Greenway wybrał dostawców stacji ładowania

Greenway wybrał dostawców stacji ładowania
Fot. Greenway Infrastructure Poland
REKLAMA

Operator tworzonego w naszym kraju systemu szybkich ładowarek samochodów elektrycznych  spółka Greenway Infrastructure Poland już w przyszłym miesiącu odda do użytku 14 nowych stacji. Spółka podała ich lokalizacje i poinformowała o wyborze dostawców technologii ładowania.

Nowoczesne ładowarki dostarczą Delta Energy Systems oraz Efacec. Wyboru dostawców dokonano w drodze przetargu. Spośród 5 oferentów to właśnie ładowarki Delta oraz Efacec spełniły wszystkie wysokie wymagania postawione przez Greenway.

W przypadku ładowarek Delta, dostępne będą wwa punkty ładowania DC – docelowo o mocy łącznie do 150 kW DC. Możliwe będzie ładowanie w standardzie CCS do 100 kW DC oraz  CHAdeMo do 62,5 kW DC. Dodatkowo na stacji będą dostępne dwa punkty ładowania AC – docelowo łącznie do 65 kW AC. W tym przypadku dostępne będą wtyczka typu 2 43 kW, a także gniazdo typu 2 22 kW.

Natomiast w przypadku ładowarek Efacec możliwe będzie szybkie ładowanie dowolnego kompatybilnego pojazdu (CHAdeMO, CCS i AC Type-2). Ładowanie do 80 proc. pojemności baterii ma trwać krócej niż 30 minut. Na stacji możliwe ma być równoczesne ładowanie prądem stałym  i zmiennym.

Greenway Infrastructure Poland informuje, że oprócz typowych kryteriów przetargowych, takich jak cena, termin dostawy, możliwość zintegrowania z dowolnym systemem operacyjnym, sprzęt poddano także specjalnym próbom. M.in. sprawdzono, jak urządzenie radzi sobie z ekstremalnymi temperaturami (-25 do +45 st. C). – Ważna była też intuicyjność i łatwość obsługi dla końcowych użytkowników, oraz rozwiązania zapewniające komfort użytkowania. Przykładowo, specjalnie przygotowany interfejs wraz z ekranem dotykowym bardzo łatwo będzie można obsługiwać bez zdejmowania rękawiczek – informuje Greenway.

Instalacje ładowarek zaczęły się w połowie września, a pierwszych 14 punktów zostanie oddanych do użytku w największych miastach Polski już w  październiku. Do końca tego roku powstanie ich jeszcze kilkadziesiąt.

Jak informuje Greenway Infrastructure Poland, wybrane punkty ładowania będą mogły obsługiwać aż 4 pojazdy jednocześnie. Przy wykorzystaniu ładowarek Delta będzie możliwe ładowanie dwóch pojazdów jednocześnie prądem stałym (czyli z mocą ok. 50 kW). – To duże udogodnienie dla kierowców, gdyż ułatwi sprawne ładowanie pojazdu bez nadmiernego oczekiwania w kolejce. Tego typu ładowarki instalowane będą w miejscach o większym zapotrzebowaniu na usługę ładowania, gdzie można spodziewać się większego obłożenia. Ładowarki Efacec oferują pojedyncze ładowanie prądem stałym i instalowane będą w miejscach o mniejszym zapotrzebowaniu na szybkie ładowanie – informuje Greenway.

Ładowanie szybkimi ładowarkami ma zajmować od 20 do 40 minut, dlatego punkty będą najczęściej zlokalizowanie przy centrach handlowych oraz głównych drogach. Ma to zapewnić komfort kierowców – z jednej strony tego typu lokalizacje zapewnią wygodny sposób spędzenia czasu ładowania, z drugiej rozmieszczenie stacji umożliwi właścicielom pojazdów elektrycznych przejechanie długich dystansów, zapewniając możliwość doładowania na trasie.

Szybkie ładowarki Greenway zostaną uruchomione w przyszłym miesiącu przy centrach handlowych i biznesowych w Warszawie, Gdańsku, Toruniu, Tarnowie, Rzeszowie, Łomiankach, Sieradzu, Łomży, Łodzi, Legnicy, Bielsku-Białej, Młynach, a także w Łagowie k. Zgorzelca.

Sieć jest realizowana przy wsparciu unijnym w ramach instrumentu Łącząc Europę. Dofinansowanie projektu to kwota ponad 3 milionów euro. 

Do połowy 2020 roku chcemy uruchomić niemal 200 stacji ładowania. To ogromne przedsięwzięcie logistyczne, wiemy też, z jaką niecierpliwością użytkownicy pojazdów elektrycznych czekają na naszą sieć. Dlatego postawiliśmy na dwie sprawdzone firmy z branży energetycznej. Dwóch dostawców działających równolegle zdecydowanie przyspieszy proces uruchamiania nowych stacji szybkiego ładowania. Cieszymy się również z tego, że wybrane ładowarki są zaawansowane technologicznie i produkowane na terenie Unii Europejskiej. Daje to nam gwarancję najwyższej jakości urządzeń, co za tym idzie, komfortu naszych użytkowników – mówi Rafał Czyżewski, prezes Greenway Infrastructure Poland.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Mpepe |
W Tarnowie pierwsza ładowarka

Giełda OZE

Projekty PV do 1 MW

Sprzedam 2 projekty PV do 1 MW każdy z warunkami przyłączeniowymi. Projekty budowlane w trakcie real czytaj dalej...

Praca dla ekipy monterskiej w Holandii

Witam, Poszukujemy ekipy monterskiej/firmy do pracy przy instalacjach PV na terenie Holandii. czytaj dalej...

Poszukuje 1x generator V902MW do demontazu oraz lopaty do V 39

Poszukuje pilnie lopat do turbiny Vestas V39 ,Gamesa G58 oraz uzywanej turbiny V 90 2MW do demontazu czytaj dalej...

Okazja sprzedam projekt farmy wiatrowej 9MW z wszystkimi pozwoleniami i wykonanym wyprowadzeniem mocy w stacji GPZ

Witam mam do sprzedania spółkę celową z projektem farmy wiatrowej 9MW - 3 Vestasy V112_3MW na wieża czytaj dalej...