ORPA: Elektryki konkurencyjne cenowo w latach 2026-29

ORPA: Elektryki konkurencyjne cenowo w latach 2026-29
Fot. Renault
REKLAMA

Ceny samochodów elektrycznych zaczną zrównywać się w Polsce z cenami samochodów z napędem tradycyjnym w latach 2026-29 prognozuje Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych.

Obserwatorium zwaraca uwagę, że szacunki Bloomberga wskazują, że pojazdy elektryczne zaczną stawać się konkurencyjne cenowo względem swoich spalinowych odpowiedników około roku 2025, a pod koniec trzeciej dekady XXI w. różnice w kosztach zakupu staną się między nimi marginalne. ING podaje, że samochody elektryczne będą dostępne w porównywalnej cenie do aut tradycyjnych w 2028 roku.

Zdaniem Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych opłacalność posiadania auta elektrycznego stanie się większa od tradycyjnego, głównie z uwagi na niższe koszty eksploatacyjne, już za kilka lat i od tego momentu rozpocznie się masowa adaptacja elektromobilności na światowych rynkach.

W wyniku rywalizacji koncernów ceny poszczególnych pojazdów będą spadać. Przyczynić się do tego powinien również efekt skali, produkcja zostanie umasowiona oraz wprowadzona zostanie coraz większa liczba modeli spełniających oczekiwania poszczególnych grup odbiorców. Przełom w tym zakresie prognozujemy na rynku polskim w latach 2026-29 – ocenia Maciej Mazur z ORPA.

Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych zakłada, że spadek cen samochodów elektrycznych zbiegnie się w czasie ze wzrostem popytu, na który wpłynie rozwój infrastruktury ładowania.

W naszym kraju po 2020 roku, według projektu ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, funkcjonować ma blisko 7 tysięcy punktów ładowania pojazdów elektrycznych. Planowane jest także wprowadzenie finansowych i pozafinansowych zachęt do kupna pojazdów elektrycznych, kluczowych dla rozwoju rynku.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Mój samochód EV |
ojesu, co za bzdury.

Giełda OZE

Projekty PV - 1MW pod aukcje i dotacje

Sprzedam projekty PV o mocy do 1MW w warmińsko-mazurskim pod dotacje - nabór do końca listopada 2017 czytaj dalej...

Szukamy partnerów do projektów PV

Posiadamy pakiet 50 projektów na różnych etapach zaawansowania, od decyzji administracyjnych do proj czytaj dalej...

Sprzedam Farmę Wiatrową

Witam, Sprzedam farmę wiatrową składającą się z 2 wiatraków typu Enercon E-53 (moc 800kW każdy), pos czytaj dalej...

SZUKAM DZIAŁKI POD DZIERŻAWĘ FARMY FOTOWOLTAICZNEJ

Podlaskie, Warminsko-Mazurskie, Mazovieckie, Lodzkie czytaj dalej...