Ursus pokazał pierwszy polski elektryczny samochód dostawczy

Ursus pokazał pierwszy polski elektryczny samochód dostawczy
Fot. Ursus SA
REKLAMA

W trakcie odbywającego się w Rzeszowie Kongresu 590 spółka Ursus SA zaprezentowała prototyp pierwszego polskiego w pełni elektrycznego samochodu dostawczego o nazwie Elvi. 

Jak informuje Ursus, pojazd wyposażono w "rewolucyjny" system szybkiego doładowywania baterii w 15 minut do 90 proc. Pełna bateria ma umożliwić przejechanie do 150 km. Ursus nie podaje jednak, w jakim standardzie ładowania uzupełnienie baterii może nastąpić tak szybko.

Elvi zaprojektowano w wersji trzyosobowej i to nie ulegnie zmianie. Tył pojazdu może być zamieniony w chłodnię, plandekę, kontener lub otwartą skrzynię. Może znaleźć się na wyposażeniu firm zajmujących się wywozem odpadów, przewozem paczek, budownictwem czy dostawą żywności. Nic nie stoi na przeszkodzie, by taki pojazd skonstruować na potrzeby służb medycznych czy straży pożarnej. Dzięki temu grono potencjalnych odbiorców jest naprawdę szerokie. Największe szanse dla pojazdu upatruje się w usługach kurierskich – zapewnia Ursus.

Całkowita masa pojazdu to 3,5 tony, ładowność wynosi 1100 kg. Maksymalna prędkość to 100 km/h.

Na razie nie wiadomo, kiedy Ursus Elvi trafi do sprzedaży. Póki co Ursus z powodzeniem rywalizuje natomiast o kontrakty na dostawę autobusów elektrycznych. W ubiegłym miesiącu spółka Ursus Bus wygrała przetarg na dostawę w pełni elektrycznych autobusów niskopodłogowych dla miasta Zielona Góra. Podstawowy zakres kontraktu o wartości 96,5 mln zł brutto obejmuje dostawę 47 fabrycznie nowych autobusów miejskich o długości 12 metrów.

Ursus Bus SA od dłuższego czasu intensywnie inwestuje w elektromobilność. W czerwcu tego roku spółka powołała konsorcjum „Polski E-BUS”. Celem tej inicjatywy jest stworzenie projektu nowego, całkowicie polskiego autobusu elektrycznego "następnej generacji".

Spółka zapewnia, że obecnie w jej ofercie znajdują się również autobusy "trzeciej generacji" o napędzie alternatywnym, które posiadają silnik elektryczny z ogniwami wodorowymi. Premierowy model został po raz pierwszy zaprezentowany szerszej publiczności w marcu tego roku.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (7)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Hubert |
Wizualnie bardzo ładny. Jeśli to co widać jest do wyprodukowania to w ślad za tym powinny pójść odpowiednie przepisy umożliwiające realną sprzedaż samochodu. Na rynku jest już kilka modeli aut osobowych, dostawczych mniej. Ulgi podatkowe dla firm, które kupią tego typu pojazdy - tak by kalkulator pokazał, że warto. Bez tego projekt elektromobilności to tylko kolejne opowieści z mchu i paproci.
1234 |
Wizualnie to poszło w całkiem dobrym kierunku. Ciekawe czy zapewniono ogrzewanie LPG na zimę i jakieś minimum bezpieczeństwa pasażerów. Jest strona www.elvi.pl ale nie ma dużo więcej informacji.
alladyn-solar-batt |
Wiadomość tę w kwietniu 2017 r.opublikował Dziennik Wschodni. - nadto co istotne Firma Cegielski opracowała silnik do tego samochodu, a Ursus zaprojektował i wyprodukował prototyp. ________________________________________________________________________ ,, Napęd, którym dysponujemy to najnowocześniejsza technologia na świecie, wyprzedzająca rozwiązania oferowane przez konkurencję. Innowacyjne napędy z indukcyjnymi silnikami pięciofazowymi wyróżnia podwyższony moment obrotowy. Jest o 15 proc. większy niż rozwiązania dostępne na rynku. Napędy są mniejsze, a przez to lżejsze, przez co idealnie nadają się do zastosowania w pojazdach – mówi Wojciech Więcławek, prezes Cegielskiego.''
zwęglona zielona pyra |
nazistowski, nie kupuję
Jk |
150 km to bylo kilka lat temu. Tesla ma zasieg kilkaset km wiekszy. Tak zeby nie bac sie wyjechac z domu i wrocic to chociaz 300 km powinno byc. Zamiast dogadac sie z dostawca baterii to zrobili zabawke.
pv |
zwęglona zielona pyra | 2017-11-17 13:11:39 nazistowski, nie kupuję Nie musisz kup sobie Niemieckie badziewie..
assign |
150km dla kuriera? Hehehe. Dobra, wróćmy na ziemię.

Giełda OZE

Ziemia pod PV lub wiatr. Działki; 20, 30, 40 i 56 ha

Ziemia pod PV lub wiatr. Działki; 20, 30, 40 i 56 ha. Klasa ziemi IV-VI. Lubelskie i Podkarpackie. D czytaj dalej...

Sprzedam projekt FW 1 MW z pozwoleniem na budowę

Sprzedam projekt FW 1 MW z pozwoleniem na budowę. kontakt 607 64 64 64 czytaj dalej...

Sprzedaż dokumentacji pod budowę elektrowni PV 0,5 MW z wygraną aukcją (394 zł)

Sprzedam pełną dokumentację wraz z pozwoleniem na budowę i wygraną aukcją ( 394 zł.) na budowę elekt czytaj dalej...

Ekipa montażowa poszukuje zleceń

Doświadczona ekipa montażowa poszukuje zleceń na montaże PV. Zlecenia w centralnej Polsce bez kosztó czytaj dalej...