Polska firma z kolejnym zamówieniem na stacje ładowania do Skandynawii

Polska firma z kolejnym zamówieniem na stacje ładowania do Skandynawii
Fot. Ekoenergetyka-Polska

W ramach kontraktu między Ekoenergetyką-Polska i miastem Lulea w Szwecji polska firma dostarczy miejskie ładowarki dla najbardziej wysuniętej na północ linii autobusów elektrycznych w Europie.

Stacje ładowania od Ekoenergetyki są częścią szerszej strategii miasta Lulea, która zakłada, iż do 2025 roku 75 proc. jego transportu publicznego będzie napędzane czystymi źródłami energii. Stacje ładowania quickPOINT City Chargers będą wyposażone w odwrócone pantografy i będą dostarczać szybkie, automatyczne doładowania do autobusów podczas ich postojów na pętlach.

Urządzenia zostaną dostosowane do ekstremalnie niskich temperatur. Ekoenergetyka dostarczy również maszt do ładowania pantografowego własnej koncepcji, zmodyfikowany tak, aby wytrzymywał duże ilości śniegu. Elektryczna linia autobusowa w Lulea, której częścią będą ładowarki dostarczone przez polską firmę, będzie najbardziej wysuniętą linią e-busów w Europie.

REKLAMA

– Ładowarki przeznaczone do miejsc o bardzo ekstremalnych warunkach klimatycznych, jak w Lulei, muszą być solidne, a także odporne na mróz i wilgoć. Mamy już ładowarki przystosowane do zimnego klimatu w Finlandii w mieście Tampere, ale Lulea znajduje się 450 km na północ, czyli zimy bywają tam jeszcze ostrzejsze. W tym projekcie ponownie pokazujemy, że nasze urządzenia dostosowane są do każdego środowiska – komentuje wiceprezes Ekoenergetyki Maciej Wojeński.

REKLAMA

Dzięki ładowarce dla miasta Lulea Ekoenergetyka kontynuuje ekspansję w Skandynawii. Firma dostarczyła już ładowarki do Tampere i Helsinek w Finlandii oraz do Vasteras w Szwecji, a także przygotowuje urządzenie do ładowania dla Oslo.

Interfejs do odwróconego pantografu i protokół komunikacyjny używany przez QuickPOINT City Chargers zostały zdefiniowane przez konsorcjum OppCharge, do którego należy Ekoenergetyka. Wspólny interfejs i zgodność z międzynarodowymi normami ładowania DC oznaczają, że można ładować każdy autobus elektryczny.

Ekoenergetyka-Polska to jeden z liderów europejskiego rynku ładowarek wysokiej mocy dla autobusów elektrycznych. Do tej pory firma dostarczyła blisko 100 stacji szybkiego ładowania do ponad 20 miast w Europie, a jej urządzenia uczestniczyły w ponad 50 programach testowych. Firma proponuje ładowarki mocy od 3 kW do 800 kW i współpracuje z wiodącymi producentami autobusów.

red. gramwzielone.pl