Szczecin: powstaną stacje ładowania za niemal 0,5 mln zł

Szczecin: powstaną stacje ładowania za niemal 0,5 mln zł
Fot. WFOŚiGW w Szczecinie
REKLAMA

Szczeciński magistrat zapewnia, że w ciągu najbliższych trzech miesięcy postawi trzy pierwsze miejskie stacje szybkiego ładowania, wszystkie wyposażone w dwa punkty do ładowania pojazdów elektrycznych.

Stacje służyć będą rozeznaniu potrzeb użytkowników pojazdów elektrycznych, dlatego ładowanie będzie nieodpłatne, ale w zamian użytkownicy będą zobowiązani dostarczyć w formie ankiety informacje, które ułatwią nam planowanie rozwoju elektromobilności w Szczecinie – informuje Daniel Wacinkiewicz, zastępca prezydenta miasta.

Trzy stacje szybkiego ładowania będą mieć moc po 50 kW. Jak wylicza urząd miejski w Szczecinie, koszt budowy tych stacji wyniesie w sumie 477 tys. zł brutto.

W nadchodzącym roku Szczecin przewiduje instalację kolejnych 2 stacji szybkiego ładowania oraz 4 stacji ładowania wolnego. Obecnie trwają analizy potencjalnych lokalizacji stacji oraz dostępności źródeł energii w tamtych obszarach.

Szczecin, współpracując z Eneą, wytypował na razie 11 miejsc na terenie miasta, gdzie takie stacje pojazdów powinny stanąć w pierwszej kolejności.

Stacje powstaną dzięki 50-procentowemu dofinansowaniu  z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

Szczecin już od pewnego czasu podejmuje działania wspierające rozwój elektrycznej mobilności.

Do tej pory wprowadzono m.in. symboliczną opłatę za parkowanie dla właścicieli pojazdów elektrycznych lub hybrydowych o emisji CO2 poniżej 100 g/km. Dla takich pojazdów opłata 12-miesięczna za parkowanie w płatnej strefie wynosi 10 zł.

W tej chwili gmina Szczecin dysponuje 4 pojazdami elektrycznymi, które zakupiono na potrzeby miejskich spółek. Kolejne 4 mają zasilić miejską flotę do końca tego roku.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
alladyn-solar-batt |
Za tę sumę można wybudować trzy stacje o mocy 150 kW.....Jak się za coś wezmą urzędnicy , to coś zawsze jest nie tak......
Ciekawski |
alladyn-solar-batt@ Trzy stacje każda z trafo własnym? Pytam się bo mi wiadoma jest kwota 500 tyś za pojedyńczą stację 150 czołowego producenta (nie na E) z trafo. Przyznam że bardzo chciałbym posiąść wiedzę jak rozbija się ta kwota między trafo, dystrybutory, zabezpieczenia etc. żeby móc umieć składać system wg. potrzeb (a jedną z nich jest właśnie wyrzucenie trafo poza system). Popieram że, korzystając z okazji że elektromobilność będzie dopiero pojawiać się w naszym kraju, powinniśmy mierzyć wyżej właśnie w standardy ładowania CCS.

Giełda OZE

Ziemia pod PV lub wiatr. Działki; 20, 30, 40 i 56 ha

Ziemia pod PV lub wiatr. Działki; 20, 30, 40 i 56 ha. Klasa ziemi IV-VI. Lubelskie i Podkarpackie. D czytaj dalej...

Sprzedam projekt FW 1 MW z pozwoleniem na budowę

Sprzedam projekt FW 1 MW z pozwoleniem na budowę. kontakt 607 64 64 64 czytaj dalej...

Sprzedaż dokumentacji pod budowę elektrowni PV 0,5 MW z wygraną aukcją (394 zł)

Sprzedam pełną dokumentację wraz z pozwoleniem na budowę i wygraną aukcją ( 394 zł.) na budowę elekt czytaj dalej...

Ekipa montażowa poszukuje zleceń

Doświadczona ekipa montażowa poszukuje zleceń na montaże PV. Zlecenia w centralnej Polsce bez kosztó czytaj dalej...