PGE postawiło pierwszą stację ładowania

PGE postawiło pierwszą stację ładowania
Fot. Gramwzielone.pl (C)
REKLAMA

Na początku tego roku PGE zapowiadało, że jesienią uruchomi swoje pierwsze stacje ładowania, które staną w Łodzi. Teraz największy państwowy koncern energetyczny uruchamia pierwszą stację ładowania, która działa w Galerii Łódzkiej.

PGE informuje, że stację ładowania, którą uruchomiono w łódzkiej galerii handlowej, dostarczyło ABB. Rzecznik PGE zapewnia, że zastosowany standard ładowania pozwala na uzupełnienie baterii do 80 proc. pojemności w 20 minut i ma umożliwiać ładowanie w standardzie azjatyckim (CHAdeMo) oraz europejskim (CCS).

W pierwszych miesiącach br. PGE zapowiedziało uruchomienie pierwszych stacji ładowania elektryków jesienią br. Wcześniej największy polski koncern energetyczny zapewniał, że w Łodzi postawi przynajmniej 6 stacji ładowania.

PGE zapowiadało wówczas, że w ramach publicznie dostępnych stacji będzie oferować ładowanie prądem stałym z mocą 50 kW. Czas ładowania do 80 proc. baterii samochodu ma wynosić około 20-30 minut. W drugim przypadku oferowane ma być ładowanie prądem przemiennym o mocy 3,3 kW, 11 kW oraz 22 kW. Czas ładowania samochodu ma sięgać 4-8 godzin.

PGE ma współpracować w zakresie ładowania elektryków z władzami poszczególnych miast. Zaznacza przy tym, że budowa stacji ładowania powinna współgrać z działaniami, które zachęcą do przesiadania się do aut na prąd. W Rzeszowie, z którym PGE nawiązało już współpracę, władze miasta zezwoliły na jazdę samochodem elektrycznym po buspasach oraz na darmowe parkowanie w centrum, a ponadto miasto ogłosiło przetarg na 10 autobusów elektrycznych i budowę trzech stacji ładujących.

Oprócz Łodzi i Rzeszowa PGE ma współpracować w zakresie rozwoju infrastruktury ładowania elektryków również z Krakowem i Lublinem.

PGE zapowiadało wcześniej również opracowanie systemu zachęt dla posiadaczy samochodów elektrycznych m.in. preferencyjne stawki dla klientów za sesje ładowania na publicznych stacjach ładowania oraz preferencyjne stawki użytkowania wolnych stacji ładowania dla klientów flotowych w pierwszym roku umowy.

PGE sygnalizowało również wprowadzenie usługi leasingu elektryków.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
alladyn-solar-batt |
Biorąc pod uwagę skalę kapitał jakim dysponuje ten konkretnie inwestor oraz ułatwienia przyłaczenowo- instalacyjne, byłoby o czym pisać gdyby....PGE stawiało setną (a ne pierwszą) stację ładowania EV. Ta instalacja i wiadomość o niej to chyba najtańszy z możliwych marketing pijarowy PGE....
Słonecznik |
Niewątpliwie należy ogłosić właśnie pierwszą stację ładowania. To jest coś. I warto zapamiętać datę. Ja zwracam uwagę na nowe ciekawe pojęcie `sesja ładowania'...
Zb1g |
Zgadzam się z przedmówcami, ale lepiej późno niż wcale. Ta jedna stacja szybkiego ładowania prądem stałym ChaDeMo powiększa potencjał w naszym kraju, będącym właśnie na ścieżce do miliona aut elektrycznych, o ponad 2%. Mamy w Polsce na tą chwilę: 25 szt stacji Greenwaya (firma słowacka) 2 szt ABB, kilka szt zamontowanych przez Nissana i kilka różnej maści stacji prywatnych i prób garażowych. Tesla ma 3 działające superchargery i kolejny w budowie w Ciechocinku. Reszta, oparte na prącie AC, to punkty dobre do podładowywania, ale zbyt wolne aby wykorzystywać przy robieniu długich tras. Podróżowanie po Polsce samochodem elektrycznym, dzięki Grennweyowi i jego stacjom otwieranym w ostatnich dwóch miesiącach, stało się już możliwe. Jednak rozwój infrastruktury nie nadąża za szybkim wzrostem ilości samochodów elektrycznych. Mamy ich niespełna tysiąc, a już potrafią się tworzyć kolejki do ładowarek. Jeszcze bardzo dużo jest do zrobienia i bez zaangażowania operatorów typu PGE nie uda się elektryfikacja transportu samochodowego. Cieszę się i trzymam kciuki abyśmy wkrótce usłyszeli o 10, 100 i 1000 stacji do szybkiego ładowania. Można ją powiesić na każdej stacji transformatorowej zlokalizowanej przy jakimś miejscu parkingowym.

Giełda OZE

Kancelaria kupi projekty dla klienta- dużej korporacji PV

Kupimy projekty PV o mocy od 0.8-1 MW tylko (!) po aukcji . Oferty przyjmujemy tylko od właścicieli czytaj dalej...

Sprzedam projekty pV

Posiadamy projekty pV w różnej fazie rozwoju, poszukujemy inwestora zainteresowanego nawiązaniem wsp czytaj dalej...

Poszukujemy inwestorów do współpracy przy realizacji projektówPV

Poszukujemy inwestorów chcących uczestniczyć w realizacji projektów PV na aukcje w roku 2019-2020 po czytaj dalej...

Finansowanie farm PV oraz wiatrowych z wygranymi aukcjami.

Katana Konsulting zaprasza Inwestorów kupujących gotowe projekty OZE z wygranymi aukcjami do aplikow czytaj dalej...