Kraków ma 20 nowych autobusów elektrycznych

Kraków ma 20 nowych autobusów elektrycznych
Fot. MPK Kraków

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne S.A. w Krakowie zaprezentowało 20 nowych autobusów elektrycznych. Ich dostawcą jest polski producent Solaris. Zakupione bezemisyjne pojazdy to 17 sztuk Urbino w wersji 12-metrowej oraz trzy autobusy przegubowe nowej generacji.

Nowe Solaris Urbino 12 electric dla krakowskiego MPK są wyposażone w centralny silnik trakcyjny o mocy 160 kW i baterie o pojemności 160 kWh. Z kolei przegubowe Urbino 18 electric napędzane są silnikiem trakcyjnym o mocy 240 kW, a energia elektryczna gromadzona jest w bateriach o pojemności 200 kWh.

Baterie autobusów mogą być ładowane na dwa sposoby – przez zamontowany na dachu pantograf lub przez złącze typu plug-in podczas przebywania na terenie zajezdni.

REKLAMA

Kraków był pierwszym polskim miastem, w którym została uruchomiona linia obsługiwana tylko przez autobusy elektryczne. Dokładnie 29 kwietnia 2014 roku na linii nr 154 z Dworca Głównego Zachód do Prądnika Białego pasażerowie mogli po raz pierwszy udać się w podróż miejskim autobusem elektrycznym. Dzięki najnowszej dostawie 20 autobusów elektrycznych, bezemisyjne Solarisy będą kursować już nie tylko na linii nr 154, ale także na liniach nr 304, 124 oraz 169.

Dzisiejsza dostawa 20 niskopodłogowych autobusów elektrycznych zamyka realizację pierwszej umowy, podpisanej w kwietniu 2016 roku w ramach projektu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, na dostawę „107 nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska autobusów miejskich”. Od czerwca 2016 roku na ulice Krakowa wyjechało już prawie 200 nowych autobusów, w tym autobusy elektryczne i hybrydowe. Obecnie Kraków posiada największą liczbę autobusów napędzanych energią elektryczną w Polsce, a w Europie zajmujemy pod tym względem 5. miejsce. To jednak nie koniec zakupów w najbliższych latach – komentuje Rafał Świerczyński, prezes MPK S.A. w Krakowie.

REKLAMA

W czerwcu br. podpisano porozumienie z NCBiR w sprawie realizacji programu transportu bezemisyjnego. Porozumienie daje MPK S.A. możliwość zakupu 11 autobusów w I etapie projektu, a następnie, po pozytywnych wynikach testów, prawo opcji zakupu do 150 dodatkowych autobusów. Dostawa autobusów elektrycznych z tego projektu będzie realizowana w latach 2019-2021 

Oprócz zakupu floty autobusów elektrycznych, MPK S.A. w Krakowie zainwestowało także w rozbudowę infrastruktury ładującej. Na zajezdni Wola Duchacka wybudowano stację na 28 stanowisk ładowania autobusów elektrycznych typu plug-in, natomiast na terenie zajezdni w Nowej Hucie powstała stacja transformatorowa do ładowania autobusów elektrycznych.

W 2018 roku zostanie oddanych do użytku 5 kolejnych stacji ładowania autobusów przez pantograf – trzy na terenie miasta przy ul. Konopnickiej, Piaszczystej oraz druga stacja przy ulicy Pawiej, a także na terenie zajezdni Wola Duchacka i przy ul. Brożka.

Na koniec ubiegłego roku autobusy elektryczne stanowiły zaledwie 0,3 proc. wszystkich autobusów obsługujących komunikację zbiorową w Polsce. W sumie było ich 31 w 5 polskich miastach – Warszawie, Krakowie, Inowrocławiu, Jaworznie oraz Lublinie. Już w tym roku liczba autobusów elektrycznych w polskich miastach powinna istotnie wzrosnąć, głównie dzięki zakupom dofinansowanym ze środków unijnych z regionalnych programów operacyjnych 2014-2020.

red. gramwzielone.pl