We Wrocławiu ruszyła wypożyczalnia elektryków. Na razie 0,5 zł za minutę

We Wrocławiu ruszyła wypożyczalnia elektryków. Na razie 0,5 zł za minutę
Fot. Vozilla
REKLAMA

W weekend we Wrocławiu funkcjonowanie rozpoczął współpracujący z miastem operator wypożyczalni samochodów elektrycznych. Korzystanie z elektryka nie będzie zbyt tanie, jednak w pierwszym miesiącu działalności wrocławskiej sieci będzie można go wypożyczyć za pół ceny.

W stolicy Dolnego Śląska wystartowała miejska wypożyczalnia samochodów elektrycznych. Do dyspozycji jest 190 samochodów marki Nissan Leaf i 10 elektrycznych vanów NV200.

Dla użytkowników systemu Vozilla miasto wydzieliło 200 dedykowanych miejsc parkingowych. Oprócz wyłącznych miejsc postojowych miasto przewidziało inną preferencję. Użytkownicy elektrycznych Leafów będą mogli poruszać się po buspasach przeznaczonych dotąd tylko dla miejskiej komunikacji.

Jazda elektrycznym Nissanem z sieci Vozilla ma kosztować złotówkę za minutę. W czasie postojów opłata będzie wynosić 0,1 zł/minutę.

Do końca tego miesiąca przejazd elektrykiem na terenie Wrocławia będzie tańszy o połowę. Opłata wyniesie 0,5 zł/minutę.

W pierwszym dniu w systemie Vozilla zarejestrowało się około tysiąca użytkowników.

Auta będą mogły zostać wypożyczone i zwrócone w dowolnych punktach i będą dostępne przez całą dobę przez 7 dni w tygodniu. Wstępnie przyjęto, że wypożyczać i ładować samochody będzie można w 30 miejscach stolicy Dolnego Śląska.

Rezerwacji będzie można dokonać przy pomocy strony internetowej lub dedykowanej aplikacji mobilnej, która pozwoli sprawdzić dostępność poszczególnych pojazdów na terenie miasta.

Operatorem Miejskiej Wypożyczalni Samochodów Elektrycznych Vozilla we Wrocławiu będzie wyłoniona w przetargu firma Enigma, producent rozwiązań informatycznych, z którym wrocławski magistrat podpisał w lutym br. umowę o partnerstwie publiczno-prywatnym. Umowa z operatorem sieci Vozilla będzie obowiązywać przez 5 lat.

Leaf to najpopularniejszy na świecie samochód elektryczny. Nissan sprzedał dotąd ponad 200 tys. elektrycznych Leafów. 

W nowej wersji Leafa zwiększono pojemność baterii – z 24 kWh na 30 kWh. Ceny Leafa w Polsce zaczynają się od 128 tys. zł – to cena za wersję z baterią o pojemności 24 kWh. Wersja z baterią o pojemności 30 kWh to wydatek co najmniej 149 tys. zł.

W pierwszym przypadku Nissan deklaruje możliwość przejechania na naładowanej baterii około 100-160 km, a w drugim – ok. 125-200 km.

Operator sieci Vozilla podaje, że w ruchu mieszanym we Wrocławiu bateria powinna wystarczyć na ok. 150-160 km. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Jak zwykle |
Wrocław zawsze pierwszy w takich sprawach. To już Zachód.
Pb/LPG |
Czyli za 1h jazdy elektrykiem, trzeba zapłacić 60 zł. Zakładając, ze w mieście średnia prędkość jazdy wynosi gdzieś koło 20-30 km/h = to przejazd 30km = 60 zł. Nieźle. Porównując do spalinowego palącego w mieście nawet 10 litrów/100 km, to przejazd 30 km kosztuje 1/3 z 45 ~ 15 zł, a na LPG połowę z tego. Reasumując oszczędności na paliwie strasznie drogo kosztują. Że nie wspomnę już o innych "udogodnieniach" w eksploatacji samochodów elektrycznych - jak czas ładowania, dostępność i zasięg. Transport elektryczny jeszcze długo będzie nieopłacalny.

Giełda OZE

Enercon E40 500 kw Certyfikaty

Na sprzedaz Enercon E40 500 kw woj wielkopolskie ziemia dziierżawa osoby zainteresowane proszę czytaj dalej...

pracujący Vestas V47, zachodniopomorskie

sprzedam pracującą turbinę Vestas V47, zlokalizowana na terenie woj.zachodniopomorskiego, wszelkie i czytaj dalej...

Sprzedam warunki przyłączenia dla 4 elektrowni fotowoltaicznych (4 x 0,96 MW)

Sprzedam warunki przyłączenia dla 4 elektrowni fotowoltaicznych (4 x 0,96 MW). Warunki wydane są od czytaj dalej...

Elektrownia fotowoltaiczna o mocy 0.998 MW. Pozwolenie na budowę z warunkami przyłączenia do sieci. Mazowsze.

Projekt położony w powiecie pułtuskim. Przyłącze do linii 15 kV na działce. Projekt , PnB i Warunki czytaj dalej...