Szczecin: powstaną stacje ładowania za niemal 0,5 mln zł

Szczecin: powstaną stacje ładowania za niemal 0,5 mln zł
Fot. WFOŚiGW w Szczecinie
REKLAMA

Szczeciński magistrat zapewnia, że w ciągu najbliższych trzech miesięcy postawi trzy pierwsze miejskie stacje szybkiego ładowania, wszystkie wyposażone w dwa punkty do ładowania pojazdów elektrycznych.

Stacje służyć będą rozeznaniu potrzeb użytkowników pojazdów elektrycznych, dlatego ładowanie będzie nieodpłatne, ale w zamian użytkownicy będą zobowiązani dostarczyć w formie ankiety informacje, które ułatwią nam planowanie rozwoju elektromobilności w Szczecinie – informuje Daniel Wacinkiewicz, zastępca prezydenta miasta.

Trzy stacje szybkiego ładowania będą mieć moc po 50 kW. Jak wylicza urząd miejski w Szczecinie, koszt budowy tych stacji wyniesie w sumie 477 tys. zł brutto.

W nadchodzącym roku Szczecin przewiduje instalację kolejnych 2 stacji szybkiego ładowania oraz 4 stacji ładowania wolnego. Obecnie trwają analizy potencjalnych lokalizacji stacji oraz dostępności źródeł energii w tamtych obszarach.

Szczecin, współpracując z Eneą, wytypował na razie 11 miejsc na terenie miasta, gdzie takie stacje pojazdów powinny stanąć w pierwszej kolejności.

Stacje powstaną dzięki 50-procentowemu dofinansowaniu  z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

Szczecin już od pewnego czasu podejmuje działania wspierające rozwój elektrycznej mobilności.

Do tej pory wprowadzono m.in. symboliczną opłatę za parkowanie dla właścicieli pojazdów elektrycznych lub hybrydowych o emisji CO2 poniżej 100 g/km. Dla takich pojazdów opłata 12-miesięczna za parkowanie w płatnej strefie wynosi 10 zł.

W tej chwili gmina Szczecin dysponuje 4 pojazdami elektrycznymi, które zakupiono na potrzeby miejskich spółek. Kolejne 4 mają zasilić miejską flotę do końca tego roku.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
alladyn-solar-batt |
Za tę sumę można wybudować trzy stacje o mocy 150 kW.....Jak się za coś wezmą urzędnicy , to coś zawsze jest nie tak......
Ciekawski |
alladyn-solar-batt@ Trzy stacje każda z trafo własnym? Pytam się bo mi wiadoma jest kwota 500 tyś za pojedyńczą stację 150 czołowego producenta (nie na E) z trafo. Przyznam że bardzo chciałbym posiąść wiedzę jak rozbija się ta kwota między trafo, dystrybutory, zabezpieczenia etc. żeby móc umieć składać system wg. potrzeb (a jedną z nich jest właśnie wyrzucenie trafo poza system). Popieram że, korzystając z okazji że elektromobilność będzie dopiero pojawiać się w naszym kraju, powinniśmy mierzyć wyżej właśnie w standardy ładowania CCS.

Giełda OZE

Sprzedam projekt farmy fotowoltaicznej o mocy 1MW

Sprzedam spółkę celową, projekt farmy fotowoltaicznej o mocy 1 MW wraz z pozwoleniem na budowę oraz czytaj dalej...

Wydzierżawimy działki pod Farmy Fotowoltaiczne PV

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne PV w całej Polsce. Wymagana powierzchnia działki min czytaj dalej...

Wydzierżawię działkę ok 3 ha

Wydzierżawię działkę pod farmy fotowoltaiczne PV (ok 3 ha). Lokalizacja woj. Mazowieckie/Podlasie. czytaj dalej...

Pompa ciepła All in one 3-12,4 kW

Najciekawsza z naszej oferty pompa ciepła ,z racji na rozwiązanie techniczne Cena netto /sztuka 9 czytaj dalej...