Ustawa o elektromobilności bez opłat w strefach czystego transportu?

Ustawa o elektromobilności bez opłat w strefach czystego transportu?
Fot. Gramwzielone.pl (C)
REKLAMA

Wczoraj podczas wspólnego posiedzenia Komisji Infrastruktury oraz Komisji do Spraw Energii i Skarbu Państwa rozpatrzono projekt ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Posłowie zaproponowali istotne zmiany  informuje Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych.

Prace nad ustawą będą prowadzone w szybkim tempie z uwagi na konieczność implementowania do polskiego porządku polskiego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/94/UE z dnia 22 października 2014 r. w sprawie rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych. Jak poinformował przewodniczący posiedzenia, w razie dalszego opóźnienia w implementowaniu nowych regulacji, Polsce grożą kary finansowe.

Z inicjatywy Krzysztofa Sitarskiego z Kukiz’15 w art. 32 projektu ustawy, po ust. 5 dodano ust. 6 stanowiący, że Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad w planie, o którym mowa w ust. 1, może ująć lokalizację punktów tankowania wodorem, czyli zespołu urządzeń służących do zaopatrywania pojazdów napędzanych wodorem w wodór, w celu napędu silników tych pojazdów, jeśli lokalizacja takich punktów będzie uzasadniona potrzebami rozwoju rynku paliw alternatywnych.

Sitarski wniósł ponadto o wykreślenie art. 39 ust. 5-8 oraz art. 40 ust. 2 pkt 3)  umożliwiających gminom wprowadzania opłat za wjazd do stref czystego transportu. Komisje wyraziły zgodę na przyjęcie proponowanych zmian.

Według pierwotnej wersji projektu, za wjazd do strefy czystego transportu pojazdów innych niż elektryczne, zasilane wodorem lub gazem ziemnym, gmina mogłyby pobierać opłaty w wysokości nieprzekraczającej 30 zł dziennie. Opłaty miały stanowić dochód gminy.

Należy zaznaczyć, że w wyniku wprowadzonych zmian ustanawianie stref czystego transportu stało się w praktyce bezcelowe wobec braku jakichkolwiek sankcji za wjazd na teren tych obszarów samochodów spalinowych.

Do projektu ustawy wprowadzono ponadto szereg poprawek redakcyjno-językowych.

Projekt ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych trafi w następnej kolejności na drugie czytanie w Sejmie.

Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
UWAGA |
strefy oczywiście pozostały, wykreślono TYLKO OPŁATY !!!
Andre |
najwazniejszym tematem jest wodor. Kurtyka lobbysta gazowy chcial za publiczne pieniadze budowac tylko stacje tankowania gazem ziemnym pomijajac wodor . Nawet w PIS sie zorientowali ze Kurtyka cos kreci i przyjeli poprawke Sitarskiego
magia liczb |
No właśnie - strefa czystości w centrum miast, powinna zawierać przede wszystkim opłaty za palenie w piecach węglem - za każdy dzień palenia 30 zł !!! Pobieranie opłat tylko od samochodów spalinowych wjeżdżających do takich stref byłoby bez sensu - smog pozostałby taki sam jak był. Naprawdę śmiechu warta jest elektromobilność - którą napędza prąd z węgla i dymiących elektrowni, a dumny (durny?) użytkownik elektryka (albo dwóch) po przyjeździe do domu - rozpala w piecu sypiąc węgiel lub miał - żeby się ogrzać. Po prostu cyrk na kółkach. Całe szczęście że przynajmniej w Polsce nie trzeba dopłacać do tego cyrku z państwowych dotacji.

Giełda OZE

Dzierżawa działki pod fotowoltaikę

Wydzierżawię działkę 3,5 ha pod farmę fotowoltaiczną. Działka zlokalizowana ok 100 km od Warszawy, w czytaj dalej...

Generalny wykonawca farm fotowoltaicznych

Jesteśmy wykonawcą dużych farm fotowoltaicznych. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w budowie dużyc czytaj dalej...

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie. Otwarty dziennik budowy. Zapraszam czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farmy PV 2MW

proszę o podanie ceny (+-) i terminu realizacji na w/w adres czytaj dalej...