Ustawa o elektromobilności może utrudnić budowę stacji ładowania

Ustawa o elektromobilności może utrudnić budowę stacji ładowania
Rafał Czyżewski, prezes zarządu Greenway Infrastructure Poland
REKLAMA

Jeśli ustawa elektromobilności i paliwach alternatywnych wejdzie w życie w proponowanym kształcie, obok pewnych ułatwień pojawią się nowe bariery, które spowolnią rozwój infrastruktury ładowania oraz mogą skutkować koniecznością wyłączenia już istniejących stacji komentuje Greenway Infrastructure Poland, spółka budująca krajową sieć stacji szybkiego ładowania samochodów elektrycznych.

Greenway podkreśla, że przygotowywany przez Ministerstwo Energii projekt ustawy o rozwoju elektromobilności i paliwach alternatywnych zakłada m.in. obowiązek przyłączania stacji ładowania bezpośrednio do sieci operatorów systemu dystrybucyjnego (OSD), co znacznie podnosi koszty oraz wydłuża proces budowy infrastruktury.

Może to oznaczać w praktyce brak możliwości przyłączania stacji do sieci innych obiektów (np. w centrach handlowych), czy odnawialnych źródeł energii niewłączonych do sieci energetycznej, takich jak biogazownie. Dodatkowe wątpliwości budzi zapis o konieczności instalacji licznika energii elektrycznej na każdej wtyczce czy gniazdku służącym ładowaniu pojazdów – ocenia krajowy operator stacji ładowania EV.

Greenway podkreśla, że projekt jest także niespójny z punktu widzenia definicji usługi ładowania – raz definiuje tą usługę jako pobór energii, a w innych miejscach jako odrębną usługę świadczoną na rzecz właścicieli pojazdów elektrycznych.

W proponowanej ustawie brak jest także przepisów przejściowych odnoszących się do istniejącej już infrastruktury, do której dostęp zostanie ograniczony, choć zaspakaja obecnie w istotnym stopniu potrzeby użytkowników samochodów elektrycznych.

Jak zwraca uwagę Greenway, projekt powstaje w oparciu o dyrektywę Parlamentu Europejskiego z 2014 roku w sprawie rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych. Jednak część z proponowanych może być niezgodna z duchem dyrektywy, tworząc niepotrzebne bariery, co odbije się negatywnie na rozwoju elektromobilności w Polsce.

Podstawowym problemem jest zapis o tym, że stacje mają być przyłączane jedynie do sieci Operatorów Systemu Dystrybucyjnego, a energia musi być dostarczana przez sprzedawców energii. Procesy przyłączeniowe do OSD są długotrwałe, zabierają nawet od kilkunastu miesięcy nawet do dwóch lat. Dodatkowo wiążą się z znacznymi kosztami budowy przyłącza po stronie OSD oraz inwestora. Tymczasem stacje ładowania aut elektrycznych można budować w bezpośrednim sąsiedztwie lub na terenie innych obiektów takich jak centra handlowe, czy hotele i przyłączać je bezpośrednio do sieci tych obiektów. To szybkie i praktyczne rozwiązanie, a przede wszystkim znacznie tańsze. Nie ma też potrzeby zawierania osobnych umów na dostawę energii, gdyż jest ona refakturowana przez właściciela obiektu. Dodatkowo kierowca będzie mógł wykorzystać czas ładowania auta np. na zrobienie zakupów, czy wypicie kawy. Zdecydowaną większość z budowanych przez nas stacji właśnie lokujemy w tego typu miejscach i przełączamy je do sieci wewnętrznych – mówi Rafał Czyżewski, prezes Greenway Infrastructure Poland.

Greenway wskazuje, że kontrowersje budzi także obowiązek zainstalowania legalizowanego licznika, który ma pozwalać na minutowy pomiar zużycia na każdej wtyczce i gniazdku zainstalowanym w stacji ładowania. Jak wskazuje spółka, powszechną praktyką budowy stacji ładowania jest instalowanie urządzeń posiadających kilka złączy, a w przypadku infrastruktury szybkiego ładowania są to najczęściej trzy osobne kable zainstalowane w jednej ładowarce, pozwalające na ładownie pojazdu w różnych standardach, często jednocześnie.

Na rynku nie ma dostępnych rozwiązań technicznych polegających na instalowaniu w jednej stacji ładowania osobnych liczników dla każdego złącza, rozumianych tak, jak to definiuje prawo energetyczne. Licznik taki jest instalowany jedynie pomiędzy stacją ładowania oraz siecią energetyczną. Konieczność ich instalacji wymagałaby stworzenia rozwiązań przeznaczonych jedynie dla polskiego rynku, wiązałaby się ze znacznymi kosztami i na pewno znacznie wydłużyłaby proces budowy infrastruktury – ocenia Rafał Czyżewski.

Niezależny licznik na każdym złączu, jak proponuje ustawa, oceniam jako zbędny element infrastruktury – mówi prezes Greenway i wyjaśnia, że powszechną praktyką firm działających na rynku europejskim jest rozliczanie kosztu usługi ładowania nie na podstawie ilości zużytej energii, ale czasu korzystania z tego typu infrastruktury. – Jeżeli jakiś dostawca usług ładowania chciałby rozliczać się z klientem na podstawie kilowatogodzin, może to zrobić przy wykorzystaniu informacji dostępnych w systemie informatycznym zarządzającym stacją – dodaje.

Nadal nieprecyzyjna pozostaje definicja samej usługi ładowania, która jest głównym przedmiotem transakcji pomiędzy klientem, a dostawcą usługi ładowania.

Projekt ustawy niekonsekwentnie definiuje usługę ładowania, gdyż w wielu przepisach ustawy ogranicza ją jedynie do procesu sprzedaży energii elektrycznej, podczas gdy w praktyce usługa ładowania pojazdu ma szerszy zakres – wskazuje mecenas Emilia Stefanowicz, partner w kancelarii prawnej Stankiewicz Własów i partnerzy.

Koszt zakupu energii jest tylko jednym z kosztów świadczenia usługi. Dodatkowo ustawa zakłada dynamiczne zmiany sprzedawcy energii w danym punkcie przez dostawców usług ładowania. Trudno to pogodzić z obecnym modelem rynku energii, który wymaga sformalizowanych i długotrwałych procedur zmiany sprzedawcy. Wdrożenie takiego rozwiązania jest niezwykle skomplikowane, długotrwałe i kosztowne, gdyż wymaga zmian w wielu przepisach, systemach informatycznych obsługujących operatorów i sprzedawców energii. Korzyści jakie mogą z tego wynikać wydają się niewspółmiernie małe do kosztów, jakie trzeba byłoby ponieść na wdrożenie takiego rozwiązania, zwłaszcza, że w świetle dyrektywy swoboda zmiany sprzedawcy zapewniona dla operatorów publicznych punktów ładowania powinna być wystarczająca – zaznacza mecenas Stefanowicz.    

OZE nie dla elektryków

Nowa ustawa, jeśli zostanie przyjęta w obecnym kształcie, uderzy również w dostawców energii ze źródeł alternatywnych. Paradoksalnie samochody elektryczne, które miały być ekologiczną odpowiedzią na wzrost zanieczyszczeń, będą mogły w bardzo ograniczonym stopniu korzystać z energii pochodzącej z OZE, co także jest wynikiem konieczności przyłączania do sieci OSD. To rozwiązanie wyklucza bowiem OZE niewłączone do sieci energetycznych operatorów – wskazuje Greenway.

W mojej ocenie wymóg art. 3ust. 2, który wymusza na podmiocie świadczącym usługi ładowania zawarcie umowy z lokalnym dystrybutorem energii elektrycznej jest niezasadny – mówi Marcin Korolec, prezes Fundacji Promocji Samochodów Elektrycznych, b. wiceminister środowiska. – Wyobraźmy sobie właściciela średniej wielkości supermarketu, który wyposażył swój budynek w panele fotowoltaiczne umieszczone na dachu tego budynku. Z jakiego powodu miałby on być zmuszony do płacenia za energię elektryczną z sieci, jeśli mógłby on korzystać z zupełnie darmowej energii elektrycznej wytwarzanej przy pomocy jego własnych paneli fotowoltaicznych?

Zdaniem prezesa Fundacji Promocji Samochodów Elektrycznych usługi ładowania powinny być określone w sposób jak najbardziej liberalny i otwarty na różne modele biznesowe, jeśli w roku 2050 po polskich drogach mają jeździć w znakomitej większości auta elektryczne.

Istniejące ładowarki mogą zniknąć

Projekt nie zakłada przepisów przejściowych odnoszących się do istniejącej już infrastruktury ładowania. – Jeśli proponowane zmiany wejdą w życie, to stacje ładowania, które funkcjonują już na rynku i są ogólnodostępne, będą musiały być dostosowane do przepisów ustawy. W większości przypadków oznaczać to będzie konieczność ograniczenia ich dostępności dla użytkowników, aby nie podpadać pod wymogi nowych przepisów. Innym krokiem może być ich likwidacja, gdyż ich właścicieli nie będzie stać na ich dostosowanie np. w zakresie zmiany sposobu przyłączenia lub zakupu nowych urządzeń pozwalających na instalację liczników na każdym złączu. Brak przepisów przejściowych może paradoksalnie zmniejszyć ilość dostępnej infrastruktury w najbliższym czasie – mówi Rafał Czyżewski.

Greenway zapewnia, że przedstawiciele branży i organizacji skupionych wokół rynku elektromobilności w Polsce skierowali już do Ministerstwa Energii swoje uwagi do nowego projektu ustawy.

Jesteśmy w kontakcie z przedstawicielami Ministerstwa. Zauważamy, że zgłaszane przez nas wątpliwości są w niektórych punktach podzielane. Ważne jest to, że wszystkim nam zależy, aby w Polsce powstało jak najlepsze prawo wspierające rozwój elektromobilności – zapewnia Rafał Czyżewski.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (6)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Szyszko |
Już dawno nie czytałem takich bzdur, definicje dawno są zmienione, OZE oczywiście uwzględnione
Rejon |
A wiesz szyszuniu gdzie Operatorzy i Dystrybucja ma Twoje zmienione lub nie definicje i Twoje zdanie na temat Twojej interpretacji w powyższej kwestii? Wy tam krawaiki macie swoje kuku na muniu- my mamy swoje normy techniczne. Spróbuj szyszuniu zrealizować swe zmienione definicje w kolizji z naszymi warunkami technicznymi.Warunki wydajemy my.....poniał?
zwęglona zielona pyra |
Pisiory dopilnują żeby nikt po za bigenergy nie zarobił choćby jednej złotówki
PiotrB |
Niestety, projekt ustawy o elektromobilości ni jak się ma do zapowiedzianych ułatwień dla przyszłych użytkowników i współuczestników rynku e-mobility w Polsce. Ze zdumieniem patrzę jak na każdej konferencji Premier Morawiecki mówi o e-mobility jako o kole zamachowym naszej gospodarki a urzędnicy, którzy przygotowują przepisy dotyczące tej ustawy wkładają metalowy łom bezmyślności w jej tryby. Warto sięgać po już gotowe wzorce rozwiązań istniejące w Europie np.: Norwegia, Niemcy itp. Wielka łaska i ułatwienia dla użytkowników samochodów elektrycznych: zniesienie akcyzy 3,1%, jazda po buspasach , darmowe parkingi, przy takich zachętach już niedługo będzie śmigać po naszych drogach 1 mln samochodów elektrycznych, POWODZENIA
PiotrB |
cd.PiotrB : POWODZENIA
mlody 2018 |
elektromobilnosc w polsce jest zadna wogule aut elektrycznych moze jest 30 aut osobowych tylko , w polsce nie ma wogule ladowarek do samochodow elektryczych wogule nie ma wogule nawet na mazowszu nie ma ladowarek do samochodow elektrycznych nie wogule na wyjezdzie z warszawy w kierunku terespola i lublina miejscowosciach milosna stara , zakret , konik stary , debe wielkie , kaluszyn , siedlce , biala podl , nawet brak ladowarek do samochodow elektrycznych brakuje w gminach mazowsza jak sulejowek , chalinow , wegrow , okuniew , dobre , dalej do siedlce , Losice , Janow podl ....

Giełda OZE

Dzierżawa działki pod fotowoltaikę

Wydzierżawię działkę 3,5 ha pod farmę fotowoltaiczną. Działka zlokalizowana ok 100 km od Warszawy, w czytaj dalej...

Generalny wykonawca farm fotowoltaicznych

Jesteśmy wykonawcą dużych farm fotowoltaicznych. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w budowie dużyc czytaj dalej...

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie. Otwarty dziennik budowy. Zapraszam czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farmy PV 2MW

proszę o podanie ceny (+-) i terminu realizacji na w/w adres czytaj dalej...