Rekordowe przychody Tesli, ale nadal duża strata

Rekordowe przychody Tesli, ale nadal duża strata
Fot. Gramwzielone.pl (C)
REKLAMA

Firma Elona Muska przedstawiła wyniki finansowe za IV kwartał 2017 r., chwaląc się największymi w historii przychodami. Mimo to Tesla odnotowała po raz kolejny ogromną stratę. Kwartał „na plus" ma wydarzyć się jednak jeszcze w tym roku.

Rozpoczęcie produkcji Modelu 3, prezentacja nowej wersji Roadstera z deklarowanym, niesamowitym zasięgiem 620 mil oraz samochodu ciężarowego Semi z zasięgiem 500 mil, postęp w uruchamianiu ogromnych fabryk baterii i paneli fotowoltaicznych, wykonanie największego na świecie magazynu energii czy rozpoczęcie sprzedaży solarnych dachówek Solar Roof – te fakty możemy zapisać na konto firmy Elona Muska za rok 2017.

W ostatnim kwartale 2017 r. przychody Tesli wzrosły do 3,288 mld dolarów wobec 2,98 mld dolarów we wcześniejszym kwartale oraz wobec 2,28 mld dolarów w ostatnim kwartale 2016  r.

W całym 2017 r. przychody wyniosły w sumie 11,75 mld dolarów wobec 7 mld dolarów w roku 2016. W tym wyniku 9,64 mld dolarów to zasługa działu motoryzacyjnego (6,35 mld dolarów w roku wcześniejszym). Dział energetyczny (magazyny energii i fotowoltaika) wypracowały odpowiednio 1,11 mld dolarów w roku 2017 oraz 181,4 mln USD w roku 2016.

Mimo rosnących przychodów Tesla póki co nadal zwiększa stratę. W minionym kwartale strata netto w przeliczeniu na akcję wyniosła 4,01 USD wobec 3,7 USD w III kwartale oraz wobec 0,78 USD w ostatnim kwartale 2016 r.

Strata netto w czwartym kwartale wyniosła w sumie 675,35 mln USD wobec straty 619,3 mln USD w trzecim kwartale i 121,3 mln dolarów w ostatnim kwartale 2016 r.

W całym 2017 r. strata netto wyniosła aż 1,96 mld dolarów wobec 674,9 mln dolarów w roku 2016.

Tesla zapewnia jednak, że w 2018 roku odnote w końcu kwartał z zyskiem operacyjnym. Nie precyzują jednak, o który kwartał może chodzić.

Po uruchomieniu produkcji Modelu 3, który ma być przełomem dla Tesli, będąc jej pierwszym elektrycznym autem z ceną konkurencyjną wobec aut spalinowych, firma Muska jak dotąd nie osiągnęła wyznaczonych wcześniej celów produkcji. Teraz zapewnia jednak, że osiągnie tygodniową produkcję rzędu 2,5 tys. sztuk do końca tego kwartału i podwoi ją na koniec kolejnego.

Kalifornijski koncern przekonuje w informacji na temat wyników za ostatni kwartał, że wyciągnął wnioski z opóźnień związanych z wdrażaniem do produkcji Modelu 3, a obecny rok będzie dla niego przełomowy.

W IV kwartale Tesla dostarczyła póki co 1542 Modeli 3, a do tego 28 425 Modeli S i X – dostawy tych dwóch ostatnich wzrosły o 10 proc. w ujęciu kwartał do kwartału oraz o 28 proc. rok do roku.

W minionym kwartale Tesla zwiększyła też ilość punktów sprzedaży – o 12 do 330 lokalizacji na całym świecie. W całym 2017 r. Amerykanie uruchomili też 338 stacji szybkiego ładowania, tzw. Superchargers, a ich łączna liczba wzrosła do 1128.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (15)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
IXI |
Kilka dni temu Marsjanie zakupili jedną Teslę Roadster. Wysyłka rozpoczęła podróż.
TTTT |
Oby mu się udało.
MojaPV |
To jest doskonały przykład kolesia, który potrafi robić ludzi w wała, śmiejąc im się w twarz i pokazując wciąż nowe fajerwerki a frajerzy stoją i patrzą oczarowani. I to z jednej strony posiadacze akcji firmy, która nie potrafi w swojej historii zamknąć roku na plusie za to potrafi przepalić miliardy $, a z drugiej strony klienci czekający na samochód tyle co na malucha w PRLu.
znudzony gadaniem moja... |
@ Moja.... - Ty jesteś za to doskonałym przykładem człowieka, który pchał ciemny lud na wyprawy krzyżowe i palił na stosie wszelkie objawy wyższego IQ niż Twoje własne
ElektrowniaPV |
Komentuj tekst a nie innych komentatorów :) bo wygląda na to, że masz niewiele do napisania poza jakimis urojeniami bez ładu i składu
IXI |
Wolę "fajerwerki" Tesli, niż te od Mc'Donaldsa. Smażone frytki z wieśmakiem - to ci dopiero rarytas, po który codziennie ustawiają się kolejki "oczarowanych" jak za PRL'u watą cukrową. W co chodliwszych punktach trzeba za tymi "frykasami" stać po kilkanaście minut w kolejce. :-) Jedna bułka opakowana w "tony" papierowych śmieci, za które płacą "frajerzy".
SPS |
@Moja: co Cie tak ta Tesla boli?
grzesiek |
jak mają stratę to znaczy że gdzieś jest dziura którą trzeba załatać. a może ktoś tą dziurę robi? trzeba wyeliminować przyczynę powstawania dziury.
ElektrowniaPV |
@IXI kolego różnica jest taka, że McDonalds jest zbudowany na realnym biznesie a nie opowiadanych bajkach o niebotycznych zyskach. To nie jest firma, która pozuje na jakieś mesjańskie pozycje. Tutaj masz prosta zasadę "you get what you see" :) a nie "you get what I promise you". Przecież Musk robi sobie w żywe oczy jaja z tych frajerów, którzy mu pieniądze dają :). Poczytaj o akcji sprzedaży miotaczy ognia do walki z zombie :D
pv |
@MojaPV nawet jeśli Tesla padnie Musk i tak pozostanie największym przedsiębiorcą i wizjonerem naszych czasów, twoje śmierdzące bąki nic tu nie zmienią
MojaPV |
@pv Raczej największym naciągaczem. Takie teksty jak Twój utwierdzają mnie w przekonaniu, że to już jest jakiś kult jednostki, sekciarstwo.
znudzony gadaniem moja... |
@ moja... - naciągaczy opowiadających bajki w naszym rządzie jest pełno, czemu tu nie agitujesz???, to co MUSK robi w stanach to ich wewnętrzna sprawa, ale jak widać po działaniach rządu mają poparcie nawet prezydenta, który cłami na PV wspiera między innymi tą firmę...,a gdyby nie wizjonerzy, to nadal w najlepszym wypadku jeździłbyś na oklep wokół swojej szopy, bądź jaskini...
ElektrowniaPV |
Tak, wystrzeliwanie samochodów rakietami zamiast zysków obiecanych lata temu a lemingi patrzą zachwycone z rozdziawionymi papami. Wizjonerzy za trzy grosze ;)
bsboss |
Rosjanie testowali swoje pierwsze rakiety na zwierzętach- Musk jak myślę chcę sprawdzić czy bezpiecznie doleci na Marsa, a przy okazji jest to świetna reklama kilku produktów Tesli- swoją drogą może to autko ma zdalne sterowanie i zakręci kilka pączków na miejscu ;)
bsboss |
I tak przy tłustym czwartku słownik bączka na pączek zamienił

Giełda OZE

Dzierżawa działki pod fotowoltaikę

Wydzierżawię działkę 3,5 ha pod farmę fotowoltaiczną. Działka zlokalizowana ok 100 km od Warszawy, w czytaj dalej...

Generalny wykonawca farm fotowoltaicznych

Jesteśmy wykonawcą dużych farm fotowoltaicznych. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w budowie dużyc czytaj dalej...

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie. Otwarty dziennik budowy. Zapraszam czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farmy PV 2MW

proszę o podanie ceny (+-) i terminu realizacji na w/w adres czytaj dalej...