Chiny chcą zakazać sprzedaży aut spalinowych

Chiny chcą zakazać sprzedaży aut spalinowych
Fot. Ernie, flickr cc
REKLAMA

Chiński rząd rozważa wprowadzenie zakazu produkcji i sprzedaży aut z napędem spalinowym. Podobne deklaracje złożyło już kilka krajów. Jednak to decyzja Pekinu może zmienić historię motoryzacji, przyspieszając jej elektryfikację. 

Chiny to największy rynek motoryzacyjny i największy na świecie konsument ropy. W ubiegłym roku wyprodukowano tam 28 mln samochodów, co stanowi ok. 1/3 globalnej produkcji.

Wprowadzenie zakazu sprzedaży aut spalinowych w Chinach wpłynęłoby na losy wszystkich największych producentów aut i przyspieszyłoby elektryczną rewolucję w motoryzacji.

Przedstawiciele rządu Chin poinformowali, że obecnie prowadzą analizy tego, jak taka decyzja wpłynie na chińską gospodarkę, jednak nie podjęli jeszcze decyzji co do daty wprowadzenia zakazu.

Pierwszym koncernem motoryzacyjnym, który zdecydował o wprowadzaniu na rynek, począwszy od roku 2019, wyłącznie nowych modeli napędzanych całkowicie lub częściowo, w układach hybrydowych, energią elektryczną, jest Volvo – należące do wywodzącego się z Chin koncernu Geely. Cel chińskiej firmy to sprzedaż miliona samochodów elektrycznych w roku 2025.

Do tego czasu udział aut hybrydowych i napędzanych wyłącznie energią elektryczną ma wzrosnąć w Chinach przynajmniej do około 20 proc.

Jak informuje BBC, propozycje Pekinu to wprowadzenie obowiązku sprzedaży przynajmniej 8 proc. aut elektrycznych lub hybryd typu plug-in już w przyszłym roku, a następnie zwiększenie tego obowiązku do 12 proc. do roku 2020.

Ostatnio decyzję o wprowadzaniu na rynek, począwszy od roku 2020, wyłącznie modeli napędzanych w całości lub częściowo energią elektryczną podjął Jaguar.

Zakazać sprzedaży aut z napędem spalinowymi mają m.in. Holandia i Norwegia (od roku 2025), Niemcy i Indie (od 2030 r.), Szkocja (od 2032 r.), a także Wielka Brytania i Francja (od 2040 r.). 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (7)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Prawda |
Brawo! Auta EV to przyszłość. Spalinowe odejdą w zapomnienie jak budki telefoniczne, tv kineskopowe i parowozy :)
TT |
Świetna wiadomość. Oczywiście Polska będzie na końcu.
oo |
Do redakcji: poprawcie: "Pierwszym koncernem motoryzacyjnym, który zdecydował o wprowadzaniu na rynek, począwszy od roku 2019, nowych modeli napędzanych wyłącznie silnikami spalinowymi, jest Volvo" chyba w tym zdaniu coś się nie powiodło ;)
Prawda_Ekranu |
@Prawda, budka telefoniczna z Misia nigdy nie pójdzie w zapomnienie :)
abc |
Żeby to miało sens to trzeba prąd do takiego auta wyprodukować w OZE albo w elektrowni jądrowej.
oo |
@abc no w Chinach właśnie ma to sens, bo oni jednocześnie inwestują w OZE (1/3 światowych instalacji) i chcą ograniczyć import paliwa. Ich polityka już odniosła efekt w postaci ograniczenia importu węgla.
MojaPV |
zużycie i wydobycie węgla w Chinach w I półroczu 2017 wzrosło o 5%. EV nie ma racji bytu bez zwiększania zapotrzebowania na enerrgię elektryczną. Wiedzą co robią.

Giełda OZE

Kupię projekty PV na terenie całej Polski

Kupię projekty PV na terenie całej Polski na każdym etapie realizacji. Proszę o przesyłanie dokument czytaj dalej...

Wydzierżawię grunty pod fotowoltaikę

Poszukuję do wydzierżawienia gruntów pod instalację fotowoltaiczne na terenie całego kraju. Mile wid czytaj dalej...

kupię PV z aukcjami

Jestem zainteresowany kupnem projektów PV z wygranymi aukcjami. Radosław Włodarczyk czytaj dalej...

Oferuję zespół monterów pv

Oferuję zespół 8 doświadczonych monterów instalacji pv. Instalatorzy posiadają doświadczenie przy p czytaj dalej...