Dotacje na 180 autobusów elektrycznych dla polskich miast

Dotacje na 180 autobusów elektrycznych dla polskich miast
Wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński. Fot. Ministerstwo Rozwoju
REKLAMA

W Ministerstwie Rozwoju podpisano trzy umowy na unijne dofinansowanie projektów transportowych realizowanych w Warszawie, Zielonej Górze i Świnoujściu. Łączna wartość inwestycji to prawie 684 mln zł. Dofinansowanie z Unii Europejskiej, z Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, wyniesie ponad 350 mln zł.

Jak zaznaczył podczas wczorajszej uroczystości wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński, dzięki finansowaniu unijnemu w  polskich miastach pojawi się 200 nowych autobusów, w tym 180 elektrycznych. – Plany inwestycyjne samorządów są pod tym względem zgodne z rządowymi zamierzeniami, które zakładają, że po naszych drogach będzie się poruszać więcej pojazdów z napędem elektrycznym – zapewnił wiceminister.

Resort rozwoju wylicza, że inwestycja w Warszawie zakłada zakup 130 autobusów elektrycznych oraz infrastruktury do ich ładowania. Pojazdy będą wykorzystywane na Trakcie Królewskim. Wartość inwestycji sięgnie 417,5 mln zł, w tym 180 mln zł to unijna dotacja.

W Zielonej Górze pojawią się 64 nowe autobusy, w tym 47 elektrycznych – wraz ze stacjami ładowania – o długości 12 metrów i 17 sztuk 18-metrowych diesli. Projekt przewiduje ponadto budowę centrum przesiadkowego, rozbudowę Systemu Informacji Pasażerskiej, przebudowę pętli i przystanków autobusowych oraz modernizację zajezdni i wiaduktu kolejowego. Wartość inwestycji wyniesie 257,39 mln zł. Kwota unijnego dofinansowania to 167,21 mln zł.

Świnoujście kupi 3 niskopodłogowe autobusy hybrydowe z napędem elektrycznym oraz 3 z układem napędowym Diesla i normą emisji spalin EURO 6. Koszt inwestycji to 8,97 mln zł, a unijne dofinansowanie wyniesie 3,57 mln zł.

Dotąd Ministerstwo Rozwoju podpisało w ramach POIiŚ 38 umów o dofinansowanie rozwoju publicznego transportu. Samorządy wykorzystały już prawie 72 proc. funduszy na ten cel, czyli 6,94 mld zł z dostępnego budżetu 9,7 mld zł.

Projekty, które będą realizowane na podstawie podpisanych dotychczas umów, obejmują infrastrukturę tramwajową, zakup nowego taboru, budowę węzłów przesiadkowych, Inteligentne Systemy Transportowe, a także rozbudowę II linii warszawskiego metra. Realizowane będa w Warszawie, Katowicach, Opolu, Krakowie, Wrocławiu, Tychach, Poznaniu, Toruniu, Gorzowie Wlkp., Stargardzie, Gdyni, Bydgoszczy, na terenie KZK GOP, w gminie Siechnice, Gliwicach, Jaworznie, Zielonej Górze i Świnoujściu.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Reklama

Baza firm

Znajdź instalatora w swojej okolicy + Dodaj firmę

Giełda OZE

kabel solarny 6 mm kw. TUV 1500 V cena 600 EUR/km

Kable solarne 2,5 -16 mm kw w kolorze czarnym, czerwonym i żółto-zielonym. Certyfikowane przez TUV R czytaj dalej...

panele 270W TIER1* cena 0,31 EUR

Dostawy kontenerowe prosto od producenta TIER 1* bezpośrednio na plac budowy. W celu omówienia szcze czytaj dalej...

Wydzierżawimy działki pod Farmy Fotowoltaiczne PV

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne PV. Wymagana powierzchnia działki min 2 ha oraz brak czytaj dalej...

Sprzedam moduły PV: Suntech Recom Amerisolar

Sprzedamy moduły PV uznanych producentów . Jesteśmy bezpośrednim importerem. Poszukujemy przedstawic czytaj dalej...