Jaworzno wybrało wykonawców stacji ładowania dla autobusów elektrycznych

Jaworzno wybrało wykonawców stacji ładowania dla autobusów elektrycznych
Fot. MZA w Warszawie
REKLAMA

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Jaworznie rozstrzygnęło przetargi mające na celu wybranie wykonawców infrastruktury ładownia miejskich autobusów elektrycznych. Wkrótce co trzeci autobus we flocie PKM z Jaworzna będzie napędzany energią elektryczną.

PKM w Jaworznie ogłosiło zwycięzców trzech przetargów dotyczących budowy infrastruktury dla elektrycznych autobusów.

W pierwszym przetargu dotyczącym dostawy 5 stacji szybkiego ładowania akumulatorów trakcyjnych wraz z budową niezbędnych linii kablowych zwycięzcą okazała się spółka Medcom Sp. o.o. z Warszawy. Do przetargu zgłosiła się jeszcze tylko jedna firma – Energotronic Polska Sp. z o.o. z Zielonej Góry.

Drugi przetarg dotyczył dostawy 8 ładowarek typu plug-in służących do ładowania akumulatorów trakcyjnych zainstalowanych w autobusach. W tym przypadku również wygrała firma Medcom, jednak drugi oferent – ponownie Energotronic Polska – złożył od tej decyzji odwołanie.

W trzecim przetargu, który wygrała firma ZPUE S.A. z Włoszczowej, jego przedmiotem była dostawa i montaż 2 stacji transformatorowych wraz z wyposażeniem do zasilania szybkiego ładowania autobusów elektrycznych.

Jaworzno wyrasta na krajowego lidera w rozwoju elektrycznego transportu miejskiego, a w wymianie taboru pomagają mu unijne fundusze pozyskane z Regionalnego Programu Operacyjnego dla woj. śląskiego.

W październiku ubiegłego roku Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Jaworznie podpisało umowę na dostawę 16 autobusów elektrycznych marki Solaris. Zamówienie, które wyceniono na 35,2 mln zł i które ma być zrealizowane w tym roku, obejmuje dziewięć przegubowych Urbino nowej generacji (18-metrowych), trzy dwunastometrowe pojazdy – nowy Urbino electric, a także cztery autobusy klasy midi o długości 8,9 metra

Wszystkie zostaną wyposażone w system ładowania pantografowego, dzięki któremu baterie będzie można doładować na trasie, jak również w złącze plug-in służące do nocnego uzupełniania baterii z ładowarki stacjonarnej zlokalizowanej w zajezdni. Każdy autobus będzie posiadał klimatyzację przestrzeni pasażerskiej i kabiny kierowcy.

Miesiąc wcześniej PKM z Jaworzna rozstrzygnęło przetarg na dostawę 6 elektrycznych autobusów, dzięki czemu liczba takich pojazdów w Jaworznie wzrośnie wkrótce do 23.

Zakup elektrycznych autobusów dla Jaworzna został w dużej mierze sfinansowany ze środków unijnych. Z 560 mln złotych przeznaczonych w województwie śląskim na zakup niskoemisyjnych autobusów, budowę węzłów przesiadkowych i systemów zarządzania ruchem, prawie 60 mln zł złotych trafi do Jaworzna.

PKM w Jaworznie eksploatuje od wiosny ubiegłego roku jeden autobus elektryczny, który przejechał dotąd ponad 100 tys. km. – Po kilkunastomiesięcznej eksploatacji i przejechaniu ponad 100 tys. km mamy dobre doświadczenia z naszym pierwszym autobusem elektrycznym, który został pozytywnie przyjęty przez pasażerów. Podróżujący chwalą komfort jazdy, brak emisji spalin i hałasu, który zawsze towarzyszy silnikom spalinowym. Technicznie nie można mu nic zarzucić, podkreślić trzeba jego bezawaryjność w dotychczasowej eksploatacji – mówi Zbigniew Nosal, prezes zarządu PKM Jaworzno.

PKM w Jaworznie ocenia, że koszt zużycia energii elektrycznej w stosunku do oleju napędowego jest co najmniej trzykrotnie mniejszy.

Również w ubiegłym roku Tauron Dystrybucja i Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Jaworznie rozpoczęły współpracę w zakresie badań i rozwoju technologii ładowania autobusów elektrycznych. Obie firmy przeprowadzą roczne testy pojazdu elektrycznego oraz infrastruktury ładowania w warunkach normalnej eksploatacji. Pojazd używany do testów to niskopodłogowy, klimatyzowany, dwunastometrowy Yutong, który jednorazowo jest w stanie przewieźć około 80 pasażerów. Producent deklaruje, że autobus jest w stanie przejechać na jednym ładowaniu około 150 km.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Montaż farmy PV - NIEMCY

Potrzebuje 12 osob do montazu konstrukcji PV na gruncie - Niemcy, okolice Szczecina. Rozliczenie za czytaj dalej...

Projekty budowlane biogzowni

Projekty budowlane biogazowni. Od opracowania koncepcji technologicznej poprzez uzyskanie decyzji śr czytaj dalej...

Dokumentacja Prosument II

Wykonuję dokumentację techniczną systemów fotowoltaicznych do programu Prosument II. Krótkie termi czytaj dalej...

Sprzedam projekt PV z wygraną aukcją i możliwą dotacją.

Sprzedamy Sp. z o.o. z projektem PV o mocy 0,54 MW z wygraną aukcją oraz z możliwą dotacją - obecn czytaj dalej...