Nowe cele w zakresie niskoemisyjnego transportu w UE pod dyktando Niemiec?

Nowe cele w zakresie niskoemisyjnego transportu w UE pod dyktando Niemiec?
Komisarz KE ds. energii i klimatu Miguel Arias Canate. Fot. Komisja Europejska
REKLAMA

Komisja Europejska przedstawiła cele strategii zmierzającej do promocji niskoemisyjnego transportu samochodowego. W pierwszych komentarzach słychać, że te cele są niejasne, mało ambitne i że zostały wypracowane pod dyktando Niemiec, które chcą chronić swój przemysł motoryzacyjny.

Przedstawiając wczoraj nowe priorytety w zakresie niskoemisyjnego transportu, Komisja Europejska podkreśliła, że ich realizacja ma przyczynić się do osiągnięcia 40-procentowej ogólnej redukcji emisji CO2 w Unii Europejskiej, do czego UE zobowiązała się w ramach paryskiego porozumienia klimatycznego. Transport to blisko jedna czwarta europejskich emisji gazów cieplarnianych.

Ogłoszenie nowych celów w zakresie niskoemisyjnego transportu w tym tygodniu nie jest przypadkowe. W Bonn trwa bowiem kolejna konferencja klimatyczna Narodów Zjednoczonych, podczas której wypracowane mają zostać zasady realizacji celów porozumienia klimatycznego osiągniętego w grudniu 2015 r.  w Paryżu, a Unia Europejska zapewnia, że chce być w tym zakresie liderem.

Służyć temu ma m.in. nowa, niskoemisyjna polityka w transporcie samochodowym, której założenia wczoraj przedstawiła Bruksela.

Nadrzędny cel to obniżenie emisji CO2 w transporcie samochodowym – zarówno w przypadku samochodów osobowych jak i ciężarówek – o 30 proc. do roku 2030 w porównaniu z rokiem 2021. Wprowadzono też cel pośredni na rok 2025.

Globalny wyścig w rozwoju „czystych” samochodów już się rozpoczął. Jest nieodwracalny (…) Dzięki celom na 2025 r. zapoczątkujemy inwestycje już teraz. Dzięki celom na 2030 r. zapewnimy stabilną perspektywę, aby podtrzymać te inwestycje – zapewnił wczoraj unijny komisarz ds. klimatu i energii Miguel Arias Cañete.

Komisarz ds. rynku wewnętrznego i przemysłu Elżbieta Bieńkowska zapewniła przy okazji, że KE będzie wspierać rozwój zeroemisyjnego transportu, promując rozwój sieci ładowania samochodów elektrycznych oraz europejską produkcję baterii.

Nasz przemysł motoryzacyjny jest w krytycznym punkcie. Aby pozostać globalnym liderem, a jednocześnie biorąc pod uwagę zdrowie ludzi i środowisko, musi inwestować w nowe i czyste technologie. Będziemy wspierać wprowadzanie na rynek samochodów o zerowej emisji dzięki infrastrukturze ładowania i wysokiej jakości bateriom produkowanym w Europie – powiedziała unijna komisarz.

Temu służyć ma wdrożenie w krajach członkowskich dyrektywy dedykowanej niskoemisyjnym pojazdom, której przygotowanie zapowiada Bruksela.

W pierwszych komentarzach na temat nowych propozycji Komisji Europejskiej podkreślany jest brak konkretnych celów w zakresie sprzedaży samochodów niskoemisyjnych – tak jak choćby w przypadku Kalifornii, z którą dzień wcześniej przedstawiciele KE zawarli porozumienie o współpracy w zakresie niskoemisyjnej gospodarki. Kalifornia przyjęła wcześniej cel zwiększenia liczby samochodów zeroemisyjnych do 1,5 miliona do roku 2025.

Podkreśla się, że brak precyzyjnych celów w nowych propozycjach Komisji Europejskiej to zasługa Niemiec, a pomysły KE miały zostać w ostatniej chwili osłabione właśnie pod ich naciskiem.

Przedstawiona przez Komisję Europejską propozycja trafi teraz do Parlamentu Europejskiego oraz krajów członkowskich. Można przypuszczać, że za ambitniejszymi celami będzie optować przynajmniej komisja ds. środowiska w europarlamencie. Za wzmocnieniem regulacji na rzecz niskoemisyjnego transportu dotąd opowiedziało się też kilka krajów UE, w tym Luksemburg, Austria, Belgia, Holandia, Portugalia, Irlandia czy Słowenia. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
alladyn-solar-batt |
Pierwsze komentarze i spostrzeżenia są trafne i słuszne. Wobec rażących błędów strategii biznesowej niemieccy kapitaliści -właściciele koncernów motoryzacyjnych hamują konkrety w propozycjach KE by zyskać czas niezbędny do nadrobienia zaległości w dziedzinie zapewnienia zaopatrzenia w pakiety baterii dla wielkoskalowej produkcji samochodów. Nawet w procesach parlamentarno-wyborczych Bawarska partia odmówiła podpisania umowy koalicyjnej z Zielonymi gdy Zieloni zażądali zakazu sprzedaży diesli w 2030 roku.... Niemiecki przemysł samochodowy jest mocno z ręką w nocniku......
SPS |
@alladyn: Prawda. Z drugiej strony przykład Tesli i ich notorycznych problemów "wąskiego gardła" z dostawą podzespołów w tym baterii pokazuje, że jest to realny problem. Tesla to tylko jedna firma, a i produkcja (nawet ta obiecywana) jest niewielka w porównaniu z innymi dużymi producentami Toyota/VW/Daimler. Można więc sobie łatwo wyobrazić co by się stało gdyby nagle 5-6 największych producentów aut przestawiło linie modelowe na auta wyłącznie elektryczne. To jest ich problem, natomiast zadaniem KE jest kopanie ich po du#pie żeby się ogarnęli i w końcu wzięli do roboty w tym temacie.
motofan |
Prawda jest taka, że te niemieckie koncerny nie dlatego nie garną się do transportu elektrycznego, że im się nie chce. Problem tkwi w technologii, której obecny poziom nie zapewnia cech użytkowych dla indywidualnego transportu samochodowego. Jednym słowem - dopóki technologia nie poradzi sobie z takimi problemami jak efektywne magazynowanie energii, jej szybkie uzupełnianie oraz przedłużenie żywotności systemu magazynowania, to w dłuższej perspektywie samochody elektryczne pozostaną jedynie ciekawostką techniczną, bez żadnych szans na szersze zastosowanie. I choćby nie wiem jak rząd Niemiec naciskał na koncerny motoryzacyjne - to żaden prezes takiego koncernu nie podejmie samobójczej decyzji o zmianie profilu produkcji - która byłaby zaadresowana w pustkę. Niech każdy piewca motoryzacji elektrycznej, najpierw zapozna się z jej ograniczeniami, a później zada sam sobie pytanie - czy jest gotów DZIŚ lub jutro kupić samochód elektryczny. A jeśli tak, to DLACZEGO chciałby dokonać takiej zamiany ? Wnioski są naprawdę pouczające.

Giełda OZE

Enercon E40 500 kw Certyfikaty

Na sprzedaz Enercon E40 500 kw woj wielkopolskie ziemia dziierżawa osoby zainteresowane proszę czytaj dalej...

pracujący Vestas V47, zachodniopomorskie

sprzedam pracującą turbinę Vestas V47, zlokalizowana na terenie woj.zachodniopomorskiego, wszelkie i czytaj dalej...

Sprzedam warunki przyłączenia dla 4 elektrowni fotowoltaicznych (4 x 0,96 MW)

Sprzedam warunki przyłączenia dla 4 elektrowni fotowoltaicznych (4 x 0,96 MW). Warunki wydane są od czytaj dalej...

Elektrownia fotowoltaiczna o mocy 0.998 MW. Pozwolenie na budowę z warunkami przyłączenia do sieci. Mazowsze.

Projekt położony w powiecie pułtuskim. Przyłącze do linii 15 kV na działce. Projekt , PnB i Warunki czytaj dalej...