Dotacje na 180 autobusów elektrycznych dla polskich miast

Dotacje na 180 autobusów elektrycznych dla polskich miast
Wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński. Fot. Ministerstwo Rozwoju
REKLAMA

W Ministerstwie Rozwoju podpisano trzy umowy na unijne dofinansowanie projektów transportowych realizowanych w Warszawie, Zielonej Górze i Świnoujściu. Łączna wartość inwestycji to prawie 684 mln zł. Dofinansowanie z Unii Europejskiej, z Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, wyniesie ponad 350 mln zł.

Jak zaznaczył podczas wczorajszej uroczystości wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński, dzięki finansowaniu unijnemu w  polskich miastach pojawi się 200 nowych autobusów, w tym 180 elektrycznych. – Plany inwestycyjne samorządów są pod tym względem zgodne z rządowymi zamierzeniami, które zakładają, że po naszych drogach będzie się poruszać więcej pojazdów z napędem elektrycznym – zapewnił wiceminister.

Resort rozwoju wylicza, że inwestycja w Warszawie zakłada zakup 130 autobusów elektrycznych oraz infrastruktury do ich ładowania. Pojazdy będą wykorzystywane na Trakcie Królewskim. Wartość inwestycji sięgnie 417,5 mln zł, w tym 180 mln zł to unijna dotacja.

W Zielonej Górze pojawią się 64 nowe autobusy, w tym 47 elektrycznych – wraz ze stacjami ładowania – o długości 12 metrów i 17 sztuk 18-metrowych diesli. Projekt przewiduje ponadto budowę centrum przesiadkowego, rozbudowę Systemu Informacji Pasażerskiej, przebudowę pętli i przystanków autobusowych oraz modernizację zajezdni i wiaduktu kolejowego. Wartość inwestycji wyniesie 257,39 mln zł. Kwota unijnego dofinansowania to 167,21 mln zł.

Świnoujście kupi 3 niskopodłogowe autobusy hybrydowe z napędem elektrycznym oraz 3 z układem napędowym Diesla i normą emisji spalin EURO 6. Koszt inwestycji to 8,97 mln zł, a unijne dofinansowanie wyniesie 3,57 mln zł.

Dotąd Ministerstwo Rozwoju podpisało w ramach POIiŚ 38 umów o dofinansowanie rozwoju publicznego transportu. Samorządy wykorzystały już prawie 72 proc. funduszy na ten cel, czyli 6,94 mld zł z dostępnego budżetu 9,7 mld zł.

Projekty, które będą realizowane na podstawie podpisanych dotychczas umów, obejmują infrastrukturę tramwajową, zakup nowego taboru, budowę węzłów przesiadkowych, Inteligentne Systemy Transportowe, a także rozbudowę II linii warszawskiego metra. Realizowane będa w Warszawie, Katowicach, Opolu, Krakowie, Wrocławiu, Tychach, Poznaniu, Toruniu, Gorzowie Wlkp., Stargardzie, Gdyni, Bydgoszczy, na terenie KZK GOP, w gminie Siechnice, Gliwicach, Jaworznie, Zielonej Górze i Świnoujściu.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Wydzierżawie grunty pod PV

Wydzierżawie działkę pod farme PV powierzchnia do uzgodnienia 3-6 ha Wlkp gmina Śrem 40km od poz czytaj dalej...

Kompleks Farm PV 25-27MW Poszukuje Inwestora/wspólnika celu realizacji projektu

Kompleks Farm 25-27 PV (25-27x1MW) poszukuje wspólnika/inwestora w celu realizacji projektu Posiad czytaj dalej...

Sprzedam pracujaca turbine wiatrowa Frisia F56 850kw.

Sprzedam uruchomiona od 2015/16 roku niemiecka turbine wiatrowa o mocy 850kw. Srednia roczna produkc czytaj dalej...

Poszukujemy projektów PV do 2 MW z aktualnymi warunkami przyłączenia w woj. lubuskim.

Jesteśmy zainteresowani zakupem projektów PV zlokaiizowanych w województwie lubuskim, dla których wy czytaj dalej...