Tesla znowu z dużą stratą

Tesla znowu z dużą stratą
Elon Musk. Fot. NVIDIA Corporation, flickr cc
REKLAMA

W II kwartale 2017 r. Tesla po raz kolejny odnotowała wyższą stratę. Amerykańska firma potwierdziła jednocześnie w ostatnich tygodniach, że może zrealizować wyznaczony harmonogram wprowadzenia na rynek Modelu 3, którego sprzedaż ma diametralnie poprawić kondycję finansową firmy Elona Muska.

Przychody Tesli w II kwartale 2017 r. wyniosły 2,78 mld dolarów wobec 2,69 mld dolarów w I kwartale 2017 r. i 1,27 mld dol. w IV kwartale 2016 r.

W tym przychody w dziale motoryzacyjnym wyniosły 2 mld dolarów, wobec niemal identycznego wyniku w I kwartale br. Oddział energetyczny, odpowiedzialny m.in. za rozwój biznesu fotowoltaicznego i magazynów energii, wypracował przychody rzędu 286,7 mln dolarów wobec 213,9 mln dolarów w I kwartale.

W II kwartale br. Tesla odnotowała stratę netto w wysokości 336,3 mln dolarów wobec straty 330,2 mln dolarów we wcześniejszym kwartale oraz 293,1 mln dolarów w ostatnim kwartale 2016 r.

Elon Musk zapowiada, że dzięki właśnie rozpoczętej produkcji nowego Modelu 3, już w przyszłym roku Tesla będzie produkować rocznie 500 tys. aut. Do tego czasu musi jednak pokonać bariery, które dały o osobie znać w poprzednim kwartale.

Elon Musk przyjął, że już w przyszłym roku Tesla wyprodukuje w sumie 500 tys. elektryków. Tymczasem w ubiegłym roku wyprodukowała 84 tys. Skok ma zapewnić szybkie wdrożenie do masowej produkcji właśnie Modelu 3.

W sierpniu Tesla ma wyprodukować 100 Modeli 3, w kolejnym miesiącu 1,5 tys., a już w ostatnim miesiącu tego roku 20 tysięcy. Jeśli Tesli uda się wdrożyć ambitny plan, wówczas w przyszłym roku wyprodukuje więcej samochodów elektrycznych niż wyprodukowano na świecie w całym 2016 r. W ostatnich tygodniach 2017 r. Tesla chce produkować 5 tys. samochodów tygodniowo.

Amerykańska firma musi sprostać ogromnemu popytowi na Model 3. Elon Musk informował niedawno o zebraniu ponad pół miliona rezerwacji, a teraz, po premierze nowego auta, Tesla przyjmuje średnio 1,8 tys. rezerwacji dziennie. Pierwsze dostawy dla klientów niebędących pracownikami Tesli mają ruszyć w IV kwartale br.

Póki co Tesli jeszcze daleko od wyznaczonego na przyszły rok celu produkcji 500 tys. aut, co pokazują dane za II kwartał br., w którym amerykańska firma dostarczyła klientom 22 tys. aut, w tym 12 tys. Modeli S i 10 tys. Modeli X. W sumie w I półroczu br. Tesla dostarczyła około 47,1 tys. aut.

W komunikacie na temat ostatnich wyników Tesla zwraca uwagę, że dostawy kolejnych aut w poprzednim kwartale spowolniła niewystarczająca dostępność baterii w zestawach 100 kWh, które powstają na nowych liniach produkcyjnych. – Wyzwania technologiczne rosną wykładniczo wraz z gęstością energii – komentuje amerykańska firma, dodając, że w II kwartale produkcja zestawów baterii była o 40 proc. niższa od zapotrzebowania.

W sumie w II kwartale br. Tesla wyprodukowała 25,7 tys. aut, a w całym I półroczu 51,1 tys.

W wynikach za ostatni kwartał Tesla informuje również o zrealizowanych w tym czasie dostawach magazynów energii o mocy 176 MW i pojemności 97 MWh. Największy wpływ na ten wynik miała realizacja magazynu energii o pojemności 52 MWh na Hawajach. Wynik Tesli w obszarze magazynowania energii znacząco poprawi realizacja zdobytego przed kilkoma tygodniami zamówienia na największy na świecie magazyn energii o mocy 100 MW i pojemności 129 MWh, który powstanie w Południowej Australii.

W zakresie montażu systemów fotowoltaicznych Tesla informuje, że udział sprzedaży w montowanych u swoich klientów systemach PV wzrósł kosztem leasingu do 37 proc. w porównaniu do 6 proc. w analogicznym okresie roku ubiegłego. Ten trend może oznaczać mniejszy popyt, ale za to poprawie powinna ulec rentowność fotowoltaicznego biznesu Tesli.

Na razie na wyniki Tesli nie wpływa jeszcze sprzedaż solarnych dachówek Solar Roof. Obecnie nowe systemy fotowoltaiczne są testowane na dachach domów pracowników Tesli, a produkcja ma ruszyć pod koniec roku. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (21)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
MojaPV |
W zasadzie to o czym tu informować ? Nic nowego. Tesla ma specyficzne rozumienie pojęcia "business as usual" :D
Antypv |
pewnie, zawsze lepiej rozumieć biznes tradycyjnie - dochrapać się stanowiska tuż przed zgonem i doić system jak minister wojny i ten cwaniak od leśnych gospodarstw węglowych.
jj |
Ciekawe, kiedy skończy się cierpliwość inwestorów. Musk jest wizjonerem, taki Tony Stark naszych czasóę, ale za dużo sork za ogon łapie. IMHO za 2 lata Tesli nie będzie.
SPS |
Tesla powinna choć na pewien okres wejść we współpracę z jakimś producentem aut np. Magna. To odblokowałoby możliwości produkcyjne do czasu zwiększenia zdolności samej Tesli.
Maryla |
To oczywista oczywistość, że gdy pada hasło ,,Tesla'' - natychniast podskakują nożyce o imieniu MojaPV. Psy szczekają, ale karawana idzie dalej. Gdybyś wziął 1/100 z Elona - już mielibyśmy krajową fabrykę ogniw- bo bez nich nici z takiego biznesu.....Ty jednak jak obserwuję poznając ,,po czynach'' jeno kąsasz, i kąsasz - ot ratlerek przyczepiony do zapiętka od buta Elona..... Zrób siku grzecznie i wskocz spokojnie na kanapę i daj spokój sąsiadom z tym ujadaniem.
TT |
Widzę tu na forum wizjonerów upadku Tesli, a jedynie Maryla ma słuszną rację. Dziś takie potęgi motoryzacyjne jak GM nie jest w stanie zarobić na marce Opel, to czego wy ujadacze oczekujecie od Elona. Was nawet jego sukces będzie bolał, nie wspominając o jednym takim PV, którego bełkot ma znamiona pewnej choroby. Tesla czy będzie czy nie, nie zmieni to faktu, że wywaliła motoryzację na inny tor, którym Ci świadomi pójdą i to nie koniecznie dla Tesli. Świadomi natomiast już wiedzą, że to kierunek słuszny i wszystko co było przed to dinozaury, ale w Polsce dinozaury ze swymi małymi rozumkami to istny Jurassic Park.
IXI |
W komentarzach tutaj można dostrzec u co niektórych typową polską zawiść i "Modlitwę Polaka" o "dowalenie sąsiadowi", czyli w tym przypadku Tesli.
SPS |
@Maryla: barwnie i celnie... pisz tu więcej ;o).
SPS |
@Maryla: barwnie i celnie... pisz tu więcej ;o).
elektryk |
Czy Tesla wykazała kiedykolwiek w swojej historii zysk kwartalny? ;)
PV |
MojaPV czy ty kiedykolwiek robiłeś jakiś nowy biznes, tworzyłeś coś innowacyjnego? Jak wtedy wyglądał w sprawozdaniach finansowych twój business as usual?
alladyn-solar-batt |
do SPS, PV i TT: mówimy tutaj o skonstruowaniu w Gigafactory zupelnie nowego technologicznie ogniwa z którego zbudowane zostały bloki baterii dla modelu Tesla 3. Dotychczas wykorzysrywano w poprzednich modelach tesli ogniwa Panasonic w standardzie 18650 o maksymalnej granicznej gęstości energii 279,6 Wh/kg, które co nie bez znaczenia były produktem nabywanym od firmy zewnętrznej w odniesieniu do Tesli. Nie mniej z uwagi na skalę zamówień presja cenowa wygenerowane przez Teslę doprowadziła do spadku ceny na ogniwa do poziomu 195USD/kWh a przypomnę, że jeszcze w 2010 roku był to wydatek wysokości 1000 dolarów za kWh. Notabene - Nissan/Renault nadal ,,wycenia'' kWh na ,,starym'' poziomie. Obecnie za podobną aktywność w sferze domowych mag.energii zabiera się Ikea- z podobnie kosmiczną cenąza kWh jak Nissan. Musk zlecił opracowanie własnej technologii produkcji ogniw, zmodyfikowanej głównie pod kątem bezpieczeństwa ich ładowania i eksploatacji. Niezależnie od powyższych priorytetów opracowano nowy standard wymiarowy ogniwa 21700(2170) o nieco wiekszym rozmiarze gabarytowym niż 18650 zmniejszając ilość ogniw do użycia w każdym z 8-miu modułów bateryjnych zastosowanych w Tesla 3 oraz co kluczowe doprowadzając do lepszego ich schłodzenia, przy czym ostatecznie gęstość energii na dziś wzrosła do 322,3 Wh/kg masy baterii. W laboratorium Gigafactory jest już pakiet o gęstości energii 486 Wh/kg masy, który w wirtualnym srodowisku testowym ,,przejechał'' odpowiednik 190 tys. km przy spadku pojemności o zaledwie 9%. Mówimy zatem o niebotycznym przyspieszeniu rozwoju technologii akumulatorów i o nakładach na badania w tym zakresie trzykrotnie przekraczających zsumowane analogiczne wydatki poczynione rzez Panasonic i LG chem razem wziętych...Ma rację Maryla pisząc o psach i karawanie.
alladyn-solar-batt |
p.s.W/g niepotwierdzonyh jeszcze danych koszt produkcji ogniw 21700 w Gigafactory I to dzisiaj około 128, 5 USD/kWh na bazie litu pozyskiwanego z Chile. Dalszy spadek ceny jest możliwy, lecz kluczowe będzie odblokowanie embarga na dostęp do złóżlitu w Boliwii.
ElektrowniaPV |
@Maryla (ewentualnie inni członkowie sekty) Szanowna Pani te kloaczne odniesienia są raczej nie na miejscu. Mam odpowiedzieć Pani w stylu "A teraz idź zrób kupę bo zbyt spięta jestes"? Chyba nie o to chodzi. Proszę zauważyć ze wcale nie odniosłem się do głównego akcjonariusza Tesli. Za to grono wyznawców, łącznie z Panią z miejsca odczytała mój komentarz jako atak na swego guru. Bardzo mi zależy na wzroście akcji Tesli i podbijaniu tego pustego bębna przez wyznawców kultu Boskiego Elona ponieważ dzięki temu mogę drogo sprzedawać na krótko akcje Tesli :) I już kilka razy przyniosło to niezłe rezultaty :).
Maryla |
Równie uprzejmie zwrócę Panu uwagę, że moja i innych reakcja jest wynikiem rażąco zbyt częstego podnoszenia przez Pana (tutaj) ryzyk związanych z finansowaniem biznesu Muska.To byłoby odpowiedniejsze na forach ekonomicznych, czy giełdowych. Poprostu każda wmianka o Musku=pańskiemu wystąpieniu o przynoszonej przez jego firmy od zawsze stracie.......Tutaj, na tym forum kładziemy nacisk na społeczne, technolgiczne, futurystyczne nawet czasem uwarunkowania i trendy, choć oczywiste jest dla nas, że wielki biznes to wielkie ryzyka, czego przykładem jest np. SolarWord .....Celem forum są nowe informacje i dyskusje. Stare, te same, w kółko powtarzane argumentacje, gdy zbyt natrętnie się pojawią -są uciążliwe, a co więcej- sam Pan przyzna- o faktach trudno prowadzić dyskusje. Jest jednak bezdyskusyjnym fakt nadania przez Muska kierunków rozwoju wielu dziedzinom technologii pomimo slusznie podnoszonych ryzyk finansowych.Kilku tuzów przemysłu samohodowego zostało zmuszonych przez Muska do galopu tam , gdzie dotychczas tylko dreptały.
MojaPV |
@Maryla Czytając Pani ostatni komentarz zastanawiam się czy czytała Pani ten tekst ? Toż to jest nic innego jak omówienie wyników finansowych Tesli! Proszę przynajmniej na tytuł spojrzeć: "Tesla znowu z dużą stratą" a w tekście wyniki z odniesieniem do analogicznych danych z poprzednich okresów. Tam nie ma żadnych społecznych czy futurystycznych aspektów. Może to Panią zaskoczy ale Tesla to taka sama spółka jak każda inna, prowadzi rachunkowość, osiaga przychody, ponosi koszty itd. to nie jest instytut naukowy, wspólnota wyznaniowa czy organizacja społeczna tylko SPÓŁKA GIEŁDOWA. Jeśli uważa Pani, że niepotrzebnie sie pisze o takich pierdołach jak jej wyniki finansowe to pretensje może Pani mieć do autora tekstu a nie do mnie, że ten tekst komentuje. Za każdym razem gdy Tesla raportuje straty pojawia się tutaj tekst na ten temat - mamy go broń Boże nie komentować albo jeszzce lepiej nie czytać?
SPS |
@Maryla: zaprawdę powiadam: daremny trud i próżne starania - wielu już tutaj próbowało w tym piszący te słowa - skutek jest zawsze ten sam... tzn. brak jakiegokolwiek skutku ;o).
Egzema |
Trzeba mieć egzemę na mózgu by dawać tytuł ,,Tesla znowu z dużą stratą'' kiedy Tesla i Musk zapowiadali dużą stratę i o stratach mówią do początku 2018 roku otwarcie. Mówią tym twardogłowym, że dopiero produkcja + sprzedaż modelu Tesla 3 oraz osiągnięcie zdolnośi produkcyjnych (na razie są niedostateczne) pakietów akumulatorów w Gigafatory razem wziete- skasują stratę w bieżącej działalności. Nie oznacza to nadal odrobienia strat wcześniej poniesionych. kKomentowanie przez Portal straty, gdy była zapowiedziana świadczy o braku pomyslunku. Komentowanie artykułu w przedmiocie straty w tej sytuacji- to gangrena umysłowa i pieniactwo, bo o ile Portal komentuje dl tanich ,,sensacyjek'' o tyle constans krytykant Tesli ma wyraźny problem innej proweniencji.
ElektrowniaPV |
@Egzema Wbrew temu co piszesz Tesla zapowiadała zyski zarówno w 2015 jak i 2016 itd. http://www.marketwatch.com/story/tesla-predicts-rosy-2016-but-can-elon-musk-be-believed-2016-02-10
EkspertOZE |
@Maryla i Moja PV. Oboje macie rację - choć każdy swoją. Po pierwsze USA to jednak wolny rynek i każdy ma prawo inwestować w TESLE inc na swoje ryzyko i zarobić na tym lub stracić i robi to z własnej woli - (i jak widać akcje z 200 poszły na 350 USD, więc są chętni). TO jest zdrowa podstawa wolnego rynku. Nie tak jak u nas - kiedy dolicza nam się do energii el. opłatę OZE (nie pytając nas o to) i wydaje na współspalanie a ja się z takim OZE nie zgadzam a płacić muszę. Po drugie, nie ma wątpliwości, że biernie obserwujemy właśnie REWOLUCJĘ w motoryzacji aut osobowych. CZy wygra Tesla czy "stare giganty" (które walczą jeszcze jak Chevrolet ze swoim Chevy Bolt który ma konkurowac z Tesla 3) to zobaczymy ale to jest piękne, że możemy to obserwować i kibicować z trybun :-) Po trzecie, rewoulcja ta wcześniej czy później dojdzie i do Polski, mam nadzieję, że jednak nie przez protezę w postaci wyniku konkursu na e-mobility (czyli Fiata500 z silnikiem z Sosnowca i przypadkowymi chińskimi bateriami ) tylko właśnie w postaci efektów walki giagantów jak Tesla, VW, Opel itp, (które wydały na to właśnie po to miliardy USD by to były nowe rewoucyjne konstrukcje aut) którzy chcąc zdobywać rynek będą sprzedawac auta za ok 35.000 USD w całym UE (mam nadzieję też jeszcze w Polsce ;-), czyli możemy na tym tylko wygrać. I na to liczę, a kwestia kwartalnych strat TESLA Inc jest w tym zakresie absolutnie drugoplanowa i nieistotna - no chyba że ktoś z tego forum tam dużo zainwestował ;-)
EkspertOZE |
@Alladyn. No tym razem czapka z głowy, Zazwyczaj z TObą polemizuje, ale tym razem to nowe i ciekawe (i mam nadzieje potwierdzone) informacje których nie miałem i chętnie przeczytałem. Wielki plus (albo piwo) - dobra robota chłopie:-) Jak masz więcej (chętnie z powołaniem źródła ) to rzuć jeszcze.

Giełda OZE

SPRZEDAM PROJEKTY PV 1MW WOJ. PODLASKIE

Sprzedam projekty pv o mocach do 1MW na terenie województwa podlaskiego czytaj dalej...

GRUNT POD FARMĘ FOTOWOLTAICZNĄ

SPRZEDAM GRUNT POD FARMĘ FOTOWOLTAICZNA O POWIERZCHNI OK.7HA DZIAŁKI ZNAJDUJĄ SIĘ W OKOLICY GRYFINA czytaj dalej...

EXTRA CENY na Zabezpieczenia AC DC dla fotowoltaiki

Firmy PHU POWER QUALITY oraz PHU ZENIT zajmują się sprzedażą wysokiej jakości inwerterów fotowoltaic czytaj dalej...

działka pod PV sprzedaż/dzierżawa - 1,3 ha z pozwoleniem na budowę

Do sprzedania lub dzierżawy działka 1,3 ha pod elektrownię PV o mocy 0,4 MW. Kalsk, woj. lubuskie. czytaj dalej...