Szkocja zakaże sprzedaży aut spalinowych

Szkocja zakaże sprzedaży aut spalinowych
Elektryczne BMW i3 szkockiej policji. Fot. Steven Straiton, flickr cc
REKLAMA

Szkocja chce zakazać sprzedaży aut z napędem spalinowym do roku 2032. Kilkanaście lat później takie auta mają zniknąć ze szkockich dróg. W tym czasie auta elektryczne w Szkocji mogą być ładowane energią pochodzącą w większości ze źródeł odnawialnych.

Wcześniej decyzję o wycofaniu ze sprzedaży samochodów z tradycyjnymi silnikami ogłosił rząd Wielkiej Brytanii. Londyn zapowiedział niedawno, że wprowadzi od 2040 roku zakaz sprzedaży samochodów spalinowych. Teraz Szkoci poinformowali o podobnym zamiarze, który chcą jednak wdrożyć 8 lat szybciej.

Jednocześnie szkocka premier Nicola Sturgeon  zapowiedziała intensywną rozbudowę infrastruktury ładowania samochodów elektrycznych. Punkty ładowania miałyby stanąć m.in. przy autostradzie A9, która stałaby się pierwszą w Szkocji trasą w pełni dostosowaną do ery elektrycznej motoryzacji.

Zeroemisyjne strefy ruchu mają powstać w czterech największych szkockich miastach już w roku 2020.

Jesse Norman, szkocki minister transportu, stwierdził, że auta z napędem spalinowym mają zniknąć ze szkockich dróg około roku 2050.

Do tego czasu energia, którą będą ładowane samochody elektryczne w Szkocji, może pochodzić w dużej mierze z odnawialnych źródeł energii.

Na początku br. szkocki rząd opublikował założenia nowej strategii energetycznej, zgodnie z którą źródła odnawialne w 2030 roku mają pokrywać 50 proc. zapotrzebowania Szkocji na energię elektryczną, cieplną i w transporcie.

Szkockie władze wyznaczyły ponadto cel 66-procentowej redukcji emisji gazów cieplarnianych do roku 2032.

W Szkocji źródła odnawialne w 2015 r. pokryły 59,4 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną wobec 49,7 proc. w roku wcześniejszym, a także wobec 29,7 proc. w roku 2012.

W ubiegłym tygodniu szkockie władze wyznaczyły ponadto cel 66-procentowej redukcji emisji gazów cieplarnianych do roku 2032.

W lipcu br. plan wycofania ze sprzedaży samochodów spalinowych do roku 2040 ogłosił rząd Wielkiej Brytanii. W tym samym czasie podobną decyzję podjął francuski prezydent Emanuel Macron.

Podobną deklarację złożyły Holandia i Norwegia – do 2025 r., a Niemcy i Indie mają wycofać ze sprzedaży auta spalinowe do roku 2030. 

Pierwsze miasta – m.in. stolice Grecji, Hiszpanii czy Meksuku – przyjęły regulacje, które mają skutkować wycofaniem z ruchu aut z rurami wydechowymi.

Stolica Wielkiej Brytanii ma utworzyć strefy zeroemisyjnego transportu do roku 2025, w roku 2033 po Londynie mają jeździć wyłącznie taksówki nieemitujące spalin, a od roku 2037 zeroemisyjne mają być również wszystkie londyńskie autobusy.  

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
kolo |
Europa zaczyna sie wyraznie polaryzowac. Centralna czesc i wschodnia - wegiel, ropa, gaz - paliwa kopalne. Europa zachodnia - wszystko na prad, energia odnawialna. Jak by dwa swiaty.

Giełda OZE

elektrownia wiatrowa 1MW - projekt wraz z turbiną

Sprzedam projekt elektrowni wiatrowej wraz z generatorem - opcja pod klucz. Lokalizacja: woj. lubel czytaj dalej...

Micon NM 60 woj. Lubelskie. Projekt. Sprzedam

Sprzedam projekt pod Micona NM 60 wieża ok 76m. woj. Lubelskie. pow. Lublin. Proszę o kontakt tel. B czytaj dalej...

poszukuje dochodowych rentownych projektów

Poszukuje dochodowego rentownej inwestycji oraz finansowania wiatrak, farmy słoneczne czytaj dalej...

Szafa bateryjna

Witam, poszukuję otwartych szaf/rack bateryjnych dla baterii Pylontech. Więcej informacji mailowo l czytaj dalej...