Stalowa Wola kupuje elektryczne autobusy

Stalowa Wola kupuje elektryczne autobusy
Fot. heartbeaz, flickr cc

Dziesięć elektrycznych Urbino 8,9 LE zasili flotę transportu publicznego Stalowej Woli. Podkarpacka gmina wraz z zakupem elektrycznych autobusów zainwestuje również w infrastrukturę ładowania, którą dostarczy również polska firma.

W ramach rozpisanego w kwietniu przetargu gmina Stalowa Wola zakupi łącznie 19 autobusów miejskich, z których 10 to pojazdy bateryjne, a pozostałych 9 to autobusy z napędem konwencjonalnym. Każdy z zamówionych pojazdów elektrycznych wyposażony zostanie w centralny silnik trakcyjny o mocy 160 kW.

Elektryczne Urbino 8,9 LE, które pojawią się w Stalowej Woli, będą zasilane energią elektryczną pochodzącą z czterech baterii o łącznej pojemności 160 kWh. Ładować je będzie można zarówno za pomocą złącza typu plug-in, jak i pantografu o mocy 200 kW.

REKLAMA

Autobusy będą posiadać szereg udogodnień wprowadzonych specjalnie z myślą o podróżujących, takich jak porty USB, WiFi oraz system monitoringu zwiększający bezpieczeństwo wewnątrz pojazdu.

REKLAMA

Poza tym gmina Stalowa Wola postawiła na system zliczania pasażerów dzięki bramkom liczącym w każdych drzwiach wejściowych, co pozwoli na prowadzenie statystyk i efektywniejsze zarządzanie flotą komunikacji publicznej.

Zamówienie na autobusy bateryjne obejmuje również infrastrukturę potrzebną do ich ładowania. Autobusy zostaną dostarczone do Stalowej Woli wiosną 2018 roku. Trzy pantografowe stacje ładowania, z których będzie można ładować baterie autobusów w ciągu dnia oraz pięć dwuwyjściowych stacji zajezdniowych do ładowania nocnego, dostarczy firma Ekoenergetyka-Polska z Zielonej Góry.

Solaris Bus & Coach S.A. dostarczył do tej pory w Polsce autobusy elektryczne do Krakowa, Warszawy, Ostrołęki i Inowrocławia. W chwili obecnej trwa dostawa 22 autobusów bateryjnych do Jaworzna, które jako jedno z pierwszych polskich miast zdecydowało się w roku 2015 na zakup autobusu elektrycznego. Rok 2017 obfituje w zamówienia na pojazdy bateryjne na krajowym rynku.

Elektryczne Solarisy już wkrótce wyjadą z bolechowskiej fabryki do innych polskich miast, m.in. do Chodzieży, Ostrowa Wielkopolskiego, Sosnowca, Warszawy czy Wrześni.

red. gramwzielone.pl