Kolejny kraj UE zakaże rejestracji aut spalinowych

Kolejny kraj UE zakaże rejestracji aut spalinowych
Fot. Ministerstwo Infrastruktury Słowenii
REKLAMA

Słowenia dołącza do grona europejskich krajów, które przygotowały plan wycofania możliwości rejestracji aut z tradycyjnym napędem. Do tej pory takie deklaracje, w różnej perspektywie czasowej, złożyły m.in. Norwegia, Holandia, Austria, Francja czy Wielka Brytania.

Rząd Słowenii zdecydował, że od roku 2030 w tym kraju możliwa będzie rejestracja tylko samochodów, które emitują poniżej 50 g CO2/km. Dzisiaj taki standard spełniają tylko samochody w pełni elektryczne oraz hybrydowe.

Wcześniej, w roku 2025, możliwość rejestracji w Słowenii samochodów pasażerskich oraz lekkich ciężarówek zostanie ograniczona do pojazdów spełniających warunek maksymalnej emisji 100 g CO2/km.

Zakup samochodów z napędem elektrycznym Lublana ma wspierać zachętami finansowymi, wyłączeniem z niektórych opłat czy np. zwolnieniami z opłat parkingowych.

Słoweński rząd zaznacza, że osiągnięcie celów w zakresie elektrycznego transportu będzie wymagać uruchomienia 1,2 tys. stacji ładowania do roku 2020, pięć lat później ich liczba ma wzrosnąć do 7 tys., a w roku 2030 – do 22,3 tys.

Lubljana chce, aby do roku 2030 po słoweńskich drogach poruszało się m.in. 200 tys. pasażerskich samochodów elektrycznych i hybryd plug-in, a także ok. 11 tys. napędzanych energią elektryczną lekkich samochodów dostawczych.

Według European Automobile Manufacturers Association (ACEA), w trzecim kwartale 2017 r. na Słowenii zarejestrowano tylko 71 samochodów napędzanych wyłącznie energią elektryczną, a w pierwszych trzech kwartałach liczba rejestracji EV wyniosła 202 wobec 96 w analogicznym okresie 2016 r.

Do tego w ostatnim kwartale Słoweńcy zarejestrowali 43 hybrydy typu plug-in, a w pierwszych trzech kwartałach 2017 r. liczba rejestracji takich pojazdów wyniosła 97. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (5)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
SDF |
Super, a polska idzię w węgiel :)
elektryk |
Kraik wielkości Słowenii objedzie się dookoła na jednym ładowaniu już dzisiaj. Ja sobie nie wyobrażam pracy w obecnym elektryku przy kilometrach, które robię po Polsce.
ed |
a u nas powstanie sieć koksowników
huoib |
Politycy kłapią dziobami od wyborów do wyborów. No cóż zanim ciemny lud zorientuje się że dryfują w bliżej nie znanym kierunku na górze wymieni się kolejne pokolenie politykierów
Wykształciuch |
@elektryk: Musiałby istnieć system szybkiej wymiany baterii na drugą w odpowiedniej stacji, żebyś nie musiał czekać kilku godzin na naładowanie, a tego to chyba na razie nikt nie oferuje dla samochodów osobowych.

Giełda OZE

WindWorld WW 750/52 Kompletna Gondola -Części

Na sprzedaż kompletna gondola WW 750/52 dolne szafy,skrzydła czytaj dalej...

Kupię projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie

Kupimy projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie rozwoju czytaj dalej...

Działka pod fotowoltaikę

Mam do sprzedania lub wydzierżawienia działkę 1,3 ha pod farmę fotowoltaiczną .Działka jest zklokali czytaj dalej...

Nawiążemy współpracę z instalatorami PV

Nawiążemy współpracę z instalatorami na terenie całej Polski. Oprócz instalacji mamy do zaoferowania czytaj dalej...