Tesla rozpoczęła dostawy Modelu 3

Tesla rozpoczęła dostawy Modelu 3
Prezentacja Tesli Model 3. Fot. Youtube
REKLAMA

W piątek pierwsze Tesle Model 3 trafiły do klientów. Na razie ich produkcja będzie ograniczona, jednak Elon Musk zapowiada szybkie przyspieszenie. W przyszłym roku Tesla ma wyprodukować sześć razy więcej aut niż udało jej się wyprodukować w ubiegłym roku.

W piątek do klientów trafiło pierwsze 30 Modeli 3. Pierwszy egzemplarz trafił do Elona Muska, który tego dnia obchodził swoje 46. urodziny. Pozostałe otrzymali głównie pracownicy Tesli i SpaceX oraz osoby, które dokonały pierwszych rezerwacji jeszcze na początku 2016 r.

Tesla na razie udostępni dwie wersje Modelu 3. Pierwsza z niższą ceną na poziomie 35 tys. dolarów, z mniejszą baterią, ma charakteryzować się zasięgiem wynoszącym ok. 355 km, osiągając maksymalną prędkość 210 km/h. Druga wersja, w cenie 44 tys. dolarów, ma osiągać zasięg do 500 km i maksymalną prędkość rzędu 225 km/h. Tesla nie podaje na razie pojemności baterii. Przyspieszenie do 100 km/h pierwsza wersja ma osiągać w 5,9 sek., a druga w 5,6 sek.

Elon Musk przyznał, że na początku produkcja Modelu 3 będzie „dużym wyzwaniem”. Tesla musi jednak szybko wyciągać wnioski i przyspieszać produkcję. Liczba rezerwacji na nowe, najtańsze auto Tesli wzrosła z około 373 tys. w kwietniu do ponad 0,5 mln. Tylu potencjalnych klientów wpłaciło zaliczki w wysokości 1 tys. dolarów.

W sierpniu Tesla ma wyprodukować 100 Modeli 3, w kolejnym miesiącu 1,5 tys., a już w ostatnim miesiącu tego roku 20 tysięcy.

Elon Musk poinformował w piątek że osoby, które dokonają rezerwacji teraz, nie otrzymają Modelu 3 wcześniej niż przed końcem 2018 r.

Jeśli Tesli uda się wdrożyć ambitny plan, wówczas w przyszłym roku wyprodukuje więcej samochodów elektrycznych niż wyprodukowano na świecie w całym 2016 r.

Elon Musk przyjął, że już w przyszłym roku Tesla wyprodukuje w sumie 500 tys. elektryków. Tymczasem w ubiegłym roku wyprodukowała 84 tys. Skok ma zapewnić szybkie wdrożenie do masowej produkcji właśnie Modelu 3.

Jak na razie w tym roku operacje Tesli kosztowały już około 2 mld dolarów. Elon Musk nie narzekał jednak na fundusze. Akcje Tesli od początku roku podrożały o ponad 50 proc.

Każde opóźnienie w dostawach Modelu 3 spotęguje ryzyko, że inwestorzy odwrócą się od finansowania niezwykle perspektywicznej, ale nadal przynoszącej straty firmy. Stabilny wzrost produkcji powinien jednak podtrzymać nadzieje związane z rozwojem pierwszego od niemal 100 lat nowego, amerykańskiego producenta aut. 

Prezentacja Modelu 3 w fabryce Tesli we Freemont w Kalifornii: 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
TTTT |
Trzymam kciuki !!! Oby się udało. Ale ma to dla mnie znamiona banki inwestycyjnej. (Akcje są przewartościowane)

Giełda OZE

Projekty PV - 1MW pod aukcje i dotacje

Sprzedam projekty PV o mocy do 1MW w warmińsko-mazurskim pod dotacje - nabór do końca listopada 2017 czytaj dalej...

Szukamy partnerów do projektów PV

Posiadamy pakiet 50 projektów na różnych etapach zaawansowania, od decyzji administracyjnych do proj czytaj dalej...

Sprzedam Farmę Wiatrową

Witam, Sprzedam farmę wiatrową składającą się z 2 wiatraków typu Enercon E-53 (moc 800kW każdy), pos czytaj dalej...

SZUKAM DZIAŁKI POD DZIERŻAWĘ FARMY FOTOWOLTAICZNEJ

Podlaskie, Warminsko-Mazurskie, Mazovieckie, Lodzkie czytaj dalej...