Dotacje na 180 autobusów elektrycznych dla polskich miast

Dotacje na 180 autobusów elektrycznych dla polskich miast
Wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński. Fot. Ministerstwo Rozwoju
REKLAMA

W Ministerstwie Rozwoju podpisano trzy umowy na unijne dofinansowanie projektów transportowych realizowanych w Warszawie, Zielonej Górze i Świnoujściu. Łączna wartość inwestycji to prawie 684 mln zł. Dofinansowanie z Unii Europejskiej, z Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, wyniesie ponad 350 mln zł.

Jak zaznaczył podczas wczorajszej uroczystości wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński, dzięki finansowaniu unijnemu w  polskich miastach pojawi się 200 nowych autobusów, w tym 180 elektrycznych. – Plany inwestycyjne samorządów są pod tym względem zgodne z rządowymi zamierzeniami, które zakładają, że po naszych drogach będzie się poruszać więcej pojazdów z napędem elektrycznym – zapewnił wiceminister.

Resort rozwoju wylicza, że inwestycja w Warszawie zakłada zakup 130 autobusów elektrycznych oraz infrastruktury do ich ładowania. Pojazdy będą wykorzystywane na Trakcie Królewskim. Wartość inwestycji sięgnie 417,5 mln zł, w tym 180 mln zł to unijna dotacja.

W Zielonej Górze pojawią się 64 nowe autobusy, w tym 47 elektrycznych – wraz ze stacjami ładowania – o długości 12 metrów i 17 sztuk 18-metrowych diesli. Projekt przewiduje ponadto budowę centrum przesiadkowego, rozbudowę Systemu Informacji Pasażerskiej, przebudowę pętli i przystanków autobusowych oraz modernizację zajezdni i wiaduktu kolejowego. Wartość inwestycji wyniesie 257,39 mln zł. Kwota unijnego dofinansowania to 167,21 mln zł.

Świnoujście kupi 3 niskopodłogowe autobusy hybrydowe z napędem elektrycznym oraz 3 z układem napędowym Diesla i normą emisji spalin EURO 6. Koszt inwestycji to 8,97 mln zł, a unijne dofinansowanie wyniesie 3,57 mln zł.

Dotąd Ministerstwo Rozwoju podpisało w ramach POIiŚ 38 umów o dofinansowanie rozwoju publicznego transportu. Samorządy wykorzystały już prawie 72 proc. funduszy na ten cel, czyli 6,94 mld zł z dostępnego budżetu 9,7 mld zł.

Projekty, które będą realizowane na podstawie podpisanych dotychczas umów, obejmują infrastrukturę tramwajową, zakup nowego taboru, budowę węzłów przesiadkowych, Inteligentne Systemy Transportowe, a także rozbudowę II linii warszawskiego metra. Realizowane będa w Warszawie, Katowicach, Opolu, Krakowie, Wrocławiu, Tychach, Poznaniu, Toruniu, Gorzowie Wlkp., Stargardzie, Gdyni, Bydgoszczy, na terenie KZK GOP, w gminie Siechnice, Gliwicach, Jaworznie, Zielonej Górze i Świnoujściu.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Reklama

Baza firm

Znajdź instalatora w swojej okolicy + Dodaj firmę

Giełda OZE

GOTOWY PROJEKT 75 MW PV Z GRUNTEM

Projekt z pozwoleniem na budowę 75 MW wraz z gruntem sprzedam . czytaj dalej...

Sprzedam projekt farmy fotowoltaicznej o mocy 1MW

Sprzedam spółkę celową, projekt farmy fotowoltaicznej o mocy 1 MW wraz z pozwoleniem na budowę oraz czytaj dalej...

BLACK FRIDAY! Zestawy PV: 2xTRINA Solar 270W (5BB) + mikrofalownik EVT 500W, 2xMPPT

Najlepsze rozwiązanie dla instalacji PV małej mocy Prosty montaż z możliwością łatwej rozbudowy syst czytaj dalej...

Kabel solarny

Przedam kabel 4mm solarny 1,7 netto/m czytaj dalej...