Tesla planuje obligacje na 1,5 mld dol.

Tesla planuje obligacje na 1,5 mld dol.
Fot. Gramwzielone.pl (C)
REKLAMA

Amerykański koncern poinformował, że wypuści obligacje o wartości 1,5 mld dolarów. Zebrane w ten sposób środki mają zabezpieczyć kondycję finansową firmy zanim rentowność zapewni jej masowa produkcja Modelu 3.

Niedawno Tesla rozpoczęła produkcję Modelu 3 – jednak na razie tylko w ograniczonym zakresie. Najbliższe miesiące mają być okresem szybkiej rozbudowy linii produkcyjnych, aby możliwe było zrealizowanie rezerwacji, których liczba przekracza już pół miliona.

W sierpniu Tesla ma wyprodukować 100 Modeli 3, w kolejnym miesiącu 1,5 tys., a już w ostatnim miesiącu tego roku 20 tysięcy. Jeśli Tesli uda się wdrożyć ambitny plan, wówczas w przyszłym roku wyprodukuje więcej samochodów elektrycznych niż wyprodukowano na świecie w całym 2016 r. W ostatnich tygodniach 2017 r. Tesla chce produkować 5 tys. samochodów tygodniowo.

Otrzymane z emisji obligacji środki mają zabezpieczyć finansową kondycję Tesli w okresie wdrażania do produkcji Modelu 3. Oprócz rozbudowy linii produkcyjnych swojego nowego auta, która musi być realizowana w rekordowym tempie, aby sprostać zamówieniom klientów i oczekiwaniom inwestorów, Tesla kończy swoją wielką inwestycję w Gigafactory, czyli największą na świecie fabrykę baterii do aut elektrycznych i stacjonarnych magazynów energii. Elon Musk chce w niej docelowo produkować baterie o pojemności aż 35 GWh w skali roku.

Tesla, która nadal pozostaje w fazie intensywnych inwestycji, póki co przynosi straty. Jej przychody w II kwartale 2017 r. wyniosły 2,78 mld dolarów wobec 2,69 mld dolarów w I kwartale 2017 r. i 1,27 mld dol. w IV kwartale 2016 r. W II kwartale br. Tesla odnotowała stratę netto w wysokości 336,3 mln dolarów wobec straty 330,2 mln dolarów we wcześniejszym kwartale oraz 293,1 mln dolarów w ostatnim kwartale 2016 r.

Mimo to, jej wartość na amerykańskiej giełdzie wzrosła tylko w tym roku o niemal 70 proc., do poziomu ok. 60 mld dolarów, wyprzedając w tym zakresie amerykańskie potęgi General Motors czy Forda.

Tym razem Tesla wypuści obligacje tzw. śmieciowe. Planowany termin ich wykupu to 2025 r. Wcześniej, w marcu br., amerykańska firma wyemitowała obligacje zamienne o wartości 1,4 mld dolarów.

Poziom gotówki, którą na koniec lipca dysponowała Tesla, wynosił ok. 3 mld dolarów wobec ok. 4 mld dol. na koniec marca br. Firma informowała, że w drugiej połowie br. będzie potrzebować około 2 mld dolarów na uruchomienie linii produkcyjnych Modelu 3 we Freemont w Kalifornii oraz na rozbudowę Gigafactory powstającej w Nevadzie.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (8)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
ElektrowniaPV |
słaba dynamika przychodów, blisko 1 mld $ straty tylko za ostatnie 9 m-cy i kolejna emisja obligacji. Tym razem już nie akcji, nawet nie obligacji zamiennych ale zwykłych (śmieciowych bez ratingu). Balon ładnie pęcznieje. Skoro takie są wyniki teraz to ciekaw jestem wyników po skasowaniu subsydiów dla EV.
TTTT |
Jedyna szansa że tesla model 3 rzeczywiście będzie schodzić z taśm w sensownych ilosciach. Bez tego mogą niestety nie znaleźć chętnych na obligacje i cała akcja się załamie. Oby nie ... bo to cofnie rynek o kilka lat do tyłu.... ............................. " W sierpniu Tesla ma wyprodukować 100 Modeli 3, w kolejnym miesiącu 1,5 tys"
TTTT |
http://gramwzielone.pl/auto-ekologiczne/27663/tesla-rozpoczela-dostawy-modelu-3
Schetyna vel żulik |
Obligacje NIEZABEZPIECZONE !!! 70 tysięcy już zrezygnowało z modelu 3, ale co to jest 70 mln $ wobec milardów strat, potem się wystrzeli tych frajerów na Marsa w jedną stronę, na wszelki wypadek ich mózgi podłączając do komputerów, bo i takie pomysły ma Musk w zanadrzu. My z Donaldem nie takie numery robili.
ElektrowniaPV |
agencja ratingowya. S&P ocenia wiarygodność kredytową Tesli na B- - . Dla porównania, wśród państw na taki rating zasłużyła Białoruś, Burkina Faso, Kongo czy Grecja.
SPS |
Co Wy macie z tym "Freemont"? To miasto to Fremont!
SPS |
Rozczula mnie troska niektórych tutaj forumowiczów o firmę z drugiego końca świata. Próbuję też zrozumieć fenomen tej ekscytacji i podniecenia pod każdym artykułem o tej firmie - jak dotąd ni chu... chu... nie mogę tego pojąć ;o).
TTTT |
Fenomen tej firmy to dosyc fajne auto - rewolucyjne (!) co by nie powiedzieć. Problemem jest sposób finansowania tego przedsięwziecia. Jak wystartuja z produkcja o model się sprawdzi - to bedzie sukces. Jak beda problemu to znikna pieniądze i firma. A wtedy pozostałe firmy motoryzacjne ostro zyskają :( i technologicznie wstrzymaja projekty na kilka lat.

Giełda OZE

Poszukuję Inwestora 2MW PV i 2MW Biogazownia

Inwestycja zlokalizowna w okolicach Zielonej Gory, posiadamy 3 lokalizacje pod biogazownie łącznie m czytaj dalej...

Sprzedam 600 kW PV na dachu

Sprzedam spółkę celową. 600 kW PV na dachu z przyznaną dotacją i wygraną aukcją. czytaj dalej...

Biogazownię rolniczą

Sprzedam biogazownię rolniczą o mocy 0,8 MWh czytaj dalej...

Sprzedam projekt PV 0,99 MW

Chcielibyśmy zaproponować Państwu sprzedaż projektu elektrowni fotowoltaicznej o mocy 0,99 MW. Proje czytaj dalej...