WFOŚiGW w Szczecinie sfinansował zakup kolejnych EV

WFOŚiGW w Szczecinie sfinansował zakup kolejnych EV
Fot. WFOŚiGW w Szczecinie
REKLAMA

Cztery nowe samochody elektryczne pojawią się na ulicach Szczecina. Pojazdy zasilą miejską flotę dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Wczoraj w siedzibie WFOŚiGW w Szczecinie odbyło się uroczyste przekazanie kluczyków do czterech elektrycznych samochodów Nissan e-NV200 Evalia. Pojazdy zostały zakupione przez Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w ramach projektu „Zakup samochodów elektrycznych dla jednostek Gminy Miasto Szczecin”.

– Ekologiczne samochody na jednym ładowaniu mogą pokonać dystans ponad 150 kilometrów. Koszt przejazdu 100 kilometrów to około 7 złotych. Efektem ekologicznym jest uniknięcie emisji do atmosfery prawie 1,3 tony dwutlenku węgla rocznie. Z pojazdów będą korzystać pracownicy Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego oraz Domów Pomocy Społecznej i Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego – mówił podczas uroczystości Radosław Grzegorczyk, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

Zakupione pojazdy to cztery Nissany e-NV200 Evalia. Pojazdy wyglądają jak połączenie mikrobusów z hatchbackami. Mogą pomieścić od 5 do 7 pasażerów. Moc maksymalna to 109 KM, a zasięg deklarowany przez producenta to 170 kilometrów. Przy użyciu specjalnej szybkiej ładowarki CHAdeMO ładowanie pojazdu do 80 proc. trwa tylko 30 minut.

Koszt zakupu pojazdów to ponad 526 tys. zł brutto. Dofinansowanie z WFOŚiGWw Szczecinie wyniosło 250 tys. zł.

W 2017 roku Fundusz dofinansował zakup 18 pojazdów z napędem elektrycznym. Trafiły między innymi do jednostek gminy miasta Szczecin – w tym Nissan Leaf oraz Nissan eNV200, gdzie będą wykorzystywane w Zarządzie Dróg i Transportu Miejskiego, w Młodzieżowym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym, w Domach Pomocy Społecznej czy przez pracowników Wydziału Oświaty Urzędu Miasta.

Dwa pojazdy trafiły do Straży Miejskiej w Koszalinie i Stargardzie (Nissan eNV200). Służą do realizacji zadań strażników, przyczyniając się do poprawy stanu powietrza w zachodniopomorskich miastach.

Do Świnoujścia trafił jeden pojazd elektryczny, który będzie wykorzystywany do transportu osób o ograniczonej sprawności ruchowej.

Dwa pojazdy zakupiono do Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie (Volkswagen e-golf). Kolejny (Nissan eNV200) trafił do spółki Goleniowskie Wodociągi i Kanalizacja. Samochody są wykorzystywane między innymi podczas odczytów liczników zużycia wody.

Z końcem 2017 roku podpisano umowę dofinansowania zakupu 4 pojazdów z napędem elektrycznym z Komendą Wojewódzką Policji. Trafią do jednostek policji w pierwszej połowie 2018 roku i będą wykorzystane do realizacji zadań jednostek, czynności patrolowych, transportu psów wykorzystywanych w czynnościach policyjnych.

Łączna wartość zakupionych pojazdów przekracza kwotę 3 mln zł, z czego dofinansowanie ze środków Funduszu wyniosło 1,79 mln zł.

Poza dofinansowaniem zakupu pojazdów WFOŚiGW w Szczecinie inwestuje również w infrastrukturę ładowania. W 2017 roku dofinansowano zakup 9 stacji ładowania. Trzy stacje szybkiego ładowania zostaną niebawem uruchomione w Szczecinie przy ul. Klonowica, ul. Felczaka obok stacji roweru miejskiego oraz przy ul. Kazimierza Przerwy-Tetmajera. Stacje zostaną oddane do użytkowania w I kwartale tego roku.

Dofinansowanie na zakup e-pojazdów Fundusz oferuje także osobom fizycznym. Samochód, skuter lub rower elektryczny można sfinansować dzięki preferencyjnej pożyczce z oprocentowaniem w wysokości 2 proc. w skali roku, do kwoty 150 tys. zł, udzielanej na 7 lat. Wsparcie zakupu pojazdów elektrycznych to jedna z 7 linii pożyczkowych programu pożyczek dla osób fizycznych.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Kancelaria kupi projekty dla klienta- dużej korporacji PV

Kupimy projekty PV o mocy od 0.8-1 MW tylko (!) po aukcji . Oferty przyjmujemy tylko od właścicieli czytaj dalej...

Sprzedam projekty pV

Posiadamy projekty pV w różnej fazie rozwoju, poszukujemy inwestora zainteresowanego nawiązaniem wsp czytaj dalej...

Poszukujemy inwestorów do współpracy przy realizacji projektówPV

Poszukujemy inwestorów chcących uczestniczyć w realizacji projektów PV na aukcje w roku 2019-2020 po czytaj dalej...

Finansowanie farm PV oraz wiatrowych z wygranymi aukcjami.

Katana Konsulting zaprasza Inwestorów kupujących gotowe projekty OZE z wygranymi aukcjami do aplikow czytaj dalej...