadania koncesji w celu uruchomienia stacji ładowania samochodów elektrycznych. Jednak urzędnicy ME nie uwzględnili postulatów zgłaszanych przez powstającą w Polsce branżę elektrycznej motoryzacji, która wskazywała m.in., że zaproponowane regulacje mogą doprowadzić do zamknięcia uruchomionych dotychczas stacji ładowania samochodów elektrycznych.

Więcej na ten temat w wywiadzie z Rafałem Czyżewskim, prezesem spółki Greenway Infrastructure Poland: R. Czyżewski: jest ryzyko, że ustawa o elektromobilności zahamuje rozwój stacji ładowania EV.

Wiceminister energii Michał Kurtyka, który odpowiadał za projekt ustawy o elektromobilności, już po jej przyjęciu przez parlament zapewniał, że rząd jest gotowy do dialogu i poprawienia przyjętych regulacji.

 Ten rynek rozwija się bardzo szybko i cały czas będziemy się starać zmieniać czy uzupełniać regulacje, będziemy w dialogu z sektorem, by wychwytywać te elementy, które wymagają interpretacji czy sprecyzowania – Polska Agencja Prasowa cytowała Michała Kurtykę.

O ile większość regulacji wpisanych do ustawy o elektromobilności wchodzi w życie dzisiaj, o tyle kilka wpisanych do niej regulacji zacznie obowiązywać później, nawet w roku 2028 – w tym przypadku chodzi o obowiązkowy, przynajmniej 30-procentowy udział samochodów elektrycznych we flocie jednostek samorządu terytorialnego, z wyłączeniem gmin i powiatów posiadających mniej niż 50 tys. mieszkańców.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (4)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
ProfZbieraczZnaczków |
Ustawkę mamy, teraz jeszcze trzeba zrobić auto;-)
Zielona pyra |
Nazistowska bryka dla "ciemnego ludu"?
aa |
No i własnie dzisiaj zlikwidowałem ogólnie dostępną stację ładowania.Mam w nosie odbiory UDT itp fanaberie.
Kryspin |
Jeśli stacja ładowania nie spełnia wymagań i może stanowić zagrożenie to nie powinna być ogónodostępna. Sieć to sieć - musi trzymać jakiś standard tak aby każde auto mogło się podładować. Dlatego sam w sumie zawsze ląduje na Greenway'u bo maja chyba jako nieliczni trzy złącza do podładowania każdego modelu auta a nie dedykowane pod dany model. Dbajmy o standardy bo jesli to ma się u nas rozhulać to start musi byc odpowiedni

Giełda OZE

Sprzedam pellet przemysłowy 17 kj/kg

Sprzedam pellet drzewny przemysłowy z mieszaniny trociny oraz odpadów z produkcji mebli i płyt wiór czytaj dalej...

Nowy nabór dotacji OZE do 85% w Woj. Lubuskim.

Katana Konsulting zaprasza firmy i jednostki samorządu terytorialnego w dniach od 26 listopada 2018 czytaj dalej...

Kredyty pomostowe do dotacji na budowę biogazowni.

Katana Konsulting zaprasza wszystkich Wnioskodawców aplikujących obecnie o bezzwrotne dotacje unijne czytaj dalej...

Sprzedam Projekt elektrowni słonecznej 0,5 MW z wygraną aukcją (398 zł za 1 MWh) wraz z gruntem oraz projekt 0,5 MW z gruntem, 30 km od Wrocławia

Oferta sprzedaży100 % udziałów w spółce Perpetum Energia sp z o.o. Właściciela Elektrown isłonecznej czytaj dalej...