W Trójmieście pojawi się carsharing elektryków

W Trójmieście pojawi się carsharing elektryków
Fot. Energa
REKLAMA

Wczoraj został podpisany list intencyjny, który oficjalnie otwiera drogę spółce Panek CarSharing do uruchomienia usługi carsharingu w Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Redzie, Rumii i Wejherowie. Samochody pojawią się tam już w styczniu 2018 roku. Docelowo flota ma się składać z samochodów elektrycznych. Swoje rozwiązania w tym zakresie testuje w Trójmieście również koncern energetyczny Energa.

Warunkiem uruchomienia carsharingu w Trójmieście jest posiadanie floty pojazdów niskoemisyjnych, np. hybryd, które z czasem zastąpione zostaną flotą samochodów elektrycznych. Jak czytamy w liście intencyjnym podpisanym z pomorskimi samorządami, zastąpienie samochodów niskoemisyjnych samochodami na prąd ma nastąpić w momencie zapewnienia infrastruktury, czyli przede wszystkim stacji ładowania, co miasta wstępnie oszacowały na rok 2020.

Samorządy Gdańska, Gdyni, Sopotu, Rumii i Wejherowa zadeklarowały wsparcie inicjatywy carsharingu, które może polegać na ustanowieniu preferencyjnych stawek za parkowanie. Dodatkowo Trójmiasto może udostępnić specjalne miejsca dla samochodów na ich wyłączny użytek w strefie miejskiej i poza nią. Decyzja o udzielonym wparciu zostanie określona przez każdy z samorządów indywidualnie, „w zależności od przyjętych strategii rozwoju, funkcjonujących rozwiązań w obszarze transportu i organizacji ruchu.”

Panek CarSharing zadeklarował, że samochody w Trójmieście pojawią się już w styczniu 2018 roku. Sposób wypożyczenia i warunki będą takie same jak w uruchomionym już carsharingu w Warszawie.

Obecnie szacuje się, że jednym samochodem w ramach usługi carsharingu podróżuje kilka do nawet kilkunastu osób dziennie. Spółka Panek CarSharing ocenia, że realnie można przyjąć, że jest to od 4 do 10 osób, które pokonują średnio 15 km podczas jednej podróży. 

Ceny wypożyczenia samochodu w Panek CarSharing wynoszą 0,5 zł za km i 0,5 zł za minutę jazdy, a także 120 zł za dobę. Opłata jest naliczana, jeśli użytkownik przekroczy 4 godziny wynajmu, a także 0,10 zł za minutę postoju samochodu.

Carsharing elektrycznych aut uruchomił w Trójmieście kilka miesięcy temu koncern energetyczny Energa. Ta usługa jest obecnie dostępna dla firm będących rezydentami kompleksu biurowego Olivia Business Centre. Do końca tego roku powstaną jeszcze dwa kolejne punkty obsługi, a do końca 2018 będzie ich w sumie pięć.

Za godzinę jazdy Volkswagenem e-UP pomiędzy godz. 8 a 16 klienci Energi korzystający z usługi carsharingu mają płacić 27 zł. Wypożyczenie takiego auta na resztę doby (16 godzin) kosztować będzie 96 zł, a wynajem auta na weekend to koszt 192 zł. Elektryczny Renault Zoe będzie kosztuje odpowiednio 30 zł za godzinę, 108 zł za 16 godzin popołudnia i nocy oraz 208 zł za weekend. Natomiast auta klasy C Premium, czyli VW e-Golf i Nissan Leaf to koszt odpowiednio 35 / 128 / 256 zł. 

Wypożyczający nie będą obciążani żadnymi dodatkowymi kosztami, a ładowanie aut w terminalach należących do Energi ma być darmowe. W Trójmieście firma ma obecnie siedem terminali ładowania. Więcej na ten temat w artykule: Energa uruchomiła carsharing aut elektrycznych.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
nie wiem |
co to carsharing?
. |
To jazda po pijaku służbowym rowerem :-) googla nie masz?

Giełda OZE

Kupie projekty elektrowni wiatrowych

Kupię projekty elektrowni wiatrowych z pozwoleniem na budowę dla elektrowni nowych i używanych. czytaj dalej...

Kupie pracujące elektrownie wiatrowe

Kupię pracujące elektrownie wiatrowe nowe i używane czytaj dalej...

Opolskie – pożyczka unijna do 1 mln zł dla inwestorów i instalatorów OZE.

Katana Konsulting zaprasza firmy mikro, małe i średnie do skorzystania z unijnych, więc preferencyjn czytaj dalej...

2 x 1MW Małopolska

2 x 1MW z pozwoleniem na budowę, umowa warunkowa na sprzedaż po wygraniu aukcji. Kolejny 1MW na tej czytaj dalej...