Greenway uruchomił kolejną szybką stację ładowania EV

Greenway uruchomił kolejną szybką stację ładowania EV
Rafał Czyżewski, prezes zarządu Greenway Infrastructure Poland
REKLAMA

Nowa ładowarka Greenway Infrastructure Poland została oddana do użytku w Parku Handlowym Matarnia w Gdańsku. To już jedenasta stacja Greenway w Polsce. W planie firmy jest budowa sieci blisko 200 stacji ładowania pojazdów elektrycznych.

Urządzenie zamontowane w Gdańsku obsługuje kilka standardów ładowania (CHAdeMO, CCS i AC Type-2) i umożliwia równoczesne ładowanie prądem stałym i zmiennym.

Nowa stacja zainstalowana to szybka ładowarka wyprodukowana przez portugalską firmę Efacec, umożliwiająca jednoczesne podłączenie dwóch pojazdów. Jeden z nich może ładować się bardzo szybko przy wykorzystaniu prądu stałego z mocą do 50 kW, a drugi przy wykorzystaniu prądu zmiennego aż do 43 kW.

Jak zapewnia Greenway, dzięki nowoczesnej infrastrukturze naładowanie baterii o pojemności 20 do 40 kWh do optymalnych 80 procent, zajmuje średnio od 10 do 20 minut, co pozwala na przejechanie ok. 100-180 km.

To pierwsza nasza stacja w Trójmieście, jednak zapotrzebowanie na tego typu urządzenia jest na Pomorzu bardzo duże, dlatego w całym regionie powstanie jeszcze kilkanaście różnego typu ładowarek naszej sieci – mówi Rafał Czyżewski, prezes Greenway Infrastructure Poland.

Greenway zapowiada, że budowana przez tą firmę sieć blisko 200 szybkich stacji ładowania sprawi, że przemieszczanie się samochodem elektrycznym na długim dystansie będzie dużo łatwiejsze niż dotychczas i nie będzie wymagać szczegółowego planowania podróży.

Cała planowana sieć stacji ładowania Greenway Infrastructure w Polsce ma powstać do połowy 2020 roku. Sieć jest realizowana przy wsparciu unijnym w ramach instrumentu Łącząc Europę. Dofinansowanie projektu to kwota ponad 3 milionów euro. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (7)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
alladyn-solar-batt |
,,Włochy mają również inwestować w infrastrukturę ładowania samochodów elektrycznych. Cel to zwiększenie liczby publicznie dostępnych ładowarek do 19 tys. do roku 2020"- tymczasem polskie gremia rządowe symulują jakoby ,,pracowali" usilnie nad ,,Ustawą o elektromobilnosci" że skutkiem.....ano takim,że na prądzie na zasadach państwowego wsparcia mają jeździć elektrycznymi samochodami wyłącznie wybrańcy czyli tacy,których gminy porejestrowały powyżej 60 tys. pojazdów. To rozwiązanie równie sensowne jak uzależnienie podatku OC (tak- podatku bo obligo ustawowe bez sankcji za zmowy cenowe doprowadziło do lichwy cenowej i rabunku przy likwidacji szkód oraz urzeczywistnienia zasad odpowiedzialności zbiorowej gdzie NIE powodujący kolizji utrzymują spasioną kastę ubezpieczycieli rokrocznie podnoszącą lament o zagrożenia zaplanowanych zysków) od pojemności ,,skokowej" silnika elektrycznego w elektrycznie napędzanym pojeździe. Intelekt rządzących w Polsce zawsze budził mój podziw, a jego ,,tfórcze" meandry dają wodę na młyn światowemu kabaretowi. Słoma w butach.
TT |
@alladyn- spokojnie, jacy wybrańcy. To czy chcesz jeździć elektrykiem nie zależy od rządu, wręcz przeciwnie dziś poruszanie się elektrykiem uwalnia nas od ich dojnej krowy ( podatki czy akcyzy od paliw). Fotowoltaika czy niewielki wiatrak z magazynem pozwalają na autonomiczną egzystencję przez 3/4 roku. Dla mnie to luksus i to w tak prymitywnych czasach (polskich czasach). Byłem osobiście na otwarciu, stacja działa i jest to jedna z wielu jakie stoją już w trójmieście. Greenway będzie komercyjny i pobierał będzie opłaty od 2018 co zresztą jest słuszne bo w końcu ktoś zarabiając na ładowaniu aut zacznie dalej inwestować w infrastrukturę EV.
alladyn-solar-batt |
do TT: mam osobiście wątpliwości czy systemowo jest słusznym robienie Ustawy o dyskryminacji (bo tym będzie w istocie Ustawa o elektromobilnosci) 65% polskiego społeczeństwa poprzez potraktowanie tą ustawą odmiennie mieszkańców dużych+średnich miast od mieszkańców takich miejscowości co kupili jedynie np. 55,3 tys. samochodów...Mam wątpliwości czy systemowo stawianie używania elektryka na piedestale luksusu (zamiast w roli środka do likwidacji niskiej emisji oraz likwidacji znacznej części hałasu) nie zaprzecza idei homo sapiens...W pozostałych odczuciach w przedmiocie wolności towarzyszących poruszaniu się elektrykiem podzielam je z radością i optymizmem, że radość taka będzie także dostępna w mniejszych miejscowościach.Zwróciłem bowiem uwagę na porównanie powierzchni Polski i Włoch w odniesieniu do 19 tysięcy ładowarek we Włoszech i w porównaniu do ,,wspartych" Ustawą światłych mędrców 60-90 ładowarek w Polsce. Co do Greenway - to zasadne,że ich ładowarki będą płatne.W końcu jedno takie urządzenie to 160 tys. Zł i trudno oczekiwać by ktoś zrobił luksusowo jeżdżącym tak kosztowny prezent.Słusznie zauważasz,że cenniejsze jest by Greenway kontynuowała Projekt choćby i z odpłatnością. zwłaszcza, że jak widzimy polskie władze robią sobie jaja z ciemnego ludu, który lepiej by siedział w swych opalanych węglem zawszałych chałupach - miast luksusowo:-) przemieszczać się poza kontrolą Błaszczaka? Toż to przecie Niedopuszczalne!
KońRafał |
"o pojemności 20 do 40 kW" chyba kWh.
Moja elektrownia PV |
tymczasem ładowarki Greenway w Galerii Północnej są po prostu wyłączone. Czy tak trudno napisać do uzytkowników maila "nie wiemy, kiedy podłączymy do nich prąd"?
TT |
@Moja wszechwiedząca PV- powiedz mojemu listonoszowi, że mieszkam na Kowalskiej. Czy tak trudno do mnie trafić.
TT |
@alladyn- żeby się nie rozpisywać to sprawa jest prosta- mniej ustaw mniej problemów. Omijam ich wszystkich z daleka ale warto obnażać ich intencje to poniekąd kaganiec na ich samowolki choć Polska kraj nieoświecony energetycznie. W państwie "prawa" gdzie honor, moralność i uścisk dłoni nic nie znaczą ciężko o normalność.

Giełda OZE

Wydzierżawie grunty pod PV

Wydzierżawie działkę pod farme PV powierzchnia do uzgodnienia 3-6 ha Wlkp gmina Śrem 40km od poz czytaj dalej...

Kompleks Farm PV 25-27MW Poszukuje Inwestora/wspólnika celu realizacji projektu

Kompleks Farm 25-27 PV (25-27x1MW) poszukuje wspólnika/inwestora w celu realizacji projektu Posiad czytaj dalej...

Sprzedam pracujaca turbine wiatrowa Frisia F56 850kw.

Sprzedam uruchomiona od 2015/16 roku niemiecka turbine wiatrowa o mocy 850kw. Srednia roczna produkc czytaj dalej...

Poszukujemy projektów PV do 2 MW z aktualnymi warunkami przyłączenia w woj. lubuskim.

Jesteśmy zainteresowani zakupem projektów PV zlokaiizowanych w województwie lubuskim, dla których wy czytaj dalej...