Wielka Brytania zakaże sprzedaży aut na ropę

Wielka Brytania zakaże sprzedaży aut na ropę
Fot. Christian Bortes, flickr cc
REKLAMA

Brytyjski rząd jest kolejnym, który zamierza wprowadzić zakaz sprzedaży samochodów z tradycyjnymi silnikami.

Londyn poinformował, że zakaz sprzedaży samochodów na ropę będzie obowiązywać od 2040 roku. Kilka tygodni temu podobną deklarację złożył rząd Francji.

Kilka innych krajów, takich jak Holandia, Norwegia czy Indie, rozważa wprowadzenie podobnego zakazu, ale już w roku 2030. Ponadto od roku 2025 niemożliwy ma być wjazd samochodem z napędem diesla do takich miast jak Paryż, Madryd, Meksyk czy Ateny. 

Deklaracja brytyjskiego rządu to kolejna informacja zwiastująca rewolucję w branży motoryzacyjnej. Kilka tygodni temu Volvo zapowiedziało, jako pierwszy na świecie producent aut z tradycyjnym napędem, że wszystkie jego nowe modele wprowadzane na rynek od roku 2019 będą posiadać napęd wyłącznie elektryczny lub hybrydowy.  

Wcześniej brytyjski rząd zdecydował, że przeznaczy 800 mln funtów na rozwój technologii transportu bezemisyjnego, a w tym tygodniu zdecydowano o przyznaniu 246 mln funtów rządowego wsparcia na rozwój brytyjskich technologii bateryjnych.

Jak na razie pojazdy na wtyczkę to jedynie około 1 proc. sprzedaży aut na Wyspach. Liczba aut typu plug-in, które poruszają się po brytyjskich drogach, przekracza 100 tysięcy. Obsługuje je niewiele ponad 12 tys. publicznych stacji ładowania.

W ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii zarejestrowano 36,9 tys. samochodów wyłącznie z napędem elektrycznym wobec 28,7 tys. rejestracji EV odnotowanych w roku 2015.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (4)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Dar |
A to są auta na ropę? Chyba w Wielkiej Brytanii, bo nigdzie na świecie takich nie ma.....:-))
olik74 |
Od kilku lat się mówi , że ropy naftowej starczy ...na 30 lat. Nie martwiłbym się o zakaz bo i tak nie będzie czym tego zasilać.
IXI |
Jak myślicie, gdzie trafią te wszystkie spalinowe samochody, gdy cały Zachód przesiądzie się w większości na elektryki? Polak pojeździ nimi jeszcze z 40 lat.
rty |
czyli jest w tym biznes. jedyny sposób jaki mają Angole by pokonać niemieckiego diesla to zakaz, bo konkurencję dawno przegrali

Giełda OZE

Poszukuję Inwestora 2MW PV i 2MW Biogazownia

Inwestycja zlokalizowna w okolicach Zielonej Gory, posiadamy 3 lokalizacje pod biogazownie łącznie m czytaj dalej...

Sprzedam 600 kW PV na dachu

Sprzedam spółkę celową. 600 kW PV na dachu z przyznaną dotacją i wygraną aukcją. czytaj dalej...

Biogazownię rolniczą

Sprzedam biogazownię rolniczą o mocy 0,8 MWh czytaj dalej...

Sprzedam projekt PV 0,99 MW

Chcielibyśmy zaproponować Państwu sprzedaż projektu elektrowni fotowoltaicznej o mocy 0,99 MW. Proje czytaj dalej...