M. Morawiecki: co 9 bateria do EV zostanie wyprodukowana w Polsce

M. Morawiecki: co 9 bateria do EV zostanie wyprodukowana w Polsce
Wicepremier Mateusz Morawiecki. Fot. Kancelaria Premiera, flickr cc
REKLAMA

Dzisiaj minister rozwoju Mateusz Morawiecki zapewnił, że bateria co dziewiątego samochodu elektrycznego jeżdżącego po Europie będzie mogła pochodzić z Polski. Pomóc ma w tym inwestycja koreańskiego koncernu LG Chem realizowana pod Wrocławiem.

Dzisiaj Agencja Rozwoju Przemysłu udzieliła spółce LG Chem Wrocław zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie specjalnej podstrefy ekonomicznej Wrocław-Kobierzyce

Jak zaznaczył minister Morawiecki, fabryka baterii LG Chem pod Wrocławiem to „największa pod względem wartości inwestycja w Polsce co najmniej od 2001 r.” i jednocześnie „największa fabryka baterii do samochodów elektrycznych w Europie”.

Oficjalne rozpoczęcie budowy fabryki LG Chem w klastrze w Biskupicach Podgórnych k. Wrocławia, który jest częścią Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, nastąpiło niemal dokładnie rok temu.

 Kilkanaście lat temu baterie do aut kojarzyły się z zabawkami dla dzieci. Dzisiaj ruszamy z inwestycją, dzięki której polscy inżynierowie będą przekuwać swoją wiedzę w zaawansowane technologicznie produkty. Wspólnie możemy tworzyć innowacje i rozwijać elektromobilność w Polsce – mówił wówczas wicepremier Morawiecki.

Dzisiaj minister Morawiecki zapewnił, że „bateria co dziewiątego samochodu elektrycznego jeżdżącego po Europie będzie mogła pochodzić z Polski” i dodał, że w ramach rządowej strategii rozwoju elektrycznej motoryzacji w przyszłorocznym budżecie i kolejnych latach część opłat z tytułu akcyzy będzie alokowana w funduszu elektromobilności, aby wesprzeć krajowe inwestycje w tym obszarze.

Rozpoczęcie produkcji baterii pod Wrocławiem przewidziano na 2018 r. i – jak podaje LG Chem – w kolejnym roku fabryka będzie produkować ponad 100 tys. baterii rocznie, wyłącznie do samochodów elektrycznych o "wysokiej wydajności”, które będą mogły pokonywać dystans do 320 km na jednym ładowaniu. Zatrudnienie znajdzie 2,5 tys. osób.

– Chcemy sprawić, by polska fabryka stała się mekką produkcji baterii do samochodów elektrycznych na cały świat – zapewniał Ung Beom Lee, prezes spółki Energy Solutions działającej w ramach LG Chem.

W ubiegłorocznej uroczystości wmurowania kamienia węgielnego dla inwestycji LG Chem pod Wrocławiem wzięli udział przedstawiciele zarządów światowych koncernów motoryzacyjnych, m.in. Audi, BMW, Daimler, Jaguar Land Rover, Porsche, Renault, Volkswagen, dla których LG będzie produkować baterie. 

W Europie w trakcie budowy jest fabryka baterii innego koreańskiego koncernu Samsung. Inwestycja zlokalizowana pod Budapesztem ma kosztować około 358 mln dolarów.

Plany budowy znacznie większych fabryk baterii mają Niemcy i Szwedzi. Więcej na ten temat w artykule: KE chce powstania unijnego giganta w produkcji baterii.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (20)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Sabina |
będzie mogła pochodzić z Polski... Morawiecki to niezły debil - marzenia ściętej głowy!
TT |
To nie jego zasługa, a taniego polskiego pracownika trzeciego świata w tym dzikim kraju.
Genwar |
Co ten kretyn wygaduje? U niego pracuje jedna komórka mózgowa na 10, tak więc mówienie takich bzdur jest jak najbardziej w jego przypadku na miejscu. Z przerażeniem patrzę w przyszłość wiedząc, że mamy takiego ministra finansów.
sol |
"Chcemy sprawić, by polska fabryka stała się mekką produkcji baterii do samochodów elektrycznych na cały świat – zapewniał Ung Beom Lee, prezes spółki Energy Solutions działającej w ramach LG Chem." I co z tego? Prosze o ujawnienie jakie ulgi dostała koreańska firma, bo przecież to nie jest polska fabryka. To jest fabryka należąca do LG Chem zlokalizowana w Polsce. A myślenie Morawieckiego to niestety myślenie z poziomu robotnika. Idąc tym tokiem myślenia to "polski" jest Opel, Fiat, VW i jeszcze kilkaset innym marek. Nie ma kompletnie znaczenia (no może właśnie dla kilkuset robotników z rodzinami) gdzie akurat będzie zlokalizowana fabryka, tylko kto na produkcji zarobi. Nie wiem czym Morawiecki się szczyci, niech przedstawi swój biznes plan.
pol |
Jak wy mało wiecie ,a pisać bzdury tylko potraficie.
sol |
@pol. Napisz co wiesz i udowodnij, że piszę bzdury, a pierwszy przeproszę.
Beata |
Bardzo dobra informacja. Popatrzmy co by było gdyby min. Morawiecki zdecydował się wybuidować nasza narodową fabrykę. Po pierwsze od trazu mielibysmy tam kilku Misiewiczów oraz Sadurskich na etatach za odpowiednie pieniądze, kilka etatów związkowych, pieniądze poszłyby z kieszeni polskich podatników a przychody natychmiast zostałyby wyprowadzone na ratowanie plajtującego górnictwa. Pomijając brak technologii (musielibyśmy zakupić licebncje) oraz brak rynku zbytów fabtryka narodowa by się nie utrzymała ze względu na koszty wytowrzenia . No chyba że Antek zamówiłby więcej autobusów dla wojska aby przewozić kompanię honorową i orkiestę wojskową na kolejne apele smoleńskie i pod warunkiem, że fabrykza zdążyłąby złożyc na cxzas ofertę w przetargu na dostawę baterii dla tych autobusów. A tak pienioądze na inwestycję przyjdą z Korei, powstaną kolejne miejsca pracy a podateki i pansje dla pracowników będa plącone w kraju i zostana w kraju. Jedyne o co się boje to ochrona środowiska bo przty takiej produkcji istnieje zagrożenie wytwarzenia toksycznych odpadów.
sol |
"A tak pieniądze na inwestycję przyjdą z Korei, powstaną kolejne miejsca pracy a podatek i pensje dla pracowników będą płacone w kraju i zostaną w kraju." Skąd taka pewność? Pewne jest to, że zostanie podatek PIT od zatrudnienia. A co do reszty to trzeba zajrzeć do kontraktu, np. Mercedes został zwolniony z podatków. pewnie, że lepiej jak coś powstanie niż żeby była pustynia, miejsca pracy, ok. co ponad to? Technologia pozostaje w rekach LG, nie lokują tutaj centrum R&D z udziałem naszej kadry inżyniersko-naukowej. No owszem nie mogę napisać, że to porażka, ale też też napisać że to jakiś przełom, czy nawet mały postęp. Ot po prostu jeszcze jedna wytwórnia zagranicznego koncernu w Polsce. Takie małe Chiny sprzed 40-30 lat. Sam Morawiecki pracując w Polsce w WBK zarobił legalnie 30 mln, dla niego pieniądze w firmie się znalazły na poziomie światowym. Prawda jest taka, że robocizna i inne usługi są tańsze, a do tego dochodzą długoletnie zwolnienia podatkowe. Czekam na jakąś dodatkową wiedzę, którą podobno posiada pol. Ja się tylko opieram na powszechnie dostępnych informacjach takich jak powyższy artykuł. Jak zapowiedziałem przeproszę.
MojaPV |
Czytam te komentarze i nie sposób się nie usmiać :). Z komentarzy generalnie wynika że cokolwiek by nie zrobić to będzie źle. Jak powstała fabryka i będzie produkować to źle bo to koreańska i dostała zwolnienia z podatków ale nawet gdyby była polska to też źle bo "misiewicze" - jakby nie patrzeć to źle! A jest źle z "oczywistych" powodów bo wypowiedź jest wicepremiera rządu polskiego. Ta żółć i jad Wam już rozum odbiera :)
sol |
@MojaPV. Owszem piszę dosyć złośliwie, bo oczekuję od Morawieckiego więcej niż od lobbystów z poprzednich ekip. Taką niestety rolę pełnili ci ludzie w kolejnych rządach. A teraz to Morawiecki zachwyca się "sukcesem" w postaci kolejnej zagranicznej inwestycji, a to oznacza że nie zmienił jeszcze sposobu myślenia. Mija 28 lat a my ciągle możemy konkurować tylko tanią siłą roboczą. A to przecież jeden z powodów zapaści demograficznej i drenażu mózgów. Ale dorzucę łyżkę miodu do tej beczki dziegciu. Morawiecki ma wizję rozwoju gospodarczego, może naiwną jak dziecięce sny (elektromobilność), ale to jest i tak olbrzymi postęp w stosunku do poprzedników. Dla nich Polska była już tylko teoretyczna.
. |
do MojaPV - jak nie mieć negatywnych opinii o tego typu wypowiedziach, niektórzy pamiętają naszą potęgę w latach 70-tych i potęgę spłaty kredytów. W chwili obecnej Rząd jest potęgą w wygłaszaniu wielkich haseł, stawianiu się na pudle za jeszcze nie wygrane zawody, są pierwsi w wyścigu, który się jeszcze nie rozpoczął. ----------------------------------------------------------------------------------------------------- Najpierw jest praca a następnie świętowanie sukcesu, odwrotnie robią jedynie manipulanci.
TTTT |
Przykład. Pierwsze fabryki LG w Polsce. Przewinęło się przez nie wielu inżynierów (polskich). Którzy zdobyli wiedzę i doświadczenie (a jeszcze im za to płacili). Wielu z nich ma obecnie własne biznesy (dochodowe) zatrudniają kolejne osoby. Wielu z nich pracuje w innych fabrykach za dużo lepsze pieniądze. Jedne z lepiej zainwestowanych pieniędzy (w LG) w transfer technologiczny .
sol |
@TTTT. Właśnie o to chodzi, jeżeli ten transfer technologii następuje. Ponadto, wszystkie podatki powinny być zapłacone w kraju, powtarzam wszystkie. Umowa licencyjna też powinna być częścią podstawowego kontraktu. Transfer technologii powinien mieć charakter strukturalny, potwierdzony w umowie. Tego dotychczas nie widziałem. Dorze, że jacyś inżynierowie zdobyli wiedzę, nie zdobyli patentów, ani licencji, a to są podstawy długoterminowego inwestowania. Przybliż trochę ten przykład z LG, jakie to firmy w Polsce powstały i co produkują (legalne zamienniki do finalnego produktu LG). Może masz rację.
TTTT |
Nazw firm nie podam. To konkurencyjny rynek. Ale tworzą rozwiązania i sprzedają je też za granice. Stac ich na kupno b.nowoczesnych narzedzi do produkcji finalnych rozwiązań. "Ponadto, wszystkie podatki powinny być zapłacone w kraju, powtarzam wszystkie" Łatwo powiedzieć - trudno zrobić. Znajdz taki biznes to rząd Ci dopłaci parę procent prowizji za sprowadzenie takiej firmy. Ale to utopia. Tak się obecnie nie da.
TTTT |
"W Europie w trakcie budowy jest fabryka baterii innego koreańskiego koncernu Samsung. Inwestycja zlokalizowana pod Budapesztem ...." Pewnie dlatego tam zainwestowali a nie u nas .... bo tam zostali zmuszeni do transferu technologii i do płacenia wysokich podatków :) a u nas nikt tego nie wymaga
sol |
@TTTT. Czyli nic nie przedstawiłeś i tak można w nieskończoność. ale dziękuję za uwagę.
sol |
@TTTT. Zapowiedziałem, że przeproszę tak czynię. Przy fabryce ma powstać ośrodek R&D, a jeśli tak to właśnie jest przełom. I takich inwestycji nam trzeba. Tak trzymać ministrze Morawiecki!
Genwar |
Minister Morawiecki jest świetnym dowodem na człowieka u którego wykształcenie grubo przewyższyło inteligencję.
Peter |
Bezmyślna fala hejtu w waszych komentarzach, można je wydrykować na papierze toaletowym I się podetrzeć.
Genwar |
@ Peter: Sam się WYDRYKUJ. Z Morawieckiego taki ekonomista jak ze mnie baletnica.

Giełda OZE

Opolskie – pożyczka unijna do 1 mln zł dla inwestorów i instalatorów OZE.

Katana Konsulting zaprasza firmy mikro, małe i średnie do skorzystania z unijnych, więc preferencyjn czytaj dalej...

Dotacje do 90% na oświetlenie LED w firmach w 2019 roku.

Katana Konsulting do końca roku 2018 zaprasza przedsiębiorstwa z całej Polski o aplikowanie o bezzwr czytaj dalej...

FARMY FOTOWOLTAICZNE

Wydżierżawie ziemię 2ha: -kujawsko-pomorskie - miejscowość Brzoza - ziemia klasa 4,5 łąki -100% czytaj dalej...

Fotowoltaika z dotacją 85% Warmia i Mazury

Czas na instalację fotowoltaiczną w Twojej firmie ! Dotacja na Warmii i Mazurach nawet 85% !!! Nie w czytaj dalej...