Polski samochód elektryczny. Zobacz projekty konkursowe

Polski samochód elektryczny. Zobacz projekty konkursowe
Fot. ElectroMobility Poland / Kamil Podolak
REKLAMA

Powołana przez państwowe koncerny energetyczne spółka ElectroMobility Poland zaprezentowała projekty zgłoszone do konkursu na karoserię samochodu elektrycznego, którego rozwój i produkcję ma wspierać.

Ogłoszony w marcu konkurs ElectroMobility Poland (EMP) ma na celu wyłonienie pięciu laureatów projektu nadwozia. Do udziału w konkursie zgłosiły się zarówno małe firmy, duże podmioty międzynarodowe, jak i osoby fizyczne. 

W tym miesiącu minął termin przyjmowania zgłoszeń, a teraz spółka ElectroMobility Poland pokazała na swojej stronie internetowej projekty, które będą podlegać ocenie jury, w skład którego wchodzą przedstawiciele świata nauki, dziennikarze motoryzacyjni, kierowcy rajdowi i projektanci.

Nagroda dla zwycięzcy konkursu na projekt nadwozia polskiego elektryka to 50 tys. zł.

Celem jest wyłonienie pięciu koncepcji elektrycznego pojazdu przyszłości. Zwycięskie koncepcje stanowić będą podstawę do produkcji prototypów. Chcemy stworzyć pojazd dla nowoczesnego, świadomego ekologicznie konsumenta. Będzie to auto miejskie, wpisujące się w trendy motoryzacyjnego rozwoju – informuje na swojej stronie ElectroMobility Poland.

Jak informuje EMP, kolejny konkurs rozpocznie się we wrześniu br. i będzie mieć na celu zbudowanie jeżdżących po drogach prototypów, na podstawie zwycięskich koncepcji z konkursu pierwszego. Ten etap rozpocznie się od naboru chętnych do budowy prototypów i zakończy się galą finałową w marcu 2018 r., w czasie której publiczność ma wybrać 5 najlepszych prototypów spośród wszystkich przedstawionych EMP i finalnie dopuszczonych do finału. Każdy prototyp dopuszczony do finału otrzyma nagrodę w wysokości 100 tys. zł.

Kolejnym krokiem ma być wyprodukowanie – na podstawie 5 najlepszych prototypów z konkursu drugiego – krótkich serii pojazdów do 100 sztuk łącznie i uzyskanie dla nich homologacji, a finalnie planuje się przygotowanie i uruchomienie produkcji seryjnej.

Ministerstwo Energii, które wspiera ten projekt, chce, aby zasięg polskiego elektrycznego auta wynosił co najmniej 250 km, a koszt przejazdu 100 km nie był wyższy od ceny 1 litra benzyny. 

ElectroMobility Poland to spółka powołana w październiku 2016 r. przez państwowe koncerny energetyczne PGE, Tauron, Energa i Enea w celu rozwoju elektrycznej mobilności. Każda ze spółek objęła po 25 proc. kapitału akcyjnego, uzyskując w ten sposób po 25 proc. głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy. EMP dysponuje kapitałem zakładowym w wysokości 10 mln zł.

Projekty nadwozia zgłoszone do pierwszego konkursu EMP można zobaczyć pod tym linkiem.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (22)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Chore.pl |
Projekt Aleksandra Sikora robi wrażenie - nowy polski POLONEZ haha Boże co za żenada!
jj |
Niektóre projekt to chyba w Paint były robione...
sol |
Wieje optymizmem. Ale to się dzieje za szybko. Gdzie czas na crash testy, itd.?
AUa |
Auto na miarę możliwości - ja też głosuję na panią Sikorę
zwęglona zielona pyra |
Skąd wiedziałem że będzie podobny do nazistowskiego garbusa ? Czyżby projektujący przewidzieli ciągoty obecnej władzy ?
sol |
Ja też uważam, że projekt Sikory jest najlepszy. Jakiś taki spokojny, monochromatyczny, łatwo wyklepać po wypadku i widać, że ma masę, no a akumulatory też swoje ważą. Za parę miesięcy prototyp w ilości 100 sztuk i mamy samochód przyszłości na miarę naszych możliwości. I jedziemy dalej, nie ma na co czekać!
pv |
Projekt super a jak się komuś nie podoba to niech wymyśli lepszy.
IXI |
Na razie wygląda to to jak plastikowe zabawki i śmieszy.
żart |
Takie mamy biura projektanckie w polsce, czyli do dupy! Haha te projekty to chyba niepełnosprawne dzieci z zespołem downa robiły :)
ubawiony |
Ciekawe tylko, dlaczego zachodnie koncerny motoryzacyjne nie wpadły dotąd na pomysł ogłoszenia konkursu ogólnokrajowego na kształt karoserii za 50 tys zł, tylko płacą miliony euro za rysunek koncepcyjny studia stylistycznego ???? Jednak Polak to potrafi, od razu widać, że wstaliśmy z kolan.
Marcin |
porażka kopie gonią kopie, to licealiści robili? w mordę gdyby nagłaśniali takie konkursy sam bym wziął udział a nie dowiaduje się o nim jak już jest zamknięty...tak to jest już w PL
Luis |
Jezeli sa przedplaty to poprosze dwa projektu A.Sikory.Elon Musk tej konkurencji nie przezyje.
viva |
@Luis Wydrukuj sobie obrazek Elona, ustaw na ołtarzyku i módl się codziennie do swego guru.
Nw |
Sen nocy letniej.
TTTT |
Jak zwykle wielu z Was TYLKO narzeka a nic konstruktywnego nie zrobili w tej materii (a może i w życiu). To co lepiej jakby wydali 1 mld zł na projekt ? Uważam że mamy wielu zdolnych ludzi i wierze że auto elektryczne z Polski jest możliwe.
Wujek |
@ TTTT - wiara to matka głupich! :) Pewnie na co dzień jeździsz polonezem ATU i masz polski telewizor NEPTUN, kupujesz tylko polską cebulę (bo więcej nie mamy) i słuchasz radia MA Ryja na swoim polskim kasprzaku!
Mew15kW |
Do chore.pl nie emocjonuj sie tak bo ci zaszkodzi. Proj jest niezły, przynajmniej poprawia humor, w przeciwiensrwie do twojego wpisu
PD |
Widać, że niektórzy to dla beki robili ;) Bo na poważnie to nie można tego traktować. Np. Alfa Sagittarius, na 500 plus x 5 ;)
1234 |
To wszystko robią tylko po to aby ściemniać i przy okazji jakiś misiewicz się nachapał jako prezes inicjatywy. Dodatkowo być może jury też dostaje conieco. Szkoda że nie ma informacji ile ta inicjatywa kosztuje. PO i reszta nieudacznej opozycji - zapytajcie poselsko kto na tym zarabia. Na projekcie nikomu nie zależy bo nawet nie podano ogólnych założeń: czy auto ma być na min 2 osoby czy min 5 osob, ile ma przewozić bagażu, jaki ma mieć zasięg: lokalny czy większy, czy prędkość maks to 80km/h bez wjazdu na autostradę czy 120km/h, czy ma być bardziej terenowy i większy na wieś czy miejski i poręczny do miasta. Długo by wymieniać...
Kasztan |
Ja uważam, że oni są głupkami i to wszystko jest głupie i śmieszne i mam bekę i Elon Musk też ma bekę bo te pieniądze powinny pójść na subsydia dla wiatraków
Mew15kW |
Nie na subsydia tylko uczciwa zapłatę za energię
Sikorka |
Polski elektryczny samochód to dla nas spora szansa. Z tego co wiem Mahle rozwija się pod tym kątem, dlatego Polacy mają duży potencjał do takich prac.

Reklama

Baza firm

Znajdź instalatora w swojej okolicy + Dodaj firmę

Giełda OZE

PILNIE zlecę montaż KOLEKTORÓW SŁONECZNYCH

Zlecę montaż instalacji solarnych w budynkach mieszkalnych na terenie powiatu Myszkowskiego. Zape czytaj dalej...

Sprzedam kartę Fronius Data Menager 2.0

Sprzedam kartę wifi do inwertera Fronius. Nowa, nigdy nie używana. Pozostałość po inwestycji - stąd czytaj dalej...

Doświadczona ekipa monterów PV

Jesteśmy doświadczoną ekipą monterów PV (również solary i pompy ciepła). Wykonamy zlecone instalacj czytaj dalej...

Wykonanie, budowa PV

Firma z doświadczeniem przyjmie zlecenie budowy na terenie Polski instalacji fotowoltaicznych (z wył czytaj dalej...