To ma być największy rynek Tesli. Na razie przychody przekroczyły 1 mld dol.

To ma być największy rynek Tesli. Na razie przychody przekroczyły 1 mld dol.
Fot. Gramwzielone.pl (C)
REKLAMA

Elon Musk zapowiada, że Chiny staną się ostatecznie największym rynkiem dla elektrycznych samochodów Tesli. Na razie przychody amerykańskiej firmy wypracowane w ubiegłym roku na tym rynku potroiły się w stosunku do 2015, przekraczając 1 mld dolarów.

W całym 2016 r. przychody firmy Elona Muska wyniosły 7 mld dolarów, o 73 proc. więcej niż w roku 2015 (4,046 mld USD). Oznacza to, że Chiny, gdzie w ubiegłym roku amerykańska firma potroiła swoje przychody do ponad 1 mld dol., odpowiadają już za około 1/7 sprzedaży Tesli.

Dla porównania, sprzedaż Tesli w USA w 2016 r. podwoiła się, sięgając 4,2 mld dolarów. Tesla nie informuje natomiast o liczbie aut sprzedanych w poszczególnych krajach.

Mimo włączenia oferty fotowoltaicznej wraz z przejęciem największej firmy na amerykańskim rynku dachowych instalacji fotowoltaicznych SolarCity – co jednak nastąpiło dopiero w ostatnim kwartale ubiegłego roku – a także mimo rozwijania oferty magazynów energii, w wynikach Tesli nadal dominuje sprzedaż aut, sięgając 97 proc. przychodów.

Tesla jest obecna w Chinach od 2014 r., ale początki nie były łatwe. Problemy z dostawami samochodów, a także z ich ładowaniem, sprawiły, że w 2015 r. przychody Tesli w Państwie Środka spadły o 1/3. Teraz jednak, jak pokazują ostatnie wyniki sprzedaży, problemy w Chinach Tesla może mieć już za sobą, a firma Elona Muska wdraża urządzenia mające umożliwić ładowanie swoich elektryków za pomocą należących do państwa stacji ładowania.

Najpopularniejsze elektryki w Chinach

Jak wynika z zestawienia wykonanego przez portal EV Obsession, Tesla Model S znalazła się dopiero na 17. miejscu pod względem ilości sprzedanych w Chinach aut elektrycznych w 2016 r. Amerykańska firma sprzedała w tym czasie na rynku chińskim 7 548 Modeli S.

Na obecnie największym rynku EV na świecie dominuje sprzedaż aut rodzimej konstrukcji. Na pierwszym miejscu pod względem sprzedaży w 2016 r. znalazł się elektryczne BYD Tang ze sprzedażą na poziomie 31,4 tys. aut, następne były BYD Qin (21,8 tys.) oraz BYD e6 (20,6 tys.). Na liście 20. najpopularniejszych w 2016 r. elektryków w Chinach – poza Teslą – nie ma żadnego producenta z Ameryki Północnej czy Europy. 

W całym 2016 r. w Państwie Środka zarejestrowano ponad 44,8 tys. samochodów elektrycznych, co jest wynikiem lepszym aż o 27 proc. w porównaniu do roku 2015. To około 46 proc. wszystkich EV zarejestrowanych w ubiegłym roku na całym świecie.

EV Obsession prognozuje, że cały roku 2016 r. Chińczycy zakończyli ze sprzedażą ponad 350 tys. samochodów elektrycznych, zwiększając ich łączną liczbę do ponad 650 tys. wobec 560 tys. elektryków zarejestrowanych w USA i 630 tys. w Europie. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (7)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
e-Morawiecki |
Chińczycy jeszcze nie maja miliona aut elektrycznych ???!!!?/// Cieniasy u nas lada moment będzie 1 mln aut elektrycznych Brawo MY
TTTT |
Ciekaw jestem czy docelowo Tesla nie okaże się "wydmuszką" finansową. Jeszcze nigdy nie miała zysku netto ... ale wszyscy się nią jarają.
SPS |
@TTTT: nie okaże się. Tesla ma realne fabryki gdzie tysiące pracowników produkuje realne produkty. Długi czas potrzebny na dojście do dojrzałości takiego biznesu wynika z jego skali - inne duże firmy motoryzacyjne miały przeszło 100 lat na rozwój. Natomiast to czy Tesla w ostatecznym rachunku osiągnie sukces czy nie zależy jak zwykle od otoczenia biznesowego, strategii i ruchów konkurencji, jak w każdym innym przesiębiorstwie.
MojaElektrowniaPV |
Tesla juz jest wydmuszką finansową - guru już kilkakrotnie zapowiadał konkretne wyniki, których nie dotrzymał. Ostatnio znowu zapowiedział, że musi zostać dokapitalizowana. Obawiam się, że dąży do maksymalnego rozdmuchania biznesu po to by osiagnąć taką skalę, że jego upadek będzie problemem dla gospodarki.
yyyy |
Czy cykl życia produktu coś wam mówi? Tesla ciągle inwestuj ogromne pieniądze a wtedy trudno zbilansować rachunek. Tak duży wzrost przychodów świadczy o tym, że wystarczy mniej wydawać a pojawi się zysk. Elon chce zdobyc jak największy udział w rynku i wtedy dopiero zbierać owoce. Póki ma finansowanie, akcje rosną to lepiej budować. Nasz pojazd elektryczny który ma powstać w 5 lat i zdobyć rynek masowy to dopiero wydmuszka.
Duster |
Gdyby Musk produkował samochody na węgiel, toby nasze trolle kochane wielbiły go prawie jak Prezesa. Nawet na kredyt :-P
SPS |
@yyy: o to chodzi. W PL firma taka jak Tesla nie miałaby szans powodzenia. Rodzime byznesmeny z wizją rozwoju godną stragana z pietruszką jak nie widzą zysków po miesiącu działalności to się zwijają bo biznes na pewno do du#y ;o).

Giełda OZE

Przyłącze dla Pv 350 mw

Posiadamy do sprzedania wolne moce przyłączeniowe na Ukrainie wraz z działką pod PV . Wielkość przy czytaj dalej...

Szukamy działek do wydzierżawienia pod Farmy Fotowoltaiczne PV

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne PV. Wymagana powierzchnia działki min 2 ha oraz brak czytaj dalej...

Firma monterska

Doświadczona ekipy monterskie nawiążą współpracę przy montażach systemów fotowoltaicznych. Zapraszam czytaj dalej...

ZLECĘ PRZYGOTOWANIE PROJEKTÓW PV

Zlecę development projektów farm fotowoltaicznych do 1 MW od wyszukania lokalizacji do pozwolenia na czytaj dalej...