Vozilla we Wrocławiu. Na ulicach miasta pojawi się 200 elektryków

Vozilla we Wrocławiu. Na ulicach miasta pojawi się 200 elektryków
Fot. Vozilla
REKLAMA

Wstępnie władze Wrocławia zakładały uruchomienie miejskiej wypożyczalni aut elektrycznych na przyszły rok. Tymczasem elektryki w ramach sieci o nazwie Vozilla wyjadą na ulice stolicy Dolnego Śląska już w przyszłym miesiącu.

Docelowo w ramach miejskiej wypożyczalni samochodów elektrycznych do dyspozycji wrocławian i turystów będzie 200 samochodów, w tym 190 osobowych Nissan Leaf oraz 10 dostawczych aut e‑NV200.

Leaf to najpopularniejszy na świecie samochód elektryczny. Nissan sprzedał dotąd ponad 200 tys. elektrycznych Leafów. 

W nowej wersji Leafa zwiększono pojemność baterii – z 24 kWh na 30 kWh. Ceny Leafa w Polsce zaczynają się od 128 tys. zł – to cena za wersję z baterią o pojemności 24 kWh. Wersja z baterią o pojemności 30 kWh to wydatek co najmniej 149 tys. zł.

W pierwszym przypadku Nissan deklaruje możliwość przejechania na naładowanej baterii około 100-160 km, a w drugim – ok. 125-200 km.

Dostawczy e-NV200 to w pełni elektryczny samochód użytkowy o deklarowanym przez producenta zasięgu do 170 km. Oferuje 770 kg ładowności oraz możliwość przewiezienia dwóch europalet. Model występuje także jako 5- lub 7‑miejscowy samochód osobowy.

Samochody elektryczne z miejskiej wypożyczalni będą we Wrocławiu traktowane priorytetowo. Miasto zdecydowało bowiem o udostępnieniu im buspasów oraz na stałe zarezerwowanych miejsc parkingowych w centrum.

Wynajmujący nie będzie ponosić żadnych dodatkowych kosztów związanych z opłatą za paliwo, parking czy ubezpieczenie. Pojazdy będą dodatkowo wyposażone w system monitorowania. Opłaty za korzystanie z aut elektrycznych będą naliczane w zależności od czasu użytkowania. W ramach tego będą zawarte opłaty za rezerwację, jazdę i parkowanie. Wstępnie przyjęto, ze koszt użytkowania ma wynosić około 1 zł za minutę. Dokładny cennik nie został jednak jeszcze podany.

W tym miesiącu operator usługi Vozilla przeprowadzi ostatnie testy systemu, natomiast miasto wyznaczy dedykowane tej usłudze miejsca parkingowe. 

Auta będą mogły zostać wypożyczone i zwrócone w dowolnych punktach i będą dostępne przez całą dobę przez 7 dni w tygodniu. Wstępnie przyjęto, że wypożyczać i ładować samochody będzie można w 30 miejscach stolicy Dolnego Śląska.

Rezerwacji będzie można dokonać przy pomocy strony internetowej lub dedykowanej aplikacji mobilnej, która pozwoli sprawdzić dostępność poszczególnych pojazdów na terenie miasta.

Operatorem Miejskiej Wypożyczalni Samochodów Elektrycznych Vozilla we Wrocławiu będzie wyłoniona w przetargu firma Enigma, producent rozwiązań informatycznych, z którym wrocławski magistrat podpisał w lutym br. umowę o partnerstwie publiczno-prywatnym. Umowa z operatorem sieci Vozilla będzie obowiązywać przez 5 lat.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
tomek |
Gadacie o starej wersji Nowa wersja leafa ma 40kwh poemnosci a w nastepnym roku 60kwh
TTTT |
Byłem, widziałem , jeździłem. Extra pomysł. Proponuję wprowadzić ograniczenie prędkości do 120km/h ... dłużej auta posłużą Wam i Nam :)
TTTT |
Ciekawe czy utrzymają ceny na poziomie 75gr za min w styczniu ...

Giełda OZE

FARMA GOTOWA DO BUDOWY 0,993MW

Sprzedamy spółkę celową dedykowaną budowie i obsłudze farmy fotowoltaicznej o mocy 0,993MW. Farma czytaj dalej...

12 MW PV POZWOLENIE NA BUDOWĘ W TRAKCIE

sprzedam projekt PV 12MW , pozwolenie na budowę w trakcie . centralna Polska. możliwośc doprowadzen czytaj dalej...

SPRZEDAM projekt PV z wygrana aukcją 0,85 MW po 394zł

Witam sprzedam gotowy do budowy projekt PV z wygraną aukcją [ po 394 zł ]. Przyłącze na działce , Do czytaj dalej...

Stały dostawca prądu poszukiwany

Szukam dostawcy prądu w ilości miesięcznej nie mniejszej niż 80MWh. Stała współpraca oraz przewidywa czytaj dalej...