Prezydent podpisał ustawę o elektromobilności

Prezydent podpisał ustawę o elektromobilności
Prezydent Andrzej Duda. Fot. Kancelaria Prezydenta RP
REKLAMA

Prezydent Andrzej Duda wczoraj podpisał ustawę o elektromobilności, która ma wspierać rozwój elektrycznej motoryzacji, w tym poprzez stworzenie warunków do rozwoju infrastruktury ładowania samochodów elektrycznych. Problem w tym, że podpisana przez prezydenta ustawa może doprowadzić do zamknięcia już uruchomionych stacji ładowania.

Ustawa o elektromobilności została przeprocedowana w parlamencie zaledwie w kilka dni. Po ekspresowym przyjęciu jej przez Sejm, praktycznie bez zgłaszania poprawek, senatorowie przyjęli ją bez żadnych uwag.

Szybkie procedowanie tej ustawy było uzasadniane przez rząd i posłów PiS ryzykiem nałożenia na Polskę kar w związku z niewdrożeniem do naszego prawa regulacji dotyczących wspierania rynku pojazdów z alternatywnym napędem. Marszałek Sejmu Marek Kuchciński przekonywał, że kary mogłyby zostać nałożone już od 1 lutego.

Natomiast Ministerstwo Energii, które przygotowało projekt tej ustawy, zapewniało, że jej opracowaniu towarzyszyły szerokie i długie konsultacje społeczne.

Podpisana przez prezydenta ustawa przewiduje korzyści dla użytkowników pojazdów o napędzie alternatywnym, takie jak zwolnienie z akcyzy, zwiększony odpis amortyzacyjny, darmowe parkowanie czy możliwość korzystania z buspasów. W ustawie nie znajdziemy natomiast większych zachęt finansowych przy zakupie samochodów elektrycznych, które są stosowane w wielu krajach Unii Europejskiej.

Ustawa przewiduje także zniesienie obowiązku posiadania koncesji w celu uruchomienia stacji ładowania samochodów elektrycznych. Jednak urzędnicy ME nie uwzględnili postulatów zgłaszanych przez powstającą w Polsce branżę elektrycznej motoryzacji, która wskazywała m.in., że zaproponowane regulacje mogą doprowadzić do zamknięcia uruchomionych dotychczas stacji ładowania samochodów elektrycznych.

Więcej na ten temat w wywiadzie z Rafałem Czyżewskim, prezesem spółki Greenway Infrastructure Poland: R. Czyżewski: jest ryzyko, że ustawa o elektromobilności zahamuje rozwój stacji ładowania EV.

Wiceminister energii Michał Kurtyka, który odpowiadał za projekt ustawy o elektromobilności, zapewnia, że rząd jest gotowy do dialogu i poprawienia przyjętych regulacji.

Ten rynek rozwija się bardzo szybko i cały czas będziemy się starać zmieniać czy uzupełniać regulacje, będziemy w dialogu z sektorem, by wychwytywać te elementy, które wymagają interpretacji czy sprecyzowania – Polska Agencja Prasowa cytuje Michała Kurtykę.

Ustawa o elektromobilności ma wejść w życie 14 dni po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw. Kilka wpisanych do niej regulacji zacznie jednak obowiązywać później, nawet w roku 2028 – w tym przypadku chodzi o obowiązkowy, przynajmniej 30-procentowy udział samochodów elektrycznych we flocie jednostek samorządu terytorialnego, z wyłączeniem gmin i powiatów posiadających mniej niż 50 tys. mieszkańców.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (7)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Sołtys |
Ciekawe kto z polaków będzie kupował polskie auta elektryczne za 100 tyś zł? Przecież prawda jest taka że polaka jedyne na co stac to 25 lteniego Passata w 1.9 tdi od sprowadzonego od Turka mieszkającego w Niemczech! haha
analityk |
Polaków będzie stać na kupowanie e-Golfa i innych niemieckich samochodów 5-cio czy 10-letnich. Problem w tym, że te auta nie tracą na wartości. Polski samochód to bujda na resorach. Koszty wdrożenia nowego produktu jakim jest polski samochód elektryczny to to ok. 1mld zł. Każdy w branży wie, że ten projekt jest tylko zrobiony pod kolejne wybory samorządowe, parlamentarne.
Denis_wind |
Polaka to ledwo co stać na spłacanie kredytu hipotecznego. I to tylko dzięki temu że pracuje w zagranicznej firmie, bo u polskiego pracodawcy zarobiłby z 1700zł brutto. Więc o czym oni marzą?
EkspertOZE |
Szkoda tu powtarzać całą debatę - ale jest ciekawa dyskusja od kilku dni na ten temat na wnp. Warto poczytać jak ktoś się tym interesuje :http://forum.wnp.pl/topic/287050-car-sharing-droga-do-masowej-produkcji-polskich-elektrycznych-aut-osobowych/
ProfZbieraczZnaczków |
A mnie tylko interesuje jak to będzie w Polsce ze stacjami CNG ???. Rząd obiecywał że od 01.01.2018 nie będzie akcyzy na CNG ("taka dobra zmiana")- a tu nie dość że akcyza dalej obowiązuje, to jeszcze pewnego dnia (chyba od 31.01) cena wzrosła od 3.29 (była to maksymalna cena jaka była przez ostatnie 2 lata) do 3.44zł/m3 (i jeszcze wyżej na niektórych stacjach). To jest jakaś kpina z alternatywnych do benzyn stacji zasilania transportu. dziwię się że EU się daje nabrać na te opowieści, że w Polsce jest w tym zakresie lepiej niż w Rumunii
magia liczb |
No cóż, pisałem o tym wielokrotnie, więc tylko powtórzę: 1. polski samochód elektryczny, mogący konkurować na rynkach zachodnich to naiwne marzenie ludzi, którzy nie mają pojęcia o kosztach i czasie budowy samochodu od podstaw. 2. elektromobilność w Polsce jest nastawiona wyłącznie na zwiększone zużycie energii produkowanej z węgla co w konsekwencji musi doprowadzić do wzrostu ceny energii i o to chodzi rządowi. 3.polski rząd nie promuje działań pro ekologicznych, bowiem zwiększenie produkcji energii z węgla nie ma z ekologią nic wspólnego. Nieekologiczne działania widać również po ograniczeniach dotyczących wjazdu do centrów miast, które objęły samochody jak najbardziej ekologiczne jakimi są hybrydy (z wyjątkiem plug in) oraz samochody na LPG. Zatem hybrydowy Lexus CT200h, Honda IMA lub Prius lub auta napędzane LPG, które są mniej emisyjne w polskich warunkach niż Nissan Leaf - zostały potraktowane w ustawie jak stare diesle. Tak wygląda ekologia według PIS.
alladyn-solar-batt |
Do Magia Liczb: 100% trafna diagnoza

Giełda OZE

Dzierżawa działki pod fotowoltaikę

Wydzierżawię działkę 3,5 ha pod farmę fotowoltaiczną. Działka zlokalizowana ok 100 km od Warszawy, w czytaj dalej...

Generalny wykonawca farm fotowoltaicznych

Jesteśmy wykonawcą dużych farm fotowoltaicznych. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w budowie dużyc czytaj dalej...

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie. Otwarty dziennik budowy. Zapraszam czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farmy PV 2MW

proszę o podanie ceny (+-) i terminu realizacji na w/w adres czytaj dalej...