Stalowa Wola kupuje elektryczne autobusy

Stalowa Wola kupuje elektryczne autobusy
Fot. heartbeaz, flickr cc
REKLAMA

Dziesięć elektrycznych Urbino 8,9 LE zasili flotę transportu publicznego Stalowej Woli. Podkarpacka gmina wraz z zakupem elektrycznych autobusów zainwestuje również w infrastrukturę ładowania, którą dostarczy również polska firma.

W ramach rozpisanego w kwietniu przetargu gmina Stalowa Wola zakupi łącznie 19 autobusów miejskich, z których 10 to pojazdy bateryjne, a pozostałych 9 to autobusy z napędem konwencjonalnym. Każdy z zamówionych pojazdów elektrycznych wyposażony zostanie w centralny silnik trakcyjny o mocy 160 kW.

Elektryczne Urbino 8,9 LE, które pojawią się w Stalowej Woli, będą zasilane energią elektryczną pochodzącą z czterech baterii o łącznej pojemności 160 kWh. Ładować je będzie można zarówno za pomocą złącza typu plug-in, jak i pantografu o mocy 200 kW.

Autobusy będą posiadać szereg udogodnień wprowadzonych specjalnie z myślą o podróżujących, takich jak porty USB, WiFi oraz system monitoringu zwiększający bezpieczeństwo wewnątrz pojazdu.

Poza tym gmina Stalowa Wola postawiła na system zliczania pasażerów dzięki bramkom liczącym w każdych drzwiach wejściowych, co pozwoli na prowadzenie statystyk i efektywniejsze zarządzanie flotą komunikacji publicznej.

Zamówienie na autobusy bateryjne obejmuje również infrastrukturę potrzebną do ich ładowania. Autobusy zostaną dostarczone do Stalowej Woli wiosną 2018 roku. Trzy pantografowe stacje ładowania, z których będzie można ładować baterie autobusów w ciągu dnia oraz pięć dwuwyjściowych stacji zajezdniowych do ładowania nocnego, dostarczy firma Ekoenergetyka-Polska z Zielonej Góry.

Solaris Bus & Coach S.A. dostarczył do tej pory w Polsce autobusy elektryczne do Krakowa, Warszawy, Ostrołęki i Inowrocławia. W chwili obecnej trwa dostawa 22 autobusów bateryjnych do Jaworzna, które jako jedno z pierwszych polskich miast zdecydowało się w roku 2015 na zakup autobusu elektrycznego. Rok 2017 obfituje w zamówienia na pojazdy bateryjne na krajowym rynku.

Elektryczne Solarisy już wkrótce wyjadą z bolechowskiej fabryki do innych polskich miast, m.in. do Chodzieży, Ostrowa Wielkopolskiego, Sosnowca, Warszawy czy Wrześni.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Sprzedam projekty elektrowni wiatrowych do 2MW

Sprzedam projekty elektrowni wiatrowych do 2MW. Można stawiać turbiny nowe, lub używane. Krótkie pr czytaj dalej...

szukamy ekipy montaż instalacji PV pod Koninem

Szukamy doświadczonej ekipy do montażu mikro instalacji fotowoltaiki na terenie Konina między Poznan czytaj dalej...

szukamy podwykonawców instalacji fotowoltaliki

Szukamy doświadczonych samodzielnych ekip, podwykonawców instalacji PV najlepiej z okolic Łodzi, War czytaj dalej...

Poszukiwani dyrektorzy placówek bankowych do projektów OZE.

Katana Konsulting zaprasza do współpracy przy finansowaniu pomostowym projektów OZE dla naszych Klie czytaj dalej...