Szwedzki konkurent polskiego EV będzie zasilany zieloną energią

Szwedzki konkurent polskiego EV będzie zasilany zieloną energią
Fot. Uniti
REKLAMA

Szwedzki startup Uniti wkrótce rozpocznie produkcję małego samochodu elektrycznego w klasie zbliżonej do polskiego samochodu elektrycznego, który chce zbudować należąca do państwowych koncernów energetycznych spółka Electromobility Poland.

Kształt polskiego miksu energetycznego wskazuje, że samochody elektryczne w naszym kraju będą ładowane niemal w całości energią pochodzącą z węgla. Inaczej będzie w przypadku elektryków jeżdżących po Szwecji, gdzie już ponad połowa energii pochodzi ze źródeł odnawialnych.

Klienci, którzy kupią elektryka Uniti, zyskają nawet możliwość ładowania energią pochodzącą wyłącznie z OZE.

Wywodzący się z Niemiec koncern energetyczny E.ON, który posiada swoje aktywa również w Szwecji, w ciągu pierwszych 5 lat eksploatacji elektryków Uniti – lub do przejechania 60 tys. km – ma dostarczać ich właścicielom darmową energię elektryczną mającą pochodzić z elektrowni fotowoltaicznych.

Pierwszy model Uniti – model Uniti One – Szwedzi zaprezentowali w ubiegłym miesiącu, a jego sprzedaż ma ruszyć już w przyszłym roku. Cena szwedzkiego elektryka ma wynosić około 15 tys. euro.

Zasięg Uniti One ma wynosić od 150 do 300 km. Ładowanie baterii do zasięgu około 200 km ma trwać około 30 minut – jak można zakładać – w standardzie ładowania o większej mocy.

Począwszy od przyszłego roku Uniti chce produkować w fabryce w mieście Landskrona około 50 tys. samochodów rocznie. Szwedzi chwalą się, że zebrali już ponad tysiąc zamówień.

Wśród 570 inwestorów, od których utworzony przez studentów z uniwersytetu w Lund startup zebrał fundusze na budowę samochodu elektrycznego, jest m.in. Siemens.

Do marca ubiegłego roku Uniti otrzymało od inwestorów w ramach aukcji crowdfundingowej w sumie 1,2 mln euro.
 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (5)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Andrzej_PV |
Różnica jest taka że Szwedzi go wybudują a w polsce skończy się jak zawsze na pustych obietnicach i wymarzonych bredniach w prasie :)
TW |
Nie no paru kolegów sie dorobi ale tym razem tych lepszych +
ElektrowniaPV |
Różnica jest taka, że w Polsce zawsze znajdą się narzekacze z plemienia "nie uda się" bo nawet jak się uda to za rok nikt ich narzekań pamiętał nie będzie.
TT |
Tak właśnie, nie skazujmy tego programu, a jęczenie o niepowodzeniu to zapewne domena ludzi którym zawsze wszystko wychodziło. Niepowodzenie to nie porażka, porażka to nierobienie niczego jak to było do tej pory.
magia liczb |
To rozumiem !! Ładowanie wtyczkowozów w 100% energią z OZE. To ma jakiś sens, a nie jak w PL - "zielona" energia z węgla. Paranoja. Ale nawet tam, muszą zachęcać do użytkowania takich samochodów dopłatami, ulgami, a nawet darmową energią na 60 tys km, bo bez tego kompletny brak opłacalności takiego rodzaju transportu.

Giełda OZE

15 MW PV pod Aukcję dużych farm

15 MW PV pod Aukcję 2018 dla dużych farm. Spodziewana pula w Aukcji 1000-1300 MW. Lubelskie. Teren 3 czytaj dalej...

PROJEKTY FOTOWOLTAICZNE Wykonujemy, Skupujemy, Sprzedajemy.

Wykonujemy projekty budowy farm fotowoltaicznych, obliczenia uzysków, modele finansowe dla farm foto czytaj dalej...

wykonamy Projekty PV 30 tyś zł 1 MW

160 lokalizacji cały kraj czytaj dalej...