Wrocław kupi autobusy elektryczne. Docelowo 50

Wrocław kupi autobusy elektryczne. Docelowo 50
Fot. MPK Wrocław
REKLAMA

Wrocławskie Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji zapowiedziało zakup 7 autobusów elektrycznych. Jeśli się sprawdzą, miejski przewoźnik z Wrocławia ma zakupić kolejne 43 autobusy na baterie. 

Wrocławski magistrat zaangażował się w rządowy program rozwoju elektrycznego transportu miejskiego. Celem programu realizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju jest wdrożenie innowacyjnych rozwiązań dotyczących elektromobilności w ramach partnerstwa innowacyjnego.

W ramach współpracy z NCBiR Wrocław ma zakupić siedem autobusów elektrycznych, tworząc dla nich trasę projektowaną od podstaw, z uwzględnieniem punktów ładowania.

Jeśli pierwsze autobusy elektryczne, które mają pojawić się we Wrocławiu w 2019 r., sprawdzą się, wrocławskie MPK zakupi kolejne 43 pojazdy tego typu.

Jak ocenia wrocławskie Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji, wdrożenie elektrycznego transportu miejskiego wiąże się z szeregiem barier. – Elektryczne autobusy są mniej więcej dwukrotnie droższe od autobusów z ekologiczną normą spalania Euro 6, wymagają budowy dodatkowej infrastruktury ładowania, zasilenia tej infrastruktury, no i nie znamy faktycznych kosztów ich eksploatacji – zaznacza w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” Jolanta Szczepańska, prezes MPK we Wrocławiu.

We wdrażanym przez rząd "Planie Rozwoju Elektromobilności" zostały określone cele rozwoju elektrycznej motoryzacji. Chodzi o upowszechnienie infrastruktury ładowania i pojazdów elektrycznych na polskich drogach, rozwój krajowego przemysłu elektromobilności oraz stabilizację sieci elektroenergetycznej poprzez integrację pojazdów z siecią.

Elementem rządowego planu jest wsparcie polskich miast w elektryfikacji transportu miejskiego, realizowane za pośrednictwem NCBiR. Szacuje się, że transakcje zrealizowane w ramach programu "Bezemisyjny transport publiczny" osiągną nawet 1 mld zł, a do 50 samorządów może trafić nawet tysiąc autobusów elektrycznych.

NCBiR informuje ponadto o planach uruchomienia programu dedykowanego stworzeniu infrastruktury do ładowania pojazdów bezemisyjnych. Jednym z jego komponentów ma być opracowane dla poszczególnych miast analiz w zakresie optymalizacji kosztów budowy i eksploatacji infrastruktury.

Na koniec ubiegłego roku autobusy elektryczne stanowiły zaledwie 0,3 proc. wszystkich autobusów obsługujących komunikację zbiorową w Polsce. W sumie było ich 31 w 5 polskich miastach – Warszawie, Krakowie, Inowrocławiu, Jaworznie oraz Lublinie. Już w tym roku liczba autobusów elektrycznych w polskich miastach powinna istotnie wzrosnąć, głównie dzięki zakupom dofinansowanym ze środków unijnych z regionalnych programów operacyjnych 2014-2020.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
TTTT |
Wolałbym aby kupili 2x więcej Euro6 lub na lpg. Cenowo wyjdzie na to samo. Sumarycznie emisja bardziej spadnie bo więcej najgorszych autobusów wypadnie i komfort dla pasażerów się zwiększy.
witold50 |
A ja wolał bym założyć trakcję i kupić trolejbusy z małą baterią np. na 1 km.
TTTT |
Widziałeś trakcję np. w trójmieście. Obrzydlistwo. Nie warte to zachodu. To było dobre kilkanaście lat temu jak spalin było naprawdę sporo. Za kilka lat baterie stanieją i wtedy elektryki beda kkrólować. Po co zasmiecać widoki miasta trakcją.

Giełda OZE

Panele 280W poly cena 0,35 eur/w

Sprzedamy 2 kontenery paneli 280W POLY PERC Panele nie zostały odebrane przez zamawiającego. pon czytaj dalej...

Analiza opłacalności farm PV - 408 zł za 1 MWh w aukcji – czy to się opłaca ?

Czy Wiesz jaki wpływ na opłacalność farmy fotowoltaicznej ma limit pomocy publicznej, czy cena 408 z czytaj dalej...

Sprzedamgrunt lub go wydzierżawię pod fotowoltaikę 40 HA Wielkopolska

Na sprzedaż lub pod dzierżawę proponuję grunt rolny, niezacieniony pod dużą farmę fotowoltaiczną – czytaj dalej...

Sprzedam projekt PV 1MW, lubuskie

Sprzedam bezpośrednio projekt PV o mocy 1 MW z prawomocnym PnB. Projekt posiada ważną umowę przyłącz czytaj dalej...