Rosjanie budują stacje ładowania elektryków

Rosjanie budują stacje ładowania elektryków
Fot. ABB

W Petersburgu uruchomiono pierwszą ogólnomiejską sieć szybkich, wielostandardowych stacji ładowania pojazdów elektrycznych. 20 stacji szybkiego ładowania do Lenenergo, jednego z największych dystrybutorów energii elektrycznej w Rosji, dostarczyło ABB. 

Obecnie stacje ładowania ABB działają w Moskwie i innych miastach Rosji, m.in. w Kazaniu i Uljanowsku, jednak projekt realizowany w Petersburgu jest wyjątkowy, ponieważ obejmuje 20 stacji szybkiego ładowania Terra 53 i Terra 23.

ABB zapewnia, że naładowanie akumulatora do 80 proc. jego pojemności za pomocą stacji Terra 53 zajmuje od 10 do 30 minut. Ładowanie może odbywać się zarówno prądem stałym, jak i przemiennym, przy wykorzystaniu z jednego z trzech wyjść CCS, CHAdeMO lub AC typu 2. Stacje zaprojektowano do pracy w ekstremalnych warunkach pogodowych od -35 st. C do +55 st. C.

REKLAMA

Ponadto dzięki technologii opartej na chmurze użytkownicy mogą zlokalizować najbliższy punkt ładowania i dokonać płatności za pomocą karty kredytowej.

REKLAMA

Nasze stacje ładowania stanowią część cyfrowej oferty ABB Ability™, wykorzystującej działające w chmurze usługi, dzięki czemu klienci mają więcej możliwości. W tym przypadku jesteśmy w stanie dostarczyć bardziej niezawodną infrastrukturę i dodatkową funkcjonalność użytkownikom końcowym – komentuje Frank Muehlon, dyrektor Grupy Produktowej Infrastruktury EV w ABB..

Firma zapewnia, że dysponując przyłączonymi do sieci stacjami, odpowiednimi rozwiązaniami serwisowymi i personelem, jest w stanie zdiagnozować zdalnie ponad 90 proc. zgłoszeń serwisowych. W ciągu ostatnich dwóch lat ponad 60 proc. takich przypadków miało zostać rozwiązanych bez potrzeby wizyty techników na miejscu.

ABB sprzedało już ponad 5 tys. stacji do szybkiego ładowania dla samochodów osobowych na świecie, stworzyła krajowe sieci ładowania pojazdów elektrycznych w Estonii, Danii i Holandii, a także uruchomiła pięć pilotażowych projektów instalacji stacji szybkiego ładowania autobusów miejskich, wykorzystujących model odwróconego pantografu.

ABB ocenia, że rosyjski rynek stacji ładowania pozostaje w tyle za rynkiem europejskim, ale zakłada, że prawdopodobnie do 2020 roku w tamtejszych obszarach metropolitalnych pojawi się odpowiednia infrastruktura, oparta na stacjach do ładowania prądem stałym o mocy 50 kW.

red. gramwzielone.pl