Katowice: pierwsze na świecie autobusy elektryczne do poboru krwi

Katowice: pierwsze na świecie autobusy elektryczne do poboru krwi
Fot. Solaris
REKLAMA

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach podpisało z firmą Solaris umowę na dostarczenie dwóch mobilnych punktów poboru krwi na bazie elektrycznych Solarisów Alpino 8,9 LE. Solaris zaznacza, że to pierwsze tego typu zamówienie na świecie.

Oba zeroemisyjne ambulanse dla Katowic zostaną wyposażone w napęd elektryczny o mocy 160 kW i baterie o pojemności 160 kWh, które mają gwarantować sześć godzin pracy na postoju z załączonymi odbiornikami medycznymi oraz przejechanie minimum 120 kilometrów dziennie.

Autobusy z bateriami o takiej samej pojemności, również z silnikami w wersji 160 kW, u Solarisa zamówił ostatnio przewoźnik z francuskiego miasta Frontignan. W tym przypadku będą one ładowane za pomocą urządzenia o mocy 80 kW.

Autobusy z bateriami o większej pojemności od Solarisa zamówiła ostatnio Warszawa. Umowa z warszawskimi MZA zakłada sprzedaż 10 autobusów z bateriami o pojemności 208 kWh. Polski producent podpisał ponadto w tym roku umowy na dostawę autobusów z bateriami o pojemności nawet 240 kWh.  

Wnętrze autobusów dla RCKiK w Katowicach zostanie od razu dostosowane do potrzeb poboru i przechowywania krwi. Oprócz specjalnych foteli do poboru krwi, znajdą się w nich – gabinet lekarski, wyposażenie ambulatoryjne, część recepcyjna oraz niewielka część gastronomiczna. Krwiodawcy będą mogli skorzystać m.in. z ogrzewanej i klimatyzowanej przestrzeni pasażerskiej, gniazd USB zamontowanych przy fotelach i WiFi. Dodatkowo, dla komfortu osób oddających krew, w pojazdach zostaną zamontowane m.in. rolety i zewnętrzne markizy oraz oświetlenie wykonane w technologii LED.

Oprócz autobusów Solaris dostarczy również RCKiK urządzenia służące do ładowania baterii. Zamówienie ma zostać zrealizowane do końca przyszłego roku.

To nie jedyne autobusy elektryczne, które mogą pojawić się na ulicach Katowic. Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Katowicach, korzystając ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla woj. śląskiego oraz Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, chce kupić w sumie 135 nowych autobusów, w tym 20 autobusów elektrycznych.

W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla woj. śląskiego na zakup niskoemisyjnych autobusów, budowę węzłów przesiadkowych i systemów zarządzania ruchem zapewniono budżet w wysokości 560 mln zł. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Poszukuje 1x generator V902MW do demontazu oraz lopaty do V 39

Poszukuje pilnie lopat do turbiny Vestas V39 ,Gamesa G58 oraz uzywanej turbiny V 90 2MW do demontazu czytaj dalej...

Okazja sprzedam projekt farmy wiatrowej 9MW z wszystkimi pozwoleniami i wykonanym wyprowadzeniem mocy w stacji GPZ

Witam mam do sprzedania spółkę celową z projektem farmy wiatrowej 9MW - 3 Vestasy V112_3MW na wieża czytaj dalej...

Sprzedam dwa falowniki Fronius Symo 3.0-3-M

Sprzedam dwa falowniki Fronius SYMO 3.0-3-M w wersji bez datamenagera. Obie jednostki są nieużywane czytaj dalej...

Grunt z WZ pod PV wydzierżawię/sprzedam koło Wrocławia.

Proponuję dzierżawę ,ewentualnie sprzedaż ,gruntu pod instalacje PV na 3 MW,na którą mam wydane waru czytaj dalej...