Największe zamówienie na autobusy elektryczne z Wrocławia

Największe zamówienie na autobusy elektryczne z Wrocławia
Fot. Volvo
REKLAMA

Volvo Buses otrzymało największe jak dotąd zamówienie na miejskie autobusy elektryczne. Lokalny operator z norweskiego Trondheim zamówił 25 autobusów Volvo 7900 Electric. Zostaną one w całości wyprodukowane w Polsce we wrocławskiej fabryce Volvo.

AtB – instytucja zarządzająca transportem publicznym Trondheim – jest liderem we wprowadzaniu w Norwegii alternatywnych technologii napędowych. Jako jedna z pierwszych w Europie, w roku 2010, zamówiła zelektryfikowane autobusy Volvo – wówczas hybrydowe. Zamawiane obecnie autobusy, napędzane całkowicie energią elektryczną, rozpoczną kursowanie w sierpniu 2019 roku, na czterech liniach o długości od 12 do 15 km każda. Lokalny operator – Tide Buss – będzie dysponował największą w Norwegii flotą autobusów elektrycznych – będzie ich w sumie 35, z czego 25 to autobusy Volvo.

W pełni elektryczne autobusy Volvo zostaną dostarczone w pakiecie „pod klucz”. Wszelkimi kwestiami związanymi z utrzymaniem i serwisowaniem pojazdów i baterii za stałą miesięczną opłatę ryczałtową zajmie się Volvo.

Autobusy będą ładowane szybką ładowarką na przystankach końcowych – przez pantograf wysuwany ze stacji ładowania. Stacje będą oparte na otwartej technologii OppCharge, co oznacza że będzie ona dostępna dla autobusów elektrycznych innych producentów.

Volvo zaznacza, że autobusy, które zaczną kursować w Trondheim, są całkowicie bezemisyjne, a zużycie energii jest o około 80 proc. niższe niż w przypadku porównywalnych autobusów o napędzie diesla.

Elektryczne autobusy dla Trondheim zostaną w całości wyprodukowane w Polsce – we wrocławskiej fabryce Volvo, największej europejskiej fabryce firmy. Autobusy tego typu zostały dotychczas zamówione przez  takie miasta jak Malmo w Szwecji, Differdange w Luksemburgu czy Harrogate w Wielkiej Brytanii.

Oprócz autobusów elektrycznych, Volvo produkuje we Wrocławiu pojazdy o napędzie hybrydowym. Do tej pory Volvo dostarczyło operatorom transportu publicznego ponad 3,5 tys. zelektryfikowanych autobusów. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Sprzedam projekty elektrowni wiatrowych do 2MW

Sprzedam projekty elektrowni wiatrowych do 2MW. Można stawiać turbiny nowe, lub używane. Krótkie pr czytaj dalej...

szukamy ekipy montaż instalacji PV pod Koninem

Szukamy doświadczonej ekipy do montażu mikro instalacji fotowoltaiki na terenie Konina między Poznan czytaj dalej...

szukamy podwykonawców instalacji fotowoltaliki

Szukamy doświadczonych samodzielnych ekip, podwykonawców instalacji PV najlepiej z okolic Łodzi, War czytaj dalej...

Poszukiwani dyrektorzy placówek bankowych do projektów OZE.

Katana Konsulting zaprasza do współpracy przy finansowaniu pomostowym projektów OZE dla naszych Klie czytaj dalej...