Tesla rozpoczęła dostawy Modelu 3

Tesla rozpoczęła dostawy Modelu 3
Prezentacja Tesli Model 3. Fot. Youtube
REKLAMA

W piątek pierwsze Tesle Model 3 trafiły do klientów. Na razie ich produkcja będzie ograniczona, jednak Elon Musk zapowiada szybkie przyspieszenie. W przyszłym roku Tesla ma wyprodukować sześć razy więcej aut niż udało jej się wyprodukować w ubiegłym roku.

W piątek do klientów trafiło pierwsze 30 Modeli 3. Pierwszy egzemplarz trafił do Elona Muska, który tego dnia obchodził swoje 46. urodziny. Pozostałe otrzymali głównie pracownicy Tesli i SpaceX oraz osoby, które dokonały pierwszych rezerwacji jeszcze na początku 2016 r.

Tesla na razie udostępni dwie wersje Modelu 3. Pierwsza z niższą ceną na poziomie 35 tys. dolarów, z mniejszą baterią, ma charakteryzować się zasięgiem wynoszącym ok. 355 km, osiągając maksymalną prędkość 210 km/h. Druga wersja, w cenie 44 tys. dolarów, ma osiągać zasięg do 500 km i maksymalną prędkość rzędu 225 km/h. Tesla nie podaje na razie pojemności baterii. Przyspieszenie do 100 km/h pierwsza wersja ma osiągać w 5,9 sek., a druga w 5,6 sek.

Elon Musk przyznał, że na początku produkcja Modelu 3 będzie „dużym wyzwaniem”. Tesla musi jednak szybko wyciągać wnioski i przyspieszać produkcję. Liczba rezerwacji na nowe, najtańsze auto Tesli wzrosła z około 373 tys. w kwietniu do ponad 0,5 mln. Tylu potencjalnych klientów wpłaciło zaliczki w wysokości 1 tys. dolarów.

W sierpniu Tesla ma wyprodukować 100 Modeli 3, w kolejnym miesiącu 1,5 tys., a już w ostatnim miesiącu tego roku 20 tysięcy.

Elon Musk poinformował w piątek że osoby, które dokonają rezerwacji teraz, nie otrzymają Modelu 3 wcześniej niż przed końcem 2018 r.

Jeśli Tesli uda się wdrożyć ambitny plan, wówczas w przyszłym roku wyprodukuje więcej samochodów elektrycznych niż wyprodukowano na świecie w całym 2016 r.

Elon Musk przyjął, że już w przyszłym roku Tesla wyprodukuje w sumie 500 tys. elektryków. Tymczasem w ubiegłym roku wyprodukowała 84 tys. Skok ma zapewnić szybkie wdrożenie do masowej produkcji właśnie Modelu 3.

Jak na razie w tym roku operacje Tesli kosztowały już około 2 mld dolarów. Elon Musk nie narzekał jednak na fundusze. Akcje Tesli od początku roku podrożały o ponad 50 proc.

Każde opóźnienie w dostawach Modelu 3 spotęguje ryzyko, że inwestorzy odwrócą się od finansowania niezwykle perspektywicznej, ale nadal przynoszącej straty firmy. Stabilny wzrost produkcji powinien jednak podtrzymać nadzieje związane z rozwojem pierwszego od niemal 100 lat nowego, amerykańskiego producenta aut. 

Prezentacja Modelu 3 w fabryce Tesli we Freemont w Kalifornii: 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
TTTT |
Trzymam kciuki !!! Oby się udało. Ale ma to dla mnie znamiona banki inwestycyjnej. (Akcje są przewartościowane)

Giełda OZE

Spółka celowa z projektem 2.6 MW PV

Sprzedam spółkę celową posiadającą własność działki o pow. 5.66 ha z mpzp pod elektrownię słoneczną czytaj dalej...

Wydzierżawię działkę pod farmę fotowoltaiczną

Wydzierżawimy działki niezacienione pod farmy fotowoltaiczne. Brak miejscowego planu zagospodarowani czytaj dalej...

Wydzierżawimy działki pod Farmy Fotowoltaiczne PV w całej Polsce

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne PV w całej Polsce. Wymagana powierzchnia działki min czytaj dalej...

Projekt decentralnej elektrociepłowni

Gotowy projekt. Koncepcja wraz z pełnym łańcuchem wartości. Wsparcie wdrożenia. Przychody ok. 550 zł czytaj dalej...