Elektryki i hybrydy to już większość aut sprzedawanych w tym kraju

Elektryki i hybrydy to już większość aut sprzedawanych w tym kraju
Fot. Norsk Elbilforening, flickr cc
REKLAMA

Norwegia to europejski lider w zakresie rozwoju elektrycznej motoryzacji. W ubiegłym roku już większość sprzedawanych tam aut posiadało napęd elektryczny.

Agencja Reuters informuje, powołując się na norweską agencję OFV, że  w ubiegłym roku auta zasilane energią elektryczną, w tym hybrydy, stanowiły ponad połowę sprzedanych w tym kraju aut, a dokładnie 52 proc. wobec 40 proc. w roku 2016.

Udział aut całkowicie bezemisyjnych w sprzedaży w Norwegii wzrósł w ubiegłym roku do 21 proc. z 16 proc. w roku 2016. W 2017 r. Norwegowie zarejestrowali 33,08 tys. aut zeroemisyjnych, czyli o 8,83 tys. więcej niż w roku wcześniejszym.

Sprzedaż diesli spadła natomiast z 31 proc. w 2016 r. do 23 proc. w ubiegłym roku.  

Przeciętna emisyjność CO2 aut zarejestrowanych w Norwegii w 2017 r. wyniosła 82 g/km, czyli o 11 g/km mniej niż w roku 2016 i o 3 g/km mniej niż wyznaczony przez rząd w Oslo cel na rok 2020.

W tym kontekście nie bez znaczenia pozostaje fakt, że energia, którą Norwegowie ładują swoje auta elektryczne, pochodzi niemal w całości ze źródeł odnawialnych – głównie ze znajdujących się w Norwegii elektrowni wodnych.

Jak wynika z danych OFV, w ubiegłym roku zarejestrowano w Norwegii w sumie 158,65 tys. aut osobowych – to najlepszy wynik od roku 1986, w którym liczba rejestracji sięgnęła 167,35 tys.

Popularność samochodów elektrycznych w Norwegii wynika w dużej mierze z zachęt oferowanych przez rząd w Oslo. Norwegowie, którzy kupią elektryczne auto, mogą liczyć na zwolnienia z większości podatków oraz wyłączenie z opłat pobieranych w ruchu drogowym.

Reuters podaje przykład najczęściej sprzedawanego auta w Norwegii, czyli Volkswagena Golfa, który w elektrycznej wersji dzięki preferencjom podatkowym kosztuje tam ok. 262 tys. koron (ok. 112 tys. zł). Dla porównania standardowa wersja Golfa, w przypadku której nie są stosowane ulgi, to wydatek rzędu 298 tys. koron (ok. 127 tys. zł). Tymczasem na poziomie importu i przed doliczeniem podatków ceny obu modeli wynoszą odpowiednio 260 tys. koron i 180 tys. koron.

W ubiegłym roku norweski parlament wyznaczył cel, zgodnie z którym w roku 2025 wszystkie auta w Norwegii powinny posiadać standard zeroemisyjny. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (8)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
IXI |
Pamiętajmy, że to dotyczy kraju zasobnego w złoża ropy i gazu ziemnego. A zasobna w węgiel Polska trzyma się kurczowo tej kopaliny.
SPS |
@IXI: zgadza się, to pokazuje przepaść w pojmowaniu rzeczywistości pomiędzy Polską, a taką Norwegią. Jedyna "okoliczność łagodząca" to chyba tylko to, że my wychodzimy z biedy, a oni są zamożni od kilku pokoleń.
słonecznik |
Wychodzimy z biedy i wchodzimy do czarnej śmierdzącej PIS-dy. Na krótko, czy na pokolenia?
do slonecznik |
Nie przejmuj sie dostaniesz bata i bedziesz krowy poganial. Wrocisz do zrodel.
słonecznik |
"Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta". Chętnie pójdę między krowy, oczywiście bez bata...
Taka prawda |
@ IXI: pamiętajmy, że to dotyczy kraju w którym rządów nie powołuje korporacja z siedzibą w Watykanie za pośrednictwem swych namiestników prowincji zwanych biskupami, którzy w Polsce za pomocą obwieszczeń ,,liturgicznych" z przedwyborczej ambony wytyczają i sterują zachowaniami społecznymi wyborców którzy w grupie wiekowej licznie reprezentowanej na liturgiach - równie licznie głosują na pomazańców Watykańskiej korporacji by tylko zagwarantować sobie wejście w bramy Piotrowe. Póki to zastraszone korporacyjnymi doktrynami pokolenie bram Piotrowych nie przekroczy - żadne kryteria zdrowego rozsądku posłuchu nie znajdą.
magia liczb |
To Norwegowie nie mają szans do Polski w elektryfikacji motoryzacji. U nas za 5 lat będzie hulać po drogach 1 milion elektryków !!! A ściślej rzecz ujmując - 1 milion elektryków będzie stał koło ładowarek, a po drogach będą hulać spalinowe diesle. To też jakaś korzyść, może zrobi się nieco luźniej na drogach.
TT |
@magia liczb- co jasno pokaże ile w przeciwieństwie do normalnych cywilizacji jest w Polsce spalinowych Troli.

Giełda OZE

Dzierżawa pod Farmę Fotowoltaiczną

Wydzierżawimy działki niezacienione pod farmy fotowoltaiczne. Teren równy, bez rowów i miejsc zalewo czytaj dalej...

Kredyt

Szukam prywatnego inwestora, który udzieli pożyczki w wysokości 75000 euro do połowy 2019 roku na ni czytaj dalej...

Ring Fundamentowy Vestas V80

Do sprzedania Ring fundamentowy Vestas V80. W razie pytań proszę o kontakt: +48 690 984 216 +48 czytaj dalej...

Kupie projekty PV z wygraną aukcją

Witam, poszukujemy projektów PV z wygrana aukcją zarówno większe pakiety jak i pojedyncze projekty. czytaj dalej...