Katowice: pierwsze na świecie autobusy elektryczne do poboru krwi

Katowice: pierwsze na świecie autobusy elektryczne do poboru krwi
Fot. Solaris
REKLAMA

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach podpisało z firmą Solaris umowę na dostarczenie dwóch mobilnych punktów poboru krwi na bazie elektrycznych Solarisów Alpino 8,9 LE. Solaris zaznacza, że to pierwsze tego typu zamówienie na świecie.

Oba zeroemisyjne ambulanse dla Katowic zostaną wyposażone w napęd elektryczny o mocy 160 kW i baterie o pojemności 160 kWh, które mają gwarantować sześć godzin pracy na postoju z załączonymi odbiornikami medycznymi oraz przejechanie minimum 120 kilometrów dziennie.

Autobusy z bateriami o takiej samej pojemności, również z silnikami w wersji 160 kW, u Solarisa zamówił ostatnio przewoźnik z francuskiego miasta Frontignan. W tym przypadku będą one ładowane za pomocą urządzenia o mocy 80 kW.

Autobusy z bateriami o większej pojemności od Solarisa zamówiła ostatnio Warszawa. Umowa z warszawskimi MZA zakłada sprzedaż 10 autobusów z bateriami o pojemności 208 kWh. Polski producent podpisał ponadto w tym roku umowy na dostawę autobusów z bateriami o pojemności nawet 240 kWh.  

Wnętrze autobusów dla RCKiK w Katowicach zostanie od razu dostosowane do potrzeb poboru i przechowywania krwi. Oprócz specjalnych foteli do poboru krwi, znajdą się w nich – gabinet lekarski, wyposażenie ambulatoryjne, część recepcyjna oraz niewielka część gastronomiczna. Krwiodawcy będą mogli skorzystać m.in. z ogrzewanej i klimatyzowanej przestrzeni pasażerskiej, gniazd USB zamontowanych przy fotelach i WiFi. Dodatkowo, dla komfortu osób oddających krew, w pojazdach zostaną zamontowane m.in. rolety i zewnętrzne markizy oraz oświetlenie wykonane w technologii LED.

Oprócz autobusów Solaris dostarczy również RCKiK urządzenia służące do ładowania baterii. Zamówienie ma zostać zrealizowane do końca przyszłego roku.

To nie jedyne autobusy elektryczne, które mogą pojawić się na ulicach Katowic. Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Katowicach, korzystając ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla woj. śląskiego oraz Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, chce kupić w sumie 135 nowych autobusów, w tym 20 autobusów elektrycznych.

W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla woj. śląskiego na zakup niskoemisyjnych autobusów, budowę węzłów przesiadkowych i systemów zarządzania ruchem zapewniono budżet w wysokości 560 mln zł. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Ziemia pod PV lub wiatr. Działki; 20, 30, 40 i 56 ha

Ziemia pod PV lub wiatr. Działki; 20, 30, 40 i 56 ha. Klasa ziemi IV-VI. Lubelskie i Podkarpackie. D czytaj dalej...

Sprzedam projekt FW 1 MW z pozwoleniem na budowę

Sprzedam projekt FW 1 MW z pozwoleniem na budowę. kontakt 607 64 64 64 czytaj dalej...

Sprzedaż dokumentacji pod budowę elektrowni PV 0,5 MW z wygraną aukcją (394 zł)

Sprzedam pełną dokumentację wraz z pozwoleniem na budowę i wygraną aukcją ( 394 zł.) na budowę elekt czytaj dalej...

Ekipa montażowa poszukuje zleceń

Doświadczona ekipa montażowa poszukuje zleceń na montaże PV. Zlecenia w centralnej Polsce bez kosztó czytaj dalej...