Chiny chcą zakazać sprzedaży aut spalinowych

Chiny chcą zakazać sprzedaży aut spalinowych
Fot. Ernie, flickr cc
REKLAMA

Chiński rząd rozważa wprowadzenie zakazu produkcji i sprzedaży aut z napędem spalinowym. Podobne deklaracje złożyło już kilka krajów. Jednak to decyzja Pekinu może zmienić historię motoryzacji, przyspieszając jej elektryfikację. 

Chiny to największy rynek motoryzacyjny i największy na świecie konsument ropy. W ubiegłym roku wyprodukowano tam 28 mln samochodów, co stanowi ok. 1/3 globalnej produkcji.

Wprowadzenie zakazu sprzedaży aut spalinowych w Chinach wpłynęłoby na losy wszystkich największych producentów aut i przyspieszyłoby elektryczną rewolucję w motoryzacji.

Przedstawiciele rządu Chin poinformowali, że obecnie prowadzą analizy tego, jak taka decyzja wpłynie na chińską gospodarkę, jednak nie podjęli jeszcze decyzji co do daty wprowadzenia zakazu.

Pierwszym koncernem motoryzacyjnym, który zdecydował o wprowadzaniu na rynek, począwszy od roku 2019, wyłącznie nowych modeli napędzanych całkowicie lub częściowo, w układach hybrydowych, energią elektryczną, jest Volvo – należące do wywodzącego się z Chin koncernu Geely. Cel chińskiej firmy to sprzedaż miliona samochodów elektrycznych w roku 2025.

Do tego czasu udział aut hybrydowych i napędzanych wyłącznie energią elektryczną ma wzrosnąć w Chinach przynajmniej do około 20 proc.

Jak informuje BBC, propozycje Pekinu to wprowadzenie obowiązku sprzedaży przynajmniej 8 proc. aut elektrycznych lub hybryd typu plug-in już w przyszłym roku, a następnie zwiększenie tego obowiązku do 12 proc. do roku 2020.

Ostatnio decyzję o wprowadzaniu na rynek, począwszy od roku 2020, wyłącznie modeli napędzanych w całości lub częściowo energią elektryczną podjął Jaguar.

Zakazać sprzedaży aut z napędem spalinowymi mają m.in. Holandia i Norwegia (od roku 2025), Niemcy i Indie (od 2030 r.), Szkocja (od 2032 r.), a także Wielka Brytania i Francja (od 2040 r.). 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (7)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Prawda |
Brawo! Auta EV to przyszłość. Spalinowe odejdą w zapomnienie jak budki telefoniczne, tv kineskopowe i parowozy :)
TT |
Świetna wiadomość. Oczywiście Polska będzie na końcu.
oo |
Do redakcji: poprawcie: "Pierwszym koncernem motoryzacyjnym, który zdecydował o wprowadzaniu na rynek, począwszy od roku 2019, nowych modeli napędzanych wyłącznie silnikami spalinowymi, jest Volvo" chyba w tym zdaniu coś się nie powiodło ;)
Prawda_Ekranu |
@Prawda, budka telefoniczna z Misia nigdy nie pójdzie w zapomnienie :)
abc |
Żeby to miało sens to trzeba prąd do takiego auta wyprodukować w OZE albo w elektrowni jądrowej.
oo |
@abc no w Chinach właśnie ma to sens, bo oni jednocześnie inwestują w OZE (1/3 światowych instalacji) i chcą ograniczyć import paliwa. Ich polityka już odniosła efekt w postaci ograniczenia importu węgla.
MojaPV |
zużycie i wydobycie węgla w Chinach w I półroczu 2017 wzrosło o 5%. EV nie ma racji bytu bez zwiększania zapotrzebowania na enerrgię elektryczną. Wiedzą co robią.

Giełda OZE

Pompa ciepła All in one 3-12,4 kW

Najciekawsza z naszej oferty pompa ciepła ,z racji na rozwiązanie techniczne Cena netto /sztuka 9 czytaj dalej...

Analiza opłacalności farm PV – 385 za 1 MWh w aukcji jesień 2018 – czy to się opłaca ?

Czy Wiesz jaki wpływ na opłacalność farmy fotowoltaicznej ma limit pomocy publicznej, czy cena 385 z czytaj dalej...

1 MW na gotowo od 650.000,00 € / 2.790.000,00 PLN

Z nasza firma budowa instalacji PV o mocy od 1MW kosztuje 650.000,00 €. Zapraszamy do wspolpracy : czytaj dalej...

SZUKAM EKIP do montażu KOLEKTORÓW SŁONECZNYCH

Zlecę montaż instalacji solarnych na budynkach mieszkalnych na terenie powiatu Myszków, woj, Śląskie czytaj dalej...